IDBank-ը թողարկում է դոլարային պարտատոմսերի 2022թ. առաջին տրանշը
IDBank-ը սույն թվականի փետրվարի 7-ին հրապարակային առաջարկի միջոցով կթողարկի AMANLBB2FERO տարբերակիչ ծածկագրով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի 2022 թվականի առաջին (ԿԲ նախագահի 23 հուլիսի 2021թ. թիվ 1/392 Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրային ազդագրի շրջանակում 3-րդ) դոլարային տրանշը` հետեւյալ պայմաններով.
- Ընդհանուր ծավալը՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար
- Քանակը՝ 50 հազար հատ
- Անվանական արժեքը՝ 100 ԱՄՆ դոլար
- Շրջանառության ժամկետը՝ 27 ամիս
- Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 4%,
- Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը՝ 3 ամիս պարբերականությամբ։
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են 2022 թվականի փետրվարի 7-ից մինչեւ 2022 թվականի մայիսի 4-ը ներառյալ։ Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ եւ ունենալու են շուկա ստեղծող (Marketmaker):
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով` պարտատոմսը ներկայում ամենավստահելի ֆինանսական գործիքներից է։ «Մեր հասարակությունը, ֆինանսական աշխարհում ակտիվ քաղաքացիները, պարտատոմսերն ընկալում են որպես շահավետ ներդրման տարբերակ, եւ դա իրականում այդպես է․ նախ պարտատոմսի դիմաց դրա սեփականատերը ստանում է եկամուտ, որը ենթակա չէ հարկման, բացի այդ՝ պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ եւ երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից։ Այս եւ մի շարք այլ գործոններ նպաստում են պարտատոմսերի շուկայի ակտիվացմանը, ինչը մենք տեսնում ենք մեր յուրաքանչյուր տեղաբաշխման ժամանակ․ պարտատոմսերը սպառվում են ժամկետից շուտ»,- ասել է Արման Ասատրյանը։
IDBank-ի պարտատոմս կարող եք ձեռք բերել` լրացնելով համապատասխան հայտը եւ ներկայացնելով բանկ։ Պարտատոմսերը ձեռք բերելուց հետո դրանց մասին ամբողջական ինֆորմացիան հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում ներկայացված է պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը եւ պարտատոմսերի մարման օրը։
IDBank-ի 2022թ․ առաջին թողարկման պարտատոմսերի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը հասանելի է հղմամբ։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 23 հուլիս 2021թ. Թիվ 1/392Ա որոշմամբ։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին եւ սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

IDBank выпускает первый транш долларовых облигаций 2022 года
7-го февраля 2022 года IDBank через публичную оферту выпустит первый транш (3-й в рамках проспекта облигаций, утвержденного решением № 1/392А председателем Центрального банка от 23-го июля 2021 года) долларовых номинальных купонных облигаций под аббревиатурой AMANLBB2FERO, со следующими условиями:
- Общий объем - 5 миллион долларов
- Количество - 50 тыс. штук
- Номинальная стоимость - 100 долларов США
- Срок обращения облигаций - 27 месяцев
- Годовая процентная ставка - 4%
- Облигации будут выплачиваться ежеквартально․
Облигации будут размещены с 7-го февраля по 4-oе мая 2022 года включительно. После размещения будет осуществлен листинг облигаций в ОАО «Армянская фондовая биржа» и будут котироваться посредством создателя рынка (Marketmaker).
По словам финансового директора IDBank-а Армана Асатряна, облигации в настоящее время являются одним из самых надежных финансовых инструментов. «Наше общество, активные в финансовом мире граждане, воспринимают облигации как выгодный вариант инвестиций, и это действительно так․ Во-первых, владелец облигации получает необлагаемый налогом доход, кроме того, денежные средства, привлеченные по номинальным облигациям, считаются гарантированным банковским вкладом и гарантированы «Фондом гарантирования возмещения вкладов».
Приобрести облигации IDBank-а можно заполнив соответствующую заявку и подав в банк. После приобретения облигаций вся информация будет доступна в приложении Idram&IDBank, в разделе «Банкинг» - аббревиатуру, количество, номинальную стоимость, годовую процентную доходность, дату выплаты купона, дату погашения купона.
Вся информация об облигациях первого выпуска 2022 года доступна по ссылке.
Проспект Облигаций зарегистрирован в ЦБ РА, решением Председателя ЦБ PА N1/392A от 23-го июля 2021 года. Электронная версия проспекта и основные условия выпуска размещены на официальном веб-сайте IDBank-а.