10 հարց փողի մասին Անդրեյ Պյատախինին
Մեդիամաքս-ն իր Banks.am պորտալում շարունակում է «10 հարց փողի մասին» խորագիրը: Յուրաքանչյուր շաբաթ որեւէ հայտնի մարդու ուղղում ենք 10 հարց` փողի հետ նրա հարաբերությունները պարզելու նպատակով:
Խորագրի այսօրվա հյուրը «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինն է:
- Ո՞րն է եղել ձեր կյանքի ամենաթանկարժեք գնումը:
- Դա նաեւ իմ ամենամեծ ուրախությունն է՝ իմ երեխաները: :) Իհարկե, գուցե ոմանք ասեն, որ նրանց մասին չի կարելի այդպես խոսել, բայց երեխաները շատ-շատ թանկ են եւ ամենա-ամենամեծ ուրախությունն են:
- Նախընտրո՞ւմ եք կանխիկ գումարը, թե՞ բանկային քարտերը:
- Ես նախընտրում եմ հարմարավետությունը: Որտեղ հնարավոր է, նախընտրում եմ վճարել քարտով: Բայց միշտ հարկավոր է ոչ մեծ կանխիկ գումար ունենալ գրպանում:
- Որքա՞ն գումար է հարկավոր ձեր ընտանիքին մեկ ամիս անհոգ ապրելու համար:
- Անվրդով կյանք մենք տեսնում ենք միայն կոկոսի միջուկով շոկոլադի գովազդում: Միշտ եւ ցանկացած ընտանիքում առկա են հարցեր ու խնդիրներ, որոնք պահանջում են ուշադրություն եւ ֆինանսներ: Դժվար է ասել, թե նվազագույնը որքան է հարկավոր: Բայց մենք բավականին համեստ ենք ապրում: Իմ շատ իմաստուն վրացի ընկերն ինձ մի օր ասաց. «Որքան շատ ես վաստակում, այնքան ավելի մեծ բեռ է ընկնում քո ուսերին հարազատներիդ ու մտերիմներիդ հանդեպ: Այդ պատճառով չզարմանաս, երբ ամսվա վերջում գումարդ ավելի շուտ վերջանա, քան նախատեսել էիր»:
- Երբեւէ ունեցե՞լ եք ֆինանսական դժվարություններ:
- Իմ մասնագիտական կարիերայի մեկնարկը 90-ական թվականներին էր: Ես չեմ ճանաչում որեւէ մեկին, ով այդ ժամանակ ֆինանսական դժվարություններ չի ունեցել: Հիանալի հիշում եմ իմ առաջին աշխատավարձը՝ 50 դոլար եւ օրապահիկը՝ պանիր, երշիկ, պահածո…
- Ձեզ ապահովված մարդ համարո՞ւմ եք:
- Ես ուրախ եմ, որ կարող եմ ինձ ու ընտանիքիս ապահովել անհրաժեշտ ամեն ինչով, հոգ տանել երեխաներիս կրթության եւ նրանց ապագայի համար՝ իմ մասնագիտական հմտությունների ու գլոբալ ընկերությունում աշխատանքի շնորհիվ: Երեխաներիս էլ նույնն եմ ցանկանում՝ սեփական աշխատանքով ու խելքով վաստակելու, կենցաղային խնդիրների մասին չմտածելու հնարավորություն:
- Երբեւէ օգտվե՞լ եք վարկերից:
- Չնայած տնտեսագիտական կրթությանս ու տնտեսության զարգացման համար վարկերի կարեւորության գիտակցմանը՝ ներքուստ ես դրանց զգուշավորությամբ եմ վերաբերվում: Իհարկե, ստիպված ենք եղել մի քանի անգամ օգտվել վարկերից, եւ ամեն անգամ դա եղել է բնակարան գնելու հիփոթեքի տեսքով:
- Դուք շռայ՞լ մարդ եք, թե՞ տնտեսող:
- Ես ինձ շատ ռացիոնալ մարդ եմ համարում: Բայց երբեմն զգացմունքային գնումներ եմ կատարում: Օրինակ, ինձ համար գնել եմ դահուկների երկրորդ զույգը, որոնք ինձ բացարձակ հարկավոր չէին, բայց դուրս շատ էին եկել: :)
- Եթե շահեք կամ նվեր ստանաք մեկ միլիոն դոլար, ինչպե՞ս կծախսեք այն:
- Հեշտ փողերն երբեք ոչ ոքի երջանկություն չեն բերում: Երիտասարդ տարիքում ես կազինոյում կրուպյե աշխատելու փորձ եմ ունեցել: Այն նույն «չարաբաստիկ իննսունականներին»: Իմ աչքի առջեւ մարդիկ ձեռք էին բերում հսկայական գումարներ, հետո կորցնում ամեն ինչ: Եվ նույնիսկ ավելին: Այդ ժամանակվանից սկսած մինչ օրս 100% դեպքերում այն, ինչ շահում եմ կամ ստանում անսպասելիորեն, նվիրում եմ՝ հաճախ բարեկամներիս ու մտերիմներիս: Երբեմն` կնոջս. նա ավելի շատ է ազատ ժամանակ ունենում եւ կարող է օգնել կոնկրետ մարդկանց: Մոսկվայում նա անդամակցում է կամավորների միությանը. նրանք օգնում են կոնկրետ մանկատների, երեխաների, տարեցների: Վստահ եմ, որ դա այդպիսի փողերի կամ լրացուցիչ եկամտի լավագույն կիրառությունն է:
Աշխատանքի բերումով ես տնօրինում եմ այդպիսի ակտիվներ եւ դրանք ուղղում ընկերության աշխատանքը, բաժանորդների հաճախորդային փորձը կամ աշխատակիցների աշխատանքային պայմանները բարելավելուն: Եվ, իհարկե, այն մարդկանց օգնելուն, ովքեր հասարակական ուշադրության կարիքն ունեն:
- Պարտքով գումար տալի՞ս կամ վերցնո՞ւմ եք:
- Ինչպես արդեն ասացի, չեմ սիրում վարկերը, իսկ պարտքը վարկի տարատեսակ է՝ ապահովված քո համբավով: Ինչ վերաբերում է պարտքով գումար տրամադրելուն, ապա դա լուրջ փորձություն է հարաբերությունների համար՝ բարեկամների, մտերիմ մարդկանց միջեւ: Ավելի լավ է այդ լավ հարաբերություններն ավելորդ անգամ փորձության չենթարկել. իսկապես մտերիմ մարդիկ շատ-շատ քիչ են: Բայց եթե իրոք անհրաժեշտ է, եւ մարդն արժանի է, անպայման տալիս եմ:
- Ձեր գումարը վստահո՞ւմ եք բանկերին:
- Վստահում եմ: Այսօր այլ կերպ հնարավոր չէ: Աշխարհն այնպես է կառուցված, որ այն մարդկանց համար, ովքեր իրենց փողերը պահում են բարձի տակ, շատ դժվար է լինում: Պարտադիր մի քանի բանկերում: Բայց որպես մարդ, ով ապրել է “այն նույն իննսունականներում”, անպայման մի փոքր գումար կանխիկ եմ պահում, քանի որ պատասխանատվություն եմ կրում ընտանիքիս, ծնողներիս համար:

10 вопросов о деньгах Андрею Пятахину
- Она же и моя самая большая радость – это мои дети (улыбается). Конечно, может кто-то скажет, что об этом нельзя так говорить, но дети - это очень-очень дорого, и очень-очень большая радость.
- Я предпочитаю удобство. Где возможно, я предпочитаю расплачиваться картой. Но небольшое количество наличных денег нужно иметь при себе всегда.
- Какая сумма требуется вашей семье для безмятежной жизни в течение месяца?
- Безмятежную жизнь мы видим только в рекламе шоколадных батончиков с кокосовым наполнителем. Всегда и в каждой семье есть вопросы и проблемы, которые требуют внимания и финансов. Трудно сказать, сколько нужно минимум. Но мы живем достаточно скромно. Один мой очень мудрый друг – грузин сказал мне как-то:
«Чем больше ты зарабатываешь - тем больше на тебе нагрузка за твоих родственников и близких! Поэтому не удивляйся, когда в конце месяца средства заканчиваются быстрее, чем ты рассчитывал!».
- Начало моей профессиональной деятельности приходится на девяностые годы. Я не знаю ни одного человека, который не имел бы тогда финансовых трудностей. Я прекрасно помню свою первую заработную плату - 50 долларов и паек - сыр, колбаса, консервы…
- Я рад, что могу обеспечить себя и свою семью всем необходимым, позаботиться об образовании детей и их будущем - благодаря своим профессиональным навыкам и работе в глобальной компании.  Своим детям я желаю того же - возможности зарабатывать своим трудом и умом, и не думать о бытовых проблемах.
- Несмотря на экономическое образование и понимание важности кредитов для развития экономики, внутренне я отношусь к ним с осторожностью. Но, конечно, пользоваться кредитами приходилось несколько раз – и каждый раз это была ипотека на покупку жилья.
- Я считаю себя очень рациональным человеком. Но периодически совершаю эмоциональные покупки. Например, купил себе вторую пару горных лыж, которые мне совершенно были не нужны, но очень уж понравились (улыбается).
- Легкие деньги никогда никому не приносили счастья. В молодости у меня был опыт работы крупье в казино. В те самые «лихие девяностые». На моих глазах люди получали огромные деньги, а затем теряли все. И даже больше. С тех пор всегда, в 100% случаев, то, что я выигрываю или получаю неожиданно, я отдаю - чаще всего своим родственникам или близким людям. Иногда супруге – у нее больше свободного времени, и она может помогать конкретным людям. В Москве она входит в сообщество волонтеров – они помогают конкретным детским домам, детям, старикам. Я уверен, что это лучшее применение таким деньгам или дополнительному доходу.
По работе я распоряжаюсь подобными активами, и я направляю их на то, чтобы улучшить работу компании, клиентский опыт абонентов, условия работы сотрудников. И, конечно, на помощь людям, которые нуждаются в общественном внимании.
- Как я уже сказал: не люблю кредиты, а долг – иная форма кредита, только обеспеченная твоей репутацией. Что касается давать в долг – это серьезное испытание для отношений – между родственниками, близкими людьми. Лучше лишний раз эти хорошие отношения испытаниям не подвергать – по настоящему близких людей очень-очень мало. Но если есть реальная потребность и человек стоящий - обязательно даю!
- Доверяю. Сегодня по-другому никак. Мир так устроен, что человеку, хранящему свои деньги под подушкой, приходится очень трудно. Обязательно в нескольких банках. Но как человек, который пережил «те самые» девяностые, обязательно храню небольшую часть денег наличными, поскольку несу ответственность за семью, за родителей.