Տինկոֆ Բանկը մտադիր է գործարկել սեփական կրիպտոարժույթը
«Տինկոֆ Բանկ»-ի հիմնադիր Օլեգ Տինկովը հայտարարել է TinCoin կրիպտոարժույթի թողարկման մտադրության մասին։
«Զգում եմ, որ հենց աչքի առջեւ կորցնում ենք տեխնոլոգիական առաջնորդությունը։ Ժամանակն է՝ գործարկել TinCoin-ը։ Մենք գործնականում պատրաստ ենք»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Օլեգ Տինկովը։
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա հուլիսին՝ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած միջազգային ֆինանսական 26-րդ կոնգրեսի շրջանակում, Օլեգ Տինկովը բարձր էր գնահատել Ռուսաստանում ֆինտեխի զարգացվածության մակարդակը։
«Ռուսաստանյան ֆինտեխի եւ բանկային ՏՏ-ի մակարդակը համաշխարհայինից բարձր է: Անգամ չինացիներին չհաջողվեց հիմնել բանկ մեկ գրասենյակով եւ 6 մլն հաճախորդներով: Դա արեցինք մենք՝ ռուսներս, եւ դրանով կարելի է հպարտանալ: Եթե ֆինտեխը որեւիցե տեղ կա, ապա դա Ռուսաստանն է`Qiwi, «Яндекс», «Ֆինանսական տեխնոլոգիաների կետրոն»: Դրա համար պետք է շնորհակալ լինել ռազմաարդյունաբերական համալիրին, որտեղից մենք կարող ենք «ստանալ» ինժեներների, մաթեմատիկոսների, ֆիզիկոսների: Ֆինտեխը կայացավ հենց Ռուսաստանում, ոչ մի ուրիշ տեղ աշխարհում դա տեղի չունեցավ»,- նշել էր «Տինկոֆ Բանկ»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը։

Тинькофф Банк планирует запустить собственную криптовалюту
«Чувствую, прямо на глазах теряем технологическое лидерство. Пора запускать TinCoin. Мы практически готовы»,- написал Олег Тиньков на своей странице в Facebook.
Напомним, что в июле текущего года в рамках 26-ого Международного финансового конгресса, проходившего в Санкт-Петербурге, Олег Тиньков говорил о высоком уровне развития финтеха в России.
«Уровень технологий российского финтеха, банковского IT, выше мирового. Даже китайцы не сделали банка с 1 офисом и 6 млн клиентами. Это сделали мы, россияне, и этим можно гордиться. Если финтех где-то существует, то в России. Это Qiwi, «Яндекс», ЦФТ. Спасибо за это военно-промышленному комплексу, откуда мы можем получать инженеров, математиков, физиков. Именно в России случился финтех, а нигде в мире этого не произошло»,- отмечал Председатель совета директоров «Тинькофф Банка».