«Մեր ուշադրության կենտրոնում կորպորատիվ հաճախորդներն են»
Հոկտեմբերի 2-ին «Պրոմեթեյ Բանկը» կնշի իր 20-ամյակը: Հոբելյանի նախօրեին բանկի վարչության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը պատասխանել է Մեդիամաքս գործակալության եւ Banks.am պորտալի հարցերին
- «Պրոմեթեյ Բանկը» կանգնած է եղել ՀՀ անկախ բանկային համակարգի կայացման ակունքում. ինչպե՞ս էր ամեն ինչ սկսվում:
- Բանկի հիմնադրման մասին որոշում էր կայացվել 1990թ. մայիսի 15-ին` փայատերերի հիմնադիր ժողովում, իսկ մեկ ամիս անց ԽՍՀՄ Պետբանկի կողմից տրամադրվեց բանկային գործունեություն ծավալելու առաջին լիցենզիան: Ըստ էության, «Պրոմեթեյ Բանկը» մեր երկրի տարածքում գործարկված առաջին առեւտրային բանկն է:
Բանկի գլխավոր հիմնադիրը «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ» ԲԲԸ-ն էր, որը Սպիտակի երկրաշարժի առաջին օրերից սկսեց շինարարական աշխատանքներ իրականացնել աղետի գոտում: Այդ լույսի ներքո բանկի սկզբնական ուղղվածությունը դարձավ կապիտալ շինարարության ֆինանսավորումը, նախեւառաջ, Սպիտակի երկրաշարժի գոտում:
Այն ժամանակվա համար բանկն ուներ բավականին լուրջ կապիտալ` շուրջ 11 մլն ռուբլի, սակայն 1993թ. վերջում «դրամային բարեփոխման» հետ մեր կապիտալը հավասարվեց զրոյի: Ֆորս-մաժորային իրավիճակները եւ օրենսդրական դաշտի փաստացի բացակայությունը հանգեցրին նրան, որ այդ ժամանակահատվածում մեր համաքաղաքացիները դարձան բազմաթիվ բանկերի լուծարման ականատես: Եվ միայն բանկի գլխավոր հիմնադրի` «ԶՆԳՍ-Պրոմեթեյ» ԲԲԸ-ն ջանքերի, որը կրկին համալրեց բանկի կապիտալը, ինչպես նաեւ գրագետ ու զսպված քաղաքականության շնորհիվ մենք կարողացանք ոչ միայն դիմակայել, այլեւ դինամիկ զարգանալ:
Մեր գործունեության ընդլայնման համար նոր խթան հանդիսացավ 2000թ. բանկի տեղափոխումը նոր եւ հարմարավետ գրասենյակ, որն ուներ բոլոր անհրաժեշտ պայմանները ունիվերսալ բանկային ծառայություններ մատուցելու համար:
- Դուք բազմիցս հայտարարել եք, որ «Պրոմեթեյ Բանկը» վարում է պահպանողական քաղաքականություն. ի՞նչն եք համարում «պահպանողականություն»:
- Պահպանողականությունը ավելի շատ առկա է իմ գործունեության մեջ որպես բանկի ղեկավար եւ բխում է բանկային ոլորտում ունեցած երկարամյա պրակտիկայից ու աշխատանքային փորձից:  Իմ կարծիքով, բանկիրը պետք է հավատարիմ լինի պահպանողական վարքագծին , նա չպետք է ոգեւորվի այժմեական հաջողություններով կամ մտահոգվի ժամանակավոր անհաջողություններից:  Իմ ըմբռնմամբ, պահպանողականությունը ասոցիացվում է չափավորության եւ զսպվածության հետ, ինչը, սակայն ամենեւին չի խանգարում ժամանակին համընթաց քայլել եւ ներդնել առաջավոր փորձը բանկային ծառայությունների ոլորտում:
- Իսկ ինչպե՞ս է դասավորվել բանկիրի Ձեր կարիերան:
- Որպես բանկիր սկսել եմ աշխատել 1973 թվականից` սկզբում Հայաստանի ԽՍՀ Պետական բանկի վարկային մասնագետ, ապա` շրջանային մասնաճյուղի կառավարիչ:  1992 թվականից աշխատում եմ «Պրոմեթեյ Բանկի» վարչության նախագահի պաշտոնում:
- Վերջին ժամանակաշրջանում բանկին հաջողվում է ընդգրկվել ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների ցանկում կապիտալի (ROE) եւ ակտիվների (ROA) եկամտաբերության գործակիցներով: Ինչպե՞ս է դա հաջողվում:
- Կապիտալի եւ ակտիվների նկատմամբ շահույթի հարաբերակցության մասով մեր բանկն ավանդաբար գտնվում է բանկային համակարգի առաջատար դիրքերում: Մեծամասամբ դա բացատրվում է գրագետ աշխատանքով, որը բացառում է դասակարգված վարկերի տրամադրման հնարավորությունը, ինչպես նաեւ բանկի կշռադատված ծախսային քաղաքականությամբ:
Ունենալով համեմատաբար ոչ մեծ ավանդային պորտֆել եւ աշխատելով հիմնականում սեփական միջոցներով` մենք նվազագույնի ենք հասցնում ծախսերը ավանդային պարտավորությունների մասով: Դրա փոխարեն բանկն ունի բարձր կապիտալիզացվածություն եւ համեմատաբար ցածր տոկոսադրույքներով ներգրավվող միջոցների բավարար ծավալ:
- «Պրոմեթեյ Բանկը» հայաստանյան այն եզակի բանկերից է, որի վարկատուներից են ոչ թե միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները, այլ` արտասահմանյան առեւտրային բանկերը: Խոսքը շվեյցարական բանկի կողմից ձեռք բերվող պարտատոմսերի փակ տեղաբաշխումների մասին է: Օտարերկրյա ներդրողը շեշտադրու՞մ է արդյոք փոխառու միջոցների օգտագործման այս կամ այն ուղղվածությունը:
- Վերջին 2 տարիների ընթացքում «Պրոմեթեյ Բանկը» թողարկեց եւ փակ տեղաբաշխման միջոցով վաճառեց $22 մլն-ի սեփական ոչ փաստաթղթային պարտատոմսեր: $12 մլն արժեքով պարտատոմսերը ձեռք բերեց շվեյցարական «E.F.G. Ցյուրիխ Բանկը», $10 մլն արժեքով մնացած պարտատոմսերն այս տարի ձեռք բերեց «Պրոմեթեյ Սիթի» ռուսական ընկերությունը:
Այդ տեղաբաշխումները մեզ օգնում են լուծել երկարաժամկետ ռեսուրսները համեմատաբար ցածր դրույքներով ներգրավելու խնդիրը, բացի այդ, ի տարբերություն միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների նպատակային վարկային ծրագրերի, մենք ազատ ենք այդ միջոցների տեղաբաշխման հարցում: Նշեմ, որ առաջին կիսամյակի արդյունքներով ներգրավված միջոցների հաշվին մեր վարկային ներդրումներն ավելացել են 5.5 մլրդ դրամով: Հաջորդ տարվա սկզբին մենք նախատեսում ենք նոր տեղաբաշխում:
- Բանկի մասնաճյուղային ցանցն այսօր բավականին համեստ է, չի՞ խանգարում արդյոք այդ հանգամանքը մանրածախ բանկային ծառայությունների զարգացմանը:
- Ներկայումս բանկն ունի 4 մասնաճյուղ մայրաքաղաքում, առաջիկա 3 տարիների զարգացման ծրագրով նախատեսում ենք գործարկել եւս մեկական մասնաճյուղ Գյումրի եւ Վանաձոր քաղաքներում:
Բայց, այսպես թե այնպես, նոր մասնաճյուղերի բացման հեռանկարը նպատակ չի հետապնդում ակտիվանալ մանրածախ բանկային ծառայությունների հատվածում: Ինչպես եւ առաջ, բանկն ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում կորպորատիվ հաճախորդների սպասարկմանը, եւ մարզային մասնաճյուղեր հիմնելու հիմնական նպատակը լինելու է նոր բիզնես-կառույցների ներգրավումը մեր հաճախորդային բազայում:
- Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում «Պրոմեթեյ Բանը» արձանագրեց ցպահանջ պարտավորությունների շուրջ 50 % անկում: Ինչո՞վ էր դա պայմանավորված:
- Միանգամից նշեմ, որ դա մեխանիկական գործընթաց է, որը պայմանավորված է բանկի երկու խոշոր կորպորատիվ հաճախորդների կողմից միջոցների ետ կանչմամբ` իրենց առեւտրային գործառնությունների ֆինանսավորման նպատակով:
Ցպահանջ պարտավորությունները նախատեսում են հաշիվների մնացորդների գործածման հնարավորություն հաճախորդներին հարմար ժամանակ, ինչը եւ տեղի ունեցավ: Շատ հնարավոր է, որ բիզնես-գործարքներ կատարելուց հետո այդ հաշիվները նորից համալրվեն:
- Ի՞նչ զարգացումներ են նկատվում բիզնես-վարկավորման ոլորտում:
- Ներկայումս բանկն ունի բավականաչափ միջոցներ ինչպես խոշոր կորպորատիվ հաճախորդների, այնպես էր փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների վարկավորման համար: Իմ կարծիքով, մենք հանդես ենք գալիս ՓՄՁ վարկավորման բավականին մրցունակ պայմաններով` առաջարկելով վարկեր սկսած տարեկան 12%-ից:
Այսօր շատ է խոսվում ՓՄՁ աջակցության մասին, սակայն գործնականում համոզվում ես, որ շատ քչերն են վարկունակ եւ ի վիճակի են ներկայացնել  համապատասխան բիզնես-նախագծեր:
- Պարտադիր ապահովագրության, ինչպես նաեւ կուտակային կենսաթոշակային համակարգերի ներդրմամբ ենթադրվում է, որ ՀՀ ապահովագրական շուկայում ի հայտ կգան նոր խաղացողներ կյանքի ապահովագրության լիցենզիայով: Ժամանակին բանկն ուներ փոխկապակցված ապահովագրական ընկերություն, չի՞ նախատեսվում արդյոք վերսկսել նրա գործունեությունը նշված զարգացումների լույսի ներքո:
- Իսկապես, մինչեւ 2002թ. Հայաստանում գործում էր «Պրոմեթեյ» ապահովագրական ընկերությունը, որը, սակայն, չարդարացրեց ակնկալիքները օրենսդրության անկատարության եւ ապահովագրական կուլտուրայի բացակայության պատճառով: Չնայած ապահովագրական շուկայում ակնկալվող զարգացումներին` մենք չունենք նոր ապահովագրական ընկերություն հիմնելու ծրագրեր:
Ներկայումս Հայաստանում գործում են բավականաչափ ապահովագրական ընկերություններ եւ անհնրաժեշտ է, որպեսզի նրանք ոչ միայն համապատասխանեն Կենտրոնական բանկի նորմատիվներին, այլեւ բավականաչափ կապիտալիզացված լինեն, առավել եւս պարտադիր ավտոապահովագրության պայմաններում:
- Ինչպե՞ս եք տոնելու հոբելյանը:
- Հոկտեմբերի 2-ին տեղի կունենա բանկում արդեն ավանդական դարձած կլոր սեղանը մեր հաճախորդների, փայատերերի, արտասահմանյան գործընկերների մասնակցությամբ, որի ընթացքում մենք կամփոփենք անցած ուղին, կնշենք հեռանկարային ծրագրերը:
Նույն օրը երեկոյան Օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների բարեգործական համերգը, որի միջոցները կտրամադրվեն Գյումրիի մանկատանը:
Կցանկանայի հուսալ, որ ճգնաժամային երեւույթները մնացել են անցյալում, եւ կշարունակվի առաջին կիսամյակում արձանագրված տնտեսական աճը, որում իր ծանրակշիռ ավանդն ունի մեր երկրի բանկային համակարգը:

«Мы акцентируем внимание на корпоративных клиентах»
2 октября  «Банк Прометей» отметит свое 20-летие. В канун юбилея председатель правления банка Эмиль Согомонян  ответил на вопросы агентсва Медиамакс и портала Banks.am
-  «Банк Прометей» стоял у истоков становления независимой банковской системы Армении – как все начиналось?
- Решение об основании банка было принято на учредительном собрании пайщиков банка 15 мая 1990 года, а спустя месяц Госбанком СССР была предоставлена первая лицензия на осуществление банковской деятельности. По сути, «Банк Прометей» стал первым коммерческим банком, задействованным на территории нашей страны.
В качестве главного учредителя банка выступило ОАО «Закнефтегазстрой - Прометей», которое с первых дней Спитакского землетрясения приступило к реализации строительных работ в зоне бедствия. В силу этого изначальной направленностью банка стало финансирование капитального строительства, в первую очередь, в зоне Спитакского землетрясения.
Для тех времен банк имел достаточно серьезный капитал – порядка 11 млн. рублей, однако в конце 1993 года с проведением драмовой реформы наш капитал приравнялся к нулю. Форс-мажорные ситуации и фактическое отсутствие законодательного поля привели к тому, что в этот период наши сограждане стали свидетелями закрытия ни одного банка. И только благодаря усилиям  главного учредителя банка – ОАО  «Закнефтегазстрой - Прометей», фактически заново пополнившего капитал банка, а также грамотной и сдержанной  политике, мы сумели не только выстоять, но и динамично развиваться.
Новым стимулом для расширения нашей деятельности  стал переезд в 2000 году в новый и комфортный главный офис банка, располагающего всеми необходимыми условиями для предоставления универсальных банковских услуг.
- Вы не раз заявляли, что «Банк Прометей» придерживается консервативной политики, что Вы вкладываете в понятие «консерватизм»?
Консерватизм больше всего заложен в моей деятельности в качестве руководителя банка и исходит из накопленной долголетней практики и  опыта работы в банковской сфере. На мой взгляд, банкир должен придерживаться консервативной линии, он не должен воодушевляться сиеминутными успехами и, наоборот, огорчаться временными неудачами. В моем понимании, консерватизм ассоциируется с умеренностью и сдержанностью, что, однако, вовсе не мешает идти в ногу со временем и внедрять передовой опыт в сфере банковских услуг.
- А как складывалась Ваша карьера банкира?
- Моя деятельность в качестве банкира началась в 1973 году в  качестве кредитного специалиста, а затем и управляющего областным филиалом Государственного банка Армянской ССР.  Начиная с 1992 года работаю на должности председателя правления «Банка Прометей».
- За последний период банку удается быть в числе лидеров банковской системы Армении по рентабельности капитала (ROE) и активов (ROA). За счет чего это удается банку?
- По части соотношения прибыли к общему капиталу и активам наш банк традиционно находися на лидирующих позициях в банковской системе. В большинстве своем это обясняется грамотной работой, исключающей возможность выдачи классифицированных кредитов, а также взвешенной расходной политикой банка.
Обладая сравнительно небольшим депозитным портфелем и работая в основном на собственных средствах, мы минимизируем расходы по части депозитных обязательств. Вместо этого банк имеет высокую капитализацию и достаточный объем средств, привлекаемых по сравнительно  низким ставкам.
- «Банк Прометей» один из немногих армянских банков,  в числе кредиторов которого выступают не международные финансовые организации, а иностранные коммерческие банки. Речь идет о закрытых размещениях облигаций, приобретаемых швейцарским банком. Акцентирует ли иностранный инвестор на ту или иную направленность  использования заемных средств?
- За два последних года «Банк Прометей» выпустил и путем закрытого размещения продал собственных недокументарных облигаций общей стоимостью в $ 22 млн.  Облигации стоимостью $12 млн. были приобретены швейцарским  E.F.G. Цюрих банком, остальная часть облигаций стоимостью  $10 млн. в этом году приобрела российская компания «Прометей Сити».
Эти размещения помогают нам решать вопрос привлечения долгосрочных ресурсов по сравнительно низким ставкам, кроме того,  в отличие от  целевых кредитных программ международных финансовых организаций, мы свободны в размещении этих средств. Отмечу, что  по итогам первого полугодия за счет привлеченных средств наши кредитные вложения увеличились на 5.5 млрд. драмов.  В начале следующего года планируем осуществить  новое размещение.
- На сегодняшний день банк располагает довольно скромной филиальной сетью, не мешает ли это обстоятельство развитию розничных банковских услуг?
- Сегодня у банка 4 филиала в столице, согласно программе развития  на ближайшие 3 года, мы планируем открыть по одному филиалу в городах Гюмри и Ванадзор.
Но так или иначе, перспектива открытия новых филиалов не преследует цели активизироваться в сегменте розничных банковских услуг. Как и раньше, банк больше всего будет акцентировать внимание  на обслуживании корпоративных клиентов,  и основной целью основания региональных  филиалов будет привлечение новых бизнес-структур в нашу клиентскую базу.
- Во втором квартале текущего года у «Банка Прометей» зафиксирован порядка 50-процентный спад обязательств до востребования.  Чем это обусловлено?
Сразу отмечу, что это механический процесс, связанный с отзывом средств двумя крупными корпоративными клиентами банка для финансирования своих торговых операций. Обязательства до востребования  предусматривают возможность  оперировать остатками на счетах в удобное для клиентов время, что и было сделано. Очень возможно, что после совершения бизнес-сделок эти счета снова будут пополнены.
- Какие развития наблюдаются в  области бизнес-кредитования?
Сегодня банк располагает достаточными средствами для кредитования как крупных корпоративных клиентов, так и представителей малого и среднего бизнеса (МСБ). На мой взгляд, мы выступаем с довольно конкурентными условиями кредитования МСБ, предлагая им бизнес-кредиты, начиная от 12 % годовых.
Сегодня много говорится о необходимости поддержки МСБ, но на деле убеждаешься, что лишь немногие являются кредитоспособными,  выступая с соответствующими бизнес-проектами.
- С введением  ОСАГО, а также внедрением накопительных пенсионных схем предполагается, что на страховом рынке Армении появятся новые игроки с лицензией страхования жизни.  В свое время у банка была аффилированная страховая компания, не планируется ли возобновить ее деятельность в связи с отмеченными развитиями?
Действительно, до 2002 года в Армении действовала стаховая компания «Прометей», которая, однако, не оправдала своих ожиданий в силу несовершанства законодательства, отсутствия культуры страхования. Несмотря на ожидающиеся развития на страховом рынке, тем не менее, у нас нет планов по основанию новой страховой компании.
Сегодня в Армении действуют  достаточное количество страховых компаний и необходимо, чтобы они не только соответствовали нормативам Центрального банка, но и были достаточно капитализированы, тем более в условиях ОСАГО.
- Как будете отмечать юбилей?
2 октября состоится ставшим уже традиционный в банке круглый стол с участием наших клиентов, пайщиков, зарубежных партнеров, в ходе которого мы обобщим пройденный путь, обозначим планы на ближайшую перспективу.
Вечером того же дня в Академическом театре оперы и балета состоится благотворительный концерт Инги и Ануш Аршакян, средства от которого будут предоставлены Детскому дому Гюмри.
Хочется надеяться, что кризисные проявления остались позади и отмеченный в первом полугодии экономический рост будет продолжен, в чем весомый вклад отведен банковской системе нашей страны.