Նորագույն տեխնոլոգիաները ներթափանցում են բիզնեսի տարբեր ոլորտներ, եւ այս առումով անշարժ գույքի շուկան բացառություն չէ: Ստարտափների կողմից շուկային առաջարկվող նորարարական լուծումների հետ մեկտեղ շրջանառության մեջ է դրվել նաեւ նոր տերմին՝ PropTech (անգլ. Property technology՝ գույքի, սեփականության տեխնոլոգիա):Rusbase բիզնես պորտալը բացահայտել է նոր հասկացության էությունը: Հրապարակման առավել հետաքրքիր դրույթները ներկայացնում ենք ստորեւ: Ի՞նչ է PropTech-ըԱյս հասկացությունն ունի բազում բնորոշումներ: Առավել հաճախ հանդիպողը պատկանում է անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող Atlas International ընկերության տնօրեն Ջեյմս Դիրսլիին (James Dearsley).«PropTech-ն անշարժ գույքի շուկայում ընթացող թվային լայն տրանսֆորմացիայի մի փոքր մասն է: Սա արմատապես նոր մոտեցում է՝ ուղղված անշարժ գույքի ձեռքբերմանը, շահագործմանը եւ կառավարմանը»: Այս հայեցակարգը ներառում է անշարժ գույքի շուկայի լայն շրջանակ: Խոսքը վերաբերում է ոլորտի կոմերցիոն եւ շինարարական կողմին եւ, անգամ, խելացի շենքերի եւ քաղաքների ստեղծմանը: Շատերն են փորձել տալ հստակ եւ պարզ բացատրություն այս հասկացությանը: Ստորեւ դրանցից մեկը.«Սա հավաքական տերմին է, որն օգտագործվում է անշարժ գույքի շուկային տեխնոլոգիապես նորարական պրոդուկտներ կամ նոր բիզնես մոդելներ առաջարկող ստարտափներին բնորոշելու համար»: Այսօր PropTech-ում զարգանում է մի քանի ուղղություն: Մասնավորապես՝ անշարժ գույքի շուկան որպես այդպիսին (PropTech), խելացի քաղաքներ եւ շենքեր, համատեղ օգտագործման տնտեսություն, շինարարական ոլորտ (ConTech) եւ ֆինանսներ (FinTech): ConTech-ն ու FinTech-ը սերտ կապված են անշարժ գույքի շուկայի հետ: Լուսանկարը՝ Medium ՍտարտափներՍտարտափների մեծ մասը կարելի է բաժանել երկու խմբի.- Ստարտափներ, որոնք առաջարկում են գործիքներ: Այդ գործիքները միտված են օգնելու անշարժ գույքի ոլորտի պրոֆեսիոնալներին բարելավել իրենց ծառայությունները կամ բարձրացնել արդյունավետությունը:- Ստարտափներ, որոնք ձգտում են փոխարինել անշարժ գույքի ոլորտի պրոֆեսիոնալներին:Անշարժ գույքի շուկայում գործող ստարտափներն արդեն վաղուց ներդրումներ են ներգրավում: Մասնավորապես, 2012-ից սկսած՝ վենչուրային ներդրումների ծավալը PropTech-ում կազմել է շուրջ $6,5 մլրդ, եւ այս ընթացքում ամբողջ աշխարհում ի հայտ է եկել 800 նոր ստարտափ: Սակայն 2014-ից սկսած՝ ոլորտում լուրջ վերելք է նկատվում՝ առաջին PropTech-ստարտափը, որը գնահատվել է $1 մլրդ, հիմնադրվել է 2016թ.: Նույն թվականին այս օրինակին է հետեւել եւս երեք նոր ընկերություն: Ընկերությունների մեծ մասին միավորում են միանգամից մի քանի տեխնոլոգիական լուծումներ: Որպես օրինակ բերվում է Opendoor ստարտափը, որը համացանցում անշարժ գույք է գնում անմիջապես սեփականատերերից այն գնով, որը սահմանված է Big Data-ի վրա հիմնված ալգորիթմով: Վերանորոգելով եւ կատարելագործելով գույքը՝ նրանք այն կրկին մտցնում են շուկա: Opendoor-ը փորձում է գնման գործընթացը հնարավորինս հարմարավետ դարձնել: Մասնավորապես, տների վրա տեղադրվում են էլեկտրոնային կողպեքներ, ինչը հնարավորություն է տալիս հաճախորդներին ցանկացած հարմար պահի ուսումնասիրել տունը՝ առանց նախնական գրանցման. աշխատակցի մասնակցություն չի պահանջվում, կողպեքի կոդը կարելի է ստանալ հավելվածի միջոցով: 20.04.2018 | 17:41 Բացելով փակագծերը. Big Data Ի՞նչ է սպասում ավանդական խաղացողներինՀամացանցի զարգացման հետ մեկտեղ անշարժ գույքի գործակալությունները կորցրին իրենց մենաշնորհն անշարժ գույքի առաջարկների մասին տեղեկատվության ասպարեզում: Օրինակ, Մեծ Բրիտանիայում նմանատիպ տեխնոլոգիաների զարգացմամբ զբաղվող ընկերությունների մասնաբաժինը շուկայում արդեն կազմում է 5%, իսկ վերլուծաբանների կանխատեսումներով՝ 2020թ. այդ ցուցանիշը կաճի մինչեւ 20%: Ասում են, որ բանկերը մտահոգված չեն շուկայում ֆինտեխ ստարտափների ներկայությամբ, չէ՞ որ նրանք նախկինի պես մեծ գումարներ են վաստակում: Կային ժամանակներ, երբ Universal-ն ու Kodak-ը մեծ փողեր ունեին, այնուամենայնիվ, նոր ընկերությունների հետ պայքարում նրանք պարտվեցին: Հարցը փողի մեջ չէ: Աստիճանաբար վերագնահատվում են բիզնես-մոդելները, փոխվում են մարդկանց պահանջները: Նոր ստարտափները կարող են վերլուծել այդ փոփոխությունները՝ լավագույն լուծումներ եւ առավել որակյալ ծառայություններ առաջարկելու համար: Արդյունքում նրանք առաջ կանցնեն:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 20619

Новейшие технологии проникают в самые различные сферы бизнес-деятельности, и в этом смысле рынок недвижимости не стал исключением. Параллельно с инновационными решениями, которые предлагают стартапы в сфере недвижимости, в обращение вошел и новый термин - PropTech (англ. Property technology - техногия имущества, собственности).Бизнес-портал Rusbase раскрыл сущность нового понятия. Предлагаем вашему вниманию наиболее интересные фрагменты материала.Что такое PropTech?У этого понятия есть множество определений. Самое популярное принадлежит директору компании по продажам недвижимости Atlas International Джеймсу Дирсли (James Dearsley):«PropTech - это малая часть широкой цифровой трансформации на рынке недвижимости. Это радикально новый подход к приобретению, эксплуатации и управлению недвижимостью».Данная концепция затрагивает широкий спектр рынка недвижимости. Речь идет о коммерческой и строительной стороне индустрии и даже создании умных зданий и городов. Многие пытались дать четкое и простое определение этого понятия. Вот одно из них:«Это собирательный термин, используемый для определения стартапов, которые предлагают технологически инновационные продукты или новые бизнес-модели для рынков недвижимости».Сегодня в PropTech развиваются несколько направлений: рынок недвижимости как таковой (PropTech), умные города и здания, экономика совместного использования, строительная индустрия (ConTech) и финансы (FinTech). ConTech и FinTech очень связаны с индустрией недвижимости. Фото: Medium CтартапыБольшинство стартапов можно разделить на две категории:- Стартапы, предлагающие инструменты, которые помогут профессионалам в сфере недвижимости улучшить свои сервисы или повысить продуктивность;- Стартапы, которые стремятся заменить профессионалов в сфере недвижимости.Стартапы, работающие в сфере недвижимости, уже давно привлекают инвестиции. В частности, объем венчурных инвестиций в PropTech начиная с 2012 года составил около $6,5 млрд, за это время во всем мире появились 800 новых стартапов. Однако с 2014 года в индустрии наблюдается огромный рост - первый PropTech-стартап, который оценивается в $1 млрд, был основан в 2016 году. В том же году его примеру последовали три новых компании.Большинство компаний сразу объединяют несколько технологических решений. Рассмотрим на примере стартапа Opendoor, который напрямую покупает недвижимость у домовладельцев в интернете по цене, установленной алгоритмом на основе Big Data. Отремонтировав и усовершенствов жилье, они выводят его обратно на рынок. Opendoor старается сделать удобным процесс покупки. В частности, они ставят на дома электронные замки и дают возможность просмотра в любое удобное время без предварительной записи - участие сотрудника не требуется, код для замка можно получить через приложение. 20.04.2018 | 17:41 Big Data: раскрывая скобки Что ждет традиционных игроков?С развитием интернета агентства недвижимости перестали быть монополистами на информацию о предложениях рынка недвижимости. Компании, занимающиеся развитием таких технологий в Великобритании, например, уже имеют долю рынка в размере 5%, а по прогнозам аналитиков к 2020 году их доля составит 20%.Говорят, что банки не переживают по поводу присутствия на рынке финтех-стартапов. Они ведь по-прежнему зарабатывают большие деньги. Когда-то и у Universal, и у Kodak было много денег, тем не менее, сражение с новыми компаниями они проиграли. Дело не в деньгах. Постепенно переоцениваются бизнес-модели, меняются потребности людей. Новые стартапы могут анализировать эти перемены, чтобы предложить лучшие решения и более качественные услуги. В конечном итоге, они выйдут вперед.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 20671