MOEX Day. ՌԴ եւ ՀՀ կապիտալի շուկաների փոխադարձ առեւտրի հեռանկարը
Փետրվարի 7-ին անցկացված MOEX Day in Yerevan խորագրով միջոցառման շրջանակում հայաստանյան ներդրումային բանկային ծառայություններ մատուցողները, բրոքերները եւ մասնավոր հատվածի ընկերությունները ծանոթացել են ՌԴ եւ արտերկրի կապիտալի շուկաներից ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու եւ ռուսաստանյան ներդրումային ընկերությունների հետ համատեղ ծառայություններ մատուցելու հնարավորություններին։
Cross-listing եւ այլ հնարավորություններ
MOEX Day in Yerevan-ին ներկա էին Մոսկվայի ֆոնդային բորսայի, Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայի, ինչպես նաեւ «Ռենեսանս Կապիտալ» եւ GrottBjorn ռուսաստանյան ներդրումային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
Հայաստանյան կողմից միջոցառմանը մասնակցել են մի շարք ներդրումային բանկային ծառայություններ մատուցողներ, բրոքերներ, տեղաբաշխողներ։
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (AMX) գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը կարեւորել է հայաստանյան մասնակիցների շփումները Ռուսաստանի գործընկերների հետ՝ Հայաստանի սահմաններից դուրս կապիտալի շուկայի հնարավորությունները դիտարկելու նպատակով:
«Փորձում ենք ծանոթացնել բոլոր թողարկողներին եւ բրոքերներին, որ գոյություն ունի cross-listing-ի հնարավորություն: Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկն արդեն իսկ հաստատել է այն բորսաների ցուցակը, որոնցում շրջանառվող արժեթղթերը կարող են մտնել երկրորդային շրջանառության մեջ նաեւ Մոսկվայի բորսայում, եւ Հայաստանի ֆոնդային բորսան դրանց թվում է»,- նշել է նա:
Փոխադարձ հասանելիություն
Մոսկվայի ֆոնդային բորսայի բաժնետոմսերի շուկայի դեպարտամենտի տնօրեն Բորիս Բլոխինը Հայաստանի հետ համագործակցությունում հատկապես կարեւորել է դեպի երկու երկրների բորսաներ շուկայի մասնակիցների փոխադարձ հեշտացված հասանելիությունն օրենսդրական պահանջների համապատասխանեցման եւ արտոնագրերի փոխադարձ ճանաչման միջոցով։
Բորիս Բլոխինը
«Մոսկվայի ֆոնդային բորսայում գործարքներ իրականացնելու արտոնագիր ունեցող բրոքերները եւ դիլերները մուտք կունենան դեպի Հայաստանի ֆոնդային բորսա, եւ հակառակը։ Այդ կերպ կկարողանանք խուսափել փոխադարձ կրկնօրինակումից եւ հավելյալ ենթակառուցվածքներ ստեղծելու անհրաժեշտությունից։ Սա այն է, ինչ մենք ցանկանում ենք տեսնել, քանի որ կա ակնհայտ փոխադարձ հետաքրքրություն, եւ շուկաներն ընդհանուր առմամբ շատ հասկանալի ու պարզ են մեր երկրների համար»,- նշել է նա՝ հույս հայտնելով, որ միջկառավարական աշխատանքային խմբի ակտիվ աշխատանքն առաջիկայում նման հնարավորություն կստեղծի։
Փոխադարձ պահանջարկ
Բորիս Բլոխինի խոսքով՝ ներդրումների եւ կապիտալի ներգրավման ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության մեծ հեռանկար կա։
«Մենք տեսնում ենք, որ ռուսաստանյան տարբեր խմբերի ներդրողների մոտ կա հետաքրքրություն նաեւ բաժնեմասային ֆինանսական գործիքների նկատմամբ: Այսինքն՝ կարող է լինել ինչպես պարտատոմսերի ցուցակում, այնպես էլ բաժնետոմսերի»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ հայկական ազգային արժույթով գործարքների իրականացման պահանջարկի առկայության դեպքում համապատասխան գործիքակազմի ստեղծումը ենթակա է քննարկման։
Նա հավելել է, որ միջոցառումը հրաշալի հնարավորություն է ռուսական կապիտալի շուկան հայաստանյան ներդրողներին ներկայացնելու համար։
«Մեր կողմից կիրառվող տեխնոլոգիան, առաջարկվող գործիքները շատ արագ են զարգանում, ինչպես նաեւ դինամիկ աճում է մասնակիցների թիվը։ Վստահ եմ, որ հայաստանյան ներդրողներին հետաքրքիր են կապիտալի ներգրավման այս հնարավորությունները»,- ասել է նա։
Զարգացման ուղին
Հայկ Եգանյանը վստահեցրել է, որ փորձելու են պարբերական դարձնել նմանատիպ միջոցառումները ՝ Հայաստան հրավիրելով այլ միջազգային բորսաների ներկայացուցիչների։
«Մեզ հաջողվել է ձեռք բերել Մոսկվայում նույն ձեւաչափով հանդիպում կազմակերպելու պայմանավորվածություն, որին կմասնակցեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայի եւ ներդրումային ընկերությունների ներկայացուցիչները՝ փորձելով գտնել իրապես շահագրգռված գործընկերների»,- ասել է նա:
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի տնօրենն ընդգծել է, որ նմանատիպ միջոցառումները նպաստում են ֆինանսական կրթության եւ ֆինանսական ծառայությունների որակի բարելավմանը, որն էլ իր հերթին հանգեցնում է բորսայի զարգացմանը:
«Կապիտալի շուկայի զարգացումը մեծապես պայմանավորված է ներդրումային բանկային ծառայությունների զարգացմամբ: Եթե չկա ներդրումային ծառայություն մատուցող անձ, որ կարող է հորդորել բիզնեսին կատարել թողարկում՝ տալով երաշխիք, որ կվաճառի այն, ապա կապիտալի շուկան չի կարող զարգանալ: Այդ երաշխիքը կարելի է տալ նմանատիպ միջոցառումների շրջանակում՝ շփվելով տարբեր գործընկերների հետ, ճիշտ գնահատելով թողարկողի ռիսկն ու պարտատոմսի կամ բաժնետոմսի գինը եւ գտնելով համապատասխան ներդրողների»,- ամփոփել է նա:

MOEX Day: Перспективы взаимной торговли рынков капитала России и Армении
В рамках проведенного 7 февраля мероприятия MOEX Day in Yerevan армянские поставщики инвестиционных банковских услуг, брокеры и частные компании ознакомились с возможностями привлечения финансовых средств из рынков капитала России и зарубежных стран и предоставления совместных услуг с российскими инвестиционными компаниями.
Cross-listing и другие возможности
На MOEX Day in Yerevan присутствовали представители Московской фондовой биржи, Национального расчетного депозитария, а также российских инвестиционных организаций «Ренессанс Капитал» и GrottBjorn.
С армянской стороны в мероприятии приняли участие ряд поставщиков инвестиционных банковских услуг, брокеры и андеррайтеры.
Генеральный директор Фондовой биржи Армении Айк Еганян подчеркнул важность общения армянских участников с российскими коллегами с целью рассмотрения возможностей рынка капитала за пределами Армении.
«Пробуем ознакомить всех андеррайтеров и брокеров с тем, что существует возможность cross-listing-а. Центральный банк России уже утвердил список тех бирж, на которых обращающиеся ценные бумаги могут войти во вторичное обращение также на Московской бирже, и Армянская фондовая биржа - в их числе»,- отметил он.
Взаимная досягаемость
Директор департамента рынка акций Московской фондовой биржи Борис Блохин в сотрудничестве с Арменией особенно выделил важность облегченной взаимной досягаемости участников рынка к биржам двух стран, посредством соответствия законодательных требований и взаимного признания лицензий.
Борис Блохин
«Брокеры и дилеры, имеющие лицензию на осуществление сделок на Московской фондовой бирже, будут иметь доступ к Армянской фондовой бирже и, наоборот. Тем самым, сможем избежать взаимного дублирования и необходимости создания дополнительных инфраструктур. Это то, что мы желаем увидеть, поскольку есть явная взаимная заинтересованность, и рынки в целом очень прозрачны и понятны нашим странам»,- отметил он, выразив надежду, что активная работа межправительственной рабочей группы создаст такую возможность в ближайшее время.
Взаимный спрос
По словам Бориса Блохина, в области инвестиций и привлечения капитала существует большая перспектива сотрудничества с Армений.
«Мы видим, что у разных российских групп инвесторов существует также интерес к долевым финансовым инструментам. То есть, может быть листинг как облигаций, так и акций»,- отметил он, подчеркнув, что в случае спроса на осуществление сделок в армянской национальной валюте, создание соответствующего инструментария подлежит обсуждению.
Борис Блохин отметил, что мероприятие является превосходной возможностью для презентации российского рынка капитала армянским инвесторам.
«Применяемая с нашей стороны технология, предлагаемые инструменты очень быстро развиваются, динамично растет также число участников. Уверен, что армянским инвесторам интересны эти возможности привлечения капитала»,- сказал он.
Путь развития
Айк Еганян заверил, что попытаются сделать подобные мероприятия систематическими, приглашая в Армению представителей международных бирж.
«Нам удалось достичь договоренности об организации встречи в таком же формате в Москве, в которой примут участие представители Армянской фондовой биржи и инвестиционных компаний, где попытаемся найти действительно заинтересованных партнеров»,- сказал он.
Директор Армянской фондовой биржи подчеркнул, что подобные мероприятия содействуют улучшению финансового образования и качества финансовых услуг, что, в свою очередь, приводит к развитию биржи.
«Развитие рынка капитала в большинстве своем обусловлено развитием инвестиционных банковских услуг. Если нет лица, предоставляющего инвестиционную услугу, кто может уговорить бизнес осуществить выпуск, предоставляя гарантию, кто займется продажей, то рынок капитала не сможет развиваться. Такую гарантию можно дать в рамках подобных мероприятий, общаясь с разными партнерами, правильно оценивая риск эмитента и цену облигации или акции, и найдя соответствующего инвестора»,- заключил он.