Ինչպե՞ս է գործում նախնական հատուցման «հայկական մոդելը» ԱՊՊԱ համակարգում
Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Պ-ն Ավետիսյան, կցանկանայի կոնկրետ  իրական օրինակի վրա պարզաբանումներ ստանալ, թե ինչպես են ԱՊՊԱ մասին օրենքի շրջանակներում կարգավորվում հարաբերությունները տուժածի, ապահովագրական ընկերության եւ բուժհաստատության միջեւ:
Մասնավորապես, ապրիլի սկզբին տեղի էր ունեցել ՃՏՊ տաքսի-ծառայություններից մեկին պատկանող (ԱՊՊԱ պոլիսը ձեւակերպված է «A» ապահովագրական ընկերության հետ) եւ սեփական օգտագործման մարդատար ավտոմեքենաների մասնակցությամբ (ԱՊՊԱ պոլիսը ձեւակերպված է «B» ապահովագրական ընկերության հետ): Տաքսու վարորդը երկու ոտքի կոտրվածքով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, իսկ ուղեւորը ստացել էր դիմային վնասվածքներ, նրան ցուցաբերվել էր առաջին բուժօգնություն առանց ամբուլատոր ստացիոնար բուժման: Երկրորդ ավտոմեքենայի վարորդը վնասվածքներ չէր ստացել:
Նախ, կցանկանայի իմանալ, թե երկու ապահովագրական ընկերություններից ո՞ր մեկը պետք է մինչ քննչական մարմնի որոշում կայացնելը սկսի անհետաձգելի առաջին բուժօգնության ծախսերի հատուցման գործընթացը: Պարտավո՞ր է արդյոք տուժածը (նրա ներկայացուցիչը) ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել ապահովագրական ընկերության եւ բուժհաստատության գործողությունների համակարգման ուղղությամբ:
- Ապահովագրական դեպքի վրա հասնելու պահից ապահովագրական ընկերությունը պարտավոր է սկսել իր ապահովագրած ավտոմեքենայի վարորդի եւ ուղեւորի առողջության վերականգնման` բուժհաստատության ծառայությունների վճարման գործընթացը:
Կոնկրետ դեպքում դա պետք է անի «A» ապահովագրական ընկերությունը: Կանխավճարը յուրաքանչյուր տուժողի համար սահմանված է մինչեւ 400 000 դրամ: Կոնկրետ ապահովագրական ընկերության որոշմամբ, կախված տուժածի առողջական վիճակից եւ ծախսերի անհետաձգելիությունից, գումարը կարող է ավելանալ:
Առաջին իսկ հնարավորության դեպքում տուժածի հետ կնքվում է պարտավորագիր եւ/կամ պայմանագիր, որի համաձայն, եթե քննչական  մարմինը նրան ճանաչի մեղավոր կողմ, կանխավճարը ենթակա է վերադարձման: Հետաքննության ավարտից եւ պատահարի մեղավորի կամ մեղավորների բացահայտումից հետո ապահովագրական ընկերություններն իրար հետ կատարում են փոխհաշվարկ:
Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կողմից կանխավճարը սահմանված է մինչեւ 750 000 դրամ: Բյուրոն այդ գումարը հատուցում է, եթե հայտնի չէ տուժածի առողջությանը վնաս հասցրած կողմը, եթե տուժածի առողջությանը վնաս հասցրած ավտոմեքենան չունի ԱՊՊԱ ապահովագրական պոլիս կամ գողացած է, ինչպես նաեւ ապահովագրական ընկերության սնանկության դեպքում:
Ինչ վերաբերում է հարցի երկրորդ մասին, ապա ապահովագրական դեպքի վրա հասնելուց հետո տուժածը (նրա ներկայացուցիչը. մեր դեպքում այդպիսին կարող է լինել տաքսի-ծառայության ղեկավարությունը) պետք է իր ապահովագրական ընկերությանը տեղեկացնի ապահովագրական դեպքի մասին:

Как работает «армянская модель» предварительного возмещения в системе ОСАГО?
Интервью исполнительного директора Бюро Автостраховщиков Армении Вагана Аветисяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Г-н Аветисян, хотелось бы на конкретном реальном примере разобраться, как в рамках закона об ОСАГО регулируются отношения между потерпевшим, страховой компанией и медицинским учреждением.
В частности, в первых числах апреля в Ереване произошло ДТП с участием легкового автомобиля, принадлежащего одному из такси-сервисов  (полис ОСАГО оформлен со страховой компанией «А») и частным легковым  автомобилем   (полис ОСАГО оформлен со страховой компанией  «B»). Водитель такси с переломами обеих ног был перевезен в одну из городских больниц. Пассажир такси получил лицевое ранение, ему была оказана первая медицинская помощь без стационарного пребывания в больнице. Водитель второго автомобиля обошелся без травм.
Во-первых, хотелось бы узнать, какая из двух страховых компаний  («А» или «B» )  до вынесения заключения  следственного органа должна начать процесс возмещения затрат по оказанию первой неотложной помощи? Должен ли пострадавший (правопреемник) инициировать какие-либо действия для координации действий страховой компании и мед. учреждения?
- С момента наступления страхового случая страховая компания обязана начать процесс оплаты за услуги мед. учреждения по восстановлению здоровья водителя и пассажиров  застрахованного им автомобиля. Оплата будет проводиться в рамках предоплатной системы возмещения.
В конкретном случае это должна сделать страховая компания «А».  Сумма предоплаты для кажого пострадавшего установлена в размере до 400 000 драмов. По решению конкретной страховой компании, в зависимости от состояния здоровья пострадавшего, неотложности затрат, сумма может быть увеличена.
При первой же возможности с пострадашим заключается обязательство и/или договор, согласно которому, в случае, если следственным органом он будет признан виновной стороной, то внесенная предоплата будет подлежать возврату. После завершения следственного процесса и определения виновника или виновников происшествия страховые компании произведут между собой взаиморассчеты.
Для Бюро автостраховщиков Армении сумма предоплаты установлена в размере до 750 000 драмов. Бюро возмещает эту сумму в случае: если неизвестна сторона, нанесшая вред здоровью пострадавшего, если автомобиль, нанесший ущерб здоровью  пострадавшего, не имеет страхового полиса ОСАГО, либо находится в угоне, а также в случае банкротства страховой компании.
Что касается второй части вопроса, то после наступления страхового случая пострадавший (его правопреемник, в вашем конкретном случае таковым может быть администрация такси-сервиса) должны оповестить свою страховую компанию о наступлении страхового случая.