IDBank-ը թողարկել է պարտատոմսերի 2026 թվականի 4-րդ եւ 5-րդ տրանշերը
2026 թվականի հունիսի 15-ին IDBank-ը հրապարակային առաջարկի միջոցով կտեղաբաշխի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսեր՝ հետեւյալ պայմաններով․
Տրանշ 4, 2026 AMANLBBM7ER5
•    Թողարկման ծավալը – 2 մլրդ 500 մլն․ ՀՀ դրամ
•    Արժեկտրոնային եկամտաբերությունը – 10%
•    Շրջանառության ժամկետը – 36 ամիս (3 տարի)
•    Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը – կիսամյակային
•    Թողարկման/տեղաբաշխման սկիզբ – 15 հունիսի 2026
•    Տեղաբաշխման ավարտ – 15 նոյեմբերի 2026
•    Մարման ամսաթիվ – 15 հունիսի 2029
Տրանշ 5, 2026 AMANLBBM8ER3
•    Թողարկման ծավալը – 5 մլն․ ԱՄՆ դոլար
•    Արժեկտրոնային եկամտաբերությունը –5%
•    Շրջանառության ժամկետը – 27 ամիս
•    Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը – եռամսյակային
•    Տեղաբաշխման ավարտ – 15 օգոստոսի 2026
•    Մարման ամսաթիվ – 15 սեպտեմբերի 2029
Պարտատոմսերի 4-րդ տրանշի տեղաբաշխման ժամանակահատվածն է 2026թ․-ի հունիսի 15-ից 2026 թվականի նոյեմբերի 15-ը ներառյալ, իսկ 5-րդ տրանշինը՝ 2026թ․-ի հունիսի 15-ից 2026թ․ օգոստոսի 15-ը ներառյալ։
Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ում եւ ունենալու են շուկա ստեղծող (Market-maker):
Պարտատոմսերի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում դրանք ձեռք բերելուց անմիջապես հետո․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում ներկայացված է անհրաժեշտ ողջ տեղեկատվությունը՝ պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը եւ պարտատոմսերի մարման օրը։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 12 նոյեմբերի 2025թ. թիվ 1/407 Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրային ազդագրի շրջանակում։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին եւ սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

12.06.2026 | 15:17 Главная страница / Новости / Рынок капитала /
15 июня 2026 года IDBank разместил именные купонные облигации посредством публичного предложения на следующих условиях:
Четвертый транш, 2026 AMANLBBM7ER5
•    Общий объем выпуска – 2 млрд 500 млн драмов РА
•    Срок обращения облигаций – 36 месяцев (3 года)
•    Периодичность выплаты купона – полугодовая
•    Начало размещения - 15 июня 2026 г.
•    Окончание размещения - 15 ноября 2026 г.
•    Дата погашения - 15 июня 2029 г.
Пятый транш, 2026 AMANLBBM8ER3
•    Общий объем выпуска – 5 млн долларов США
•    Срок обращения облигаций – 27 месяцев
•    Периодичность выплаты купона – квартальная
•    Окончание размещения - 15 августа 2026 г.
•    Дата погашения - 15 сентября 2029 г.
Четвертый транш облигаций будет размещен в период с 15 июня по 15 ноября 2026 года включительно, а пятый транш — с 15 июня по 15 августа 2026 года включительно.
После завершения размещения будет осуществлен листинг облигаций в ОАО «Армянская фондовая биржа», а их котирование будет обеспечиваться маркетмейкером (Marketmaker).
Полная информация об облигациях будет доступна в приложении Idram&IDBank сразу после их приобретения. В разделе «Облигации» подраздела «Банковские услуги» будет представлена вся необходимая информация: код выпуска, количество облигаций, номинальная стоимость, годовая купонная доходность, даты выплаты купонов и дата погашения облигаций.
Подробная информация об облигациях доступна по ссылке.
Программный проспект облигаций зарегистрирован ЦБ РА решением Председателя ЦБ РА N1/407 А 12-ого ноября 2025 года. Электронные версии программного проспекта, дополнений к нему и окончательные условия выпуска доступны на официальном сайте IDBank.