«Մենք ի սկզբանե միտված էինք դեպի շուկայի ազատականացում»
«Ջի-Էն-Սի Ալֆա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Մուտք գործելով շուկա` «Ջի-Էն-Սի Ալֆա» ընկերությունը զգալի փոփոխությունների ենթարկեց Հայաստանի հեռահաղորդակցային ոլորտը: Ի՞նչ ճանապարհ է մինչ օրս անցել ընկերությունը եւ որո՞նք են ձեր հիմնական նպատակները:
- Ընկերության ստեղծման հիմնական նպատակն է դառնալ Հայաստանի մայրուղային (backbone) օպտիկամանրաթելային հիմնական օպերատորներից մեկը: Շուկայի երկարատեւ ուսումնասիրությունից հետո ընկերության բաժնետերերն եկան այն համոզմունքի, որ Հայաստանում, հատկապես մարզերում, չկա հեռահաղորդակցության ծառայությունների բարձրորակ առաջարկ եւ մրցակցություն:

«Мы изначально были нацелены на либерализацию рынка»
Интервью генерального директора компании «Джи-Эн-Си Альфа» Айка Фарамазяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Выход «Джи-Эн-Си Альфа» на рынок привел телекоммуникационный сектор Армении к значительным изменениям. Какой путь прошла компания и каковы ее главные цели?
- Основная цель компании – стать одним из основных магистральных (backbone) оптиковолоконных операторов Армении. После длительных рыночных исследований акционеры компании пришли к убеждению, что в Армении, а особенно в регионах, нет высококачественного предложения и конкуренции телекоммуникационных услуг.