“Ճգնաժամը տնտեսության կառուցվածքը վերափոխելու հնարավորություն է”
Արթուր Բերդը ներդրումների կառավարման ոլորտում առաջատար Capital Fund Management (CFM) ընկերության մակրոօպցիոն ռազմավարություների գծով ղեկավարն է: CFM-ը համակարգային ներդրումային ռազմավարությունների բնագավառում աշխարհի առաջատար հեդջային հիմնադրամներից մեկն է, որը գրասենյակներ ունի Փարիզում եւ Նյու Յորքում:
Վերջին տարիներին Արթուր Բերդը առանցքային պաշտոններ է զբաղեցրել BlueMountain Capital Management, Lehman Brothers, Goldman Sachs Asset Management ընկերություններում:
Արթուր Բերդը ծնվել եւ մեծացել է Երեւանում, եղել է հանրապետական ու համամիութենական ֆիզիկայի օլիմպիադաների հաղթող, սովորել է Մոսկվայի Ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտում, ապա` Սթենֆորդի համալսարանում:
Նա հայտնի է իր աշխատանքներով տեսական ֆիզիկայի, ինչպես նաեւ ներդրումների եւ ֆինանսական ռիսկերի կառավարման մոդելների բնագավառում: Արթուր Բերդը Journal of Credit Risk եւ Journal of Financial Forecasting ամսագրերի խմբագրական խորհուրդների անդամ է եւ www.arxiv.org համաշխարհային ինտերնետային արխիվի ֆինանսնական հատվածի հիմնադիրը:
Արթուր Բերդը “Այբ” ակումբի եւ կրթական հիմնադրամի հիմնադիրներից մեկն է: Նա զրուցել է “Մեդիամաքսի” հետ ընթացիկ ֆինանսական ճգնաժամի եւ այդ պայմաններում Հայաստանի ֆինանսական հատվածի հեռանկարների մասին:
- Ճգնաժամի հետեւանքները գնահատելով` ընդունված է ասել, որ այն պարունակում է ոչ միայն ռիսկեր, այլեւ` հնարավորություններ: Եթե ճգնաժամին նայենք Հայաստանի տեսանկյունից, այստեղ ի՞նչն է շատ` ռիսկերը, թե՞ հնարավորությունները:
- Հնարավորություններ, անկասկած, կան, սակայն դրանք բաց չթողնելու ձգտումը չպետք է բերի ռիսկերի անտեսմանը: Ճգնաժամը բազմաթիվ անգամ գերազանցում է այն ամենը, ինչին Հայաստանը կամ Ռուսաստանը երբեւէ բախվել են տնտեսական առումով: Չնայած աշխարհում տնտեսական իրավիճակի կայունացման որոշակի զգացողության առկայությանը` մեծ սխալ կլինի մտածել, թե գործընթացներն արագ կվերադառնան մինչճգնաժամային ցուցանիշներին: Այս պայմաններում իմ խորհուրդն է շարքային քաղաքացիներին, գործարարներին եւ պետական պաշտոնյաներին` բաց չթողնել նոր հնարավորությունները, սակայն նաեւ խոցելի չդառնալ առկա ռիսկերի համար:
Պետք է հասկանալ, որ ինչ-որ մեկի համար հնարավորությունը կարող է դառնալ շանս, իսկ  մյուսի համար` իրական ռիսկ: Ամերիկացի ներդրող Ուորեն Բաֆեթը հայտնի է նրանով, որ միշտ գնում է այն ժամանակ, երբ բոլորը վաճառում են, եւ հակառակը: Վերջին տարիների ընթացքում նա գրեթե ոչինչ չէր գնում եւ միջոցներ էր կուտակում ակտիվների գնման համար: Վերջերս նա ակտիվացավ, երբ շատ բաժնետոմսերի գինն ընկավ 50%-70%-ով: Ահա նրա համար այս ճգնաժամը ներկայումս լայն հնարավորություններ է բացում:
Միեւնույն իրավիճակը կարող է ունենալ նաեւ այլ ելք: Օրինակ, գործարարը կարող է հնարավորություններ տեսնել այս կամ այն ակտիվների ձեռք բերման համար` զգալիորեն ավելի ցածր գնով, քան մինչեւ ճգնաժամը: Դա լավ հնարավորություն է թվում: Սական եթե այդ գործարարը, չունենալով բավարար քանակով սեփական գումար, ակտիվները գնի փոխառնված միջոցներով, մեծ վտանգ կա, որ երբ գա պարտքը վերադարձնելու ժամանակը, գործարարը միջոցների հետ կապված խնդիրներ կունենա: Եվ եթե պարտքը մարելու համար նա ստիպված լինի վաճառել այն, ինչը ձեռք էր բերել, թվում է, էժան գնով, ապա, կարող եմ գրեթե երաշխավորել, որ գնորդներն այդ պահին ավելի քիչ կլինեն եւ գինն էլ զգալիորեն ավելի ցածր կլինի:
Ճգնաժամի պայմաններում ֆինանսավորման մեխանիզմը դադարում է աշխատել: Այդ պայմաններում ռիսկի պատճառը պարտքային պարտավորություններն են, եւ մասնավորապես ես խորհուրդ կտայի մեծ ուշադրություն դարձնել դրանց նկատմամբ հսկողությանը: Դա նախեւառաջ նշանակում է, որ պետք է փոխել գործարքների գնահատման չափանիշները. գնման գինը վաճառքից ստացված ինչ-որ էֆեմերային ապագա եկամուտի հետ համեմատելու փոխարեն հարկավոր է այն համեմատել ֆինանսավորման կոնկրետ գնի հետ եւ խիստ վերահսկել եռամսյակային շրջանառությունը դրական cash flow-ի տեսանկյունից` հաշվի առնելով ինչպես գործառնական ծախսերը, այնպես էլ պարտքային պարտավորությունների մարման ծախսերը: Կարծում եմ, որ այսօրվա պայմաններում անհրաժեշտ է ունենալ կապիտալի “անձեռնմխելի պահուստ”, որը կարող է ապահովել աշխատանքն առանց արտաքին աղբյուրների նվազագույնը 6-12 ամսվա ընթացքում, քանի որ վարկերի ստացման կամ ապրանքի մատակարարման դիմաց վճարման հետ կապված խափանումները գրեթե անխուսափելի են:
Թեեւ Հայաստանում միշտ էլ դժվար է եղել ֆինասնավորում ստանալ` չունենալով ամուր բիզնես եւ ընթացիկ շահույթ: Մինչդեռ Ամերիկայում միշտ կարելի էր ձեռնարկություն հիմնել, գրել բիզնես պլան, դրանում նկարագրել 5 տարի հետո շահույթ ստանալու հեռանկարը եւ ֆինանսավորում ստանալ: Քանի որ Հայաստանում ֆինանսավորման եւ կապիտալի զարգացած շուկաներ չեն եղել, ապա կապիտալի շուկայի համաշխարհային փլուզումը երկրին շատ ուժեղ չի հարվածել: Հայաստանում միակ շուկան, որն ապահովվում էր ֆինանսավորմամբ, անշարժ գույքի շուկան էր, որը բուռն աճ վերապրեց, իսկ այսօր այնտեղ դիտվում է կտրուկ անկում:
- ՀՀ բանկերն ու կարգավորողը խոսում են բանկային համակարգի լիարժեք իրացվելիության մասին: Մյուս կողմից, իրական տնտեսությունում կան լուրջ խնդիրներ. տնտեսական անկում ավելի քան 9 տոկոսով, ներկրման քառակի կրճատում եւ արտահանման գրեթե կրկնակի կրճատում: Որքանո՞վ է բնականոն այն իրավիճակը, երբ բանկերը շարունակում են կուտակել իրացվելիություն, իսկ իրական տնտեսությունը շարունակում է անկում ապրել:
- Ես հայաստանյան բանկերի գործունեության բոլոր մանրամասները չգիտեմ, սակայն նախեւառաջ կցանկանայի մի հարց տալ. իրականում ինչպիսի՞ն է նրանց իրացվելիությունը: Դա իրակա՞ն, թե՞ թվացյալ իրացվելիություն է: Եթե նրանք վարկեր են տրամադրում, որոնք ճգնաժամի պայմաններում պարունակում են ետ չվերադարձվելու ռիսկ, ապա իրացվելիությունը կարող է խոցելի լինել: Մի շարք երկրներում ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, երբ բանկի կապիտալը, որը դեռեւս մեկ տարի առաջ շատ տպավորիչ էր թվում, մեծ թվով վարկային կորուստների հետեւանքով անբավարար է դառնում: Միաժամանակ, ես կարծում եմ, որ այլ երկրների համեմատությամբ հայաստանյան բանկերը գտնվում են զգալիորեն լավ վիճակում տնտեսության չափսերի եւ այն պատճառով, որ նրանք մշտապես պահանջել են չափազանց բարձր գրավներ եւ ռիսկային վարկեր չեն տրամադրել:
Կարծում եմ` երկու չարիքներից փոքրագույնն այն իրավիճակն է, որն այսօր Հայաստանում է: Բանկային համակարգը տնտեսության արյունատար համակարգն է, եւ եթե դրանում թրոմբներ են գոյանում, իրական տնտեսությունը շատ արագ է քանդվում: Չկա այնպիսի տնտեսություն, որը կարողանա գոյատեւել առանց ֆինանավորման: Եվ եթե բանկային համակարգը նորմալ վիճակում է, ապա իրական հատվածի արագ կազդուրման հավանականությունն ավելի մեծ է: Այդ պատճառով, վերադառնալով ձեր առաջին հարցին, կարծում եմ, որ կայուն բանկային համակարգի առկայության գործոնը կարող է լավ մրցակցային հնարավորություններ ստեղծել ՀՀ ողջ տնտեսության համար:
- Ի՞նչ կարծիք ունեք կառավարության հակաճգնաժամային այնպիսի միջոցառումների մասին, ինչպիսիք են պետական երաշխիքների տրամադրումը կառուցապատողներին` սկսած նախագծերն ավարտին հասցնելու նպատակով: Այդ որոշման քննադատները կարծում են, որ այդպիսի միջոցառումները միայն խորացնում են ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա:
- Հաշվի առնելով այն, որ շինարարությունը որոշ իմաստով ՀՀ տնտեսության ողնաշարն է, որը, որոշ գնահատականներով, կազմում է ՀՆԱ 40%-ը, հավանաբար, այդ միջոցառումներն արդարացված են: Կոպիտ ասած, եթե Ամերիկայում պետությունն օգնում է բանկերին, ապա Հայաստանում` կառուցապատողներին: Բայց ես կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ամերիկայում, Եվրոպայում կամ Ռուսաստանում, օգնելով տնտեսության այս կամ այն ոլորտին, պետությունը ստանձնում է որոշակի մասնաբաժին այն բիզնեսում, որում այս կամ այն կերպ ներարկում է կատարում: Դա արվում է այն նպատակով, որպեսզի հետագայում վերադարձվեն կառավարության ներդրած գումարները:
Ճգնաժամը նաեւ տնտեսության կառուցվածքը վերափոխելու հնարավորություն է: Միգուցե ՀՀ կառավարությունը, որն իր առաջնահերթ խնդիրն է համարում IT կամ ֆինանսական ծառայությունների զարգացումը, պետք է տեղաբաշխի միջոցները` հաշվի առնելով այդ առաջնահերթությունները: Չի բացառվում, որ IT ընկերություններին տրամադրած ընդամենը $ 1 մլն-ի երաշխիքները կարող են մեծ արդյունք տալ: Հասկանալի է, որ եթե նայենք տնտեսական շղթային, ապա շինարարական ոլորտի հետ կապված են բազմաթիվ այլ ճյուղեր: Սակայն, երբեմն պետք է ռազմավարական որոշումներ կայացնել: Դա եւս ճգնաժամը խնդիրների աղբյուրից նոր հնարավորությունների նախադրյալի վերածելու մեթոդներից մեկն է:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի` տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն դառնալու գաղափարը:
- Կարծում եմ, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի դառնալու այդպիսի կենտրոն, քանի որ նպատակը խելամիտ է: Հայաստանի բարդ աշխարհաքաղաքական իրադրությունը անհաղթահարելի խոչընդոտ չի հանդիսանում: Կիպրոսը, որը եւս գտնվում է դժվարին պայմաններում եւ փաստացի անջատ երկիր է, այնուամենայնիվ, դարձել է տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն: Ավելին, Եթե Հայաստանին հաջողվի հասնել այդ նպատակին, ապա դա ինքնին կամրապնդի նրա ռազմավարական դիրքը եւ կայունությունը, քանի որ հարեւան երկրների ներդրողները եւս շահագրգռված կլինեն դրանում:
Այդ ուղղությամբ հաջողության հասնելու համար պետք է նախեւառաջ ամրապնդել երկրում ֆինանսական ձեռնարկություների գոյության օրենսդրական եւ հարկային պայմանները: Եթե Հայաստանը պատրաստվում է միջոցներ ներգրավել արտասահմանից, դրանք երկիր կմտնեն միայն 100 տոկոսանոց հուսալիության եւ կարգավորման կանխատեսելիության ապահովման պայմաններում:
Որքան հիշում եմ, խոսակցություններ էին ծավալվում ֆինանսական կենտրոնը Դիլիջանում հիմնելու մասին: Ահա դա ես ռիսկային մոտեցում եմ համարում: Միջազգային օդանավակայանից ավելի քան մեկ ժամվա ճանապարհի վրա ֆինանսական կենտրոն հիմնելը լրացուցիչ խոչընդոտ կդառնա օտարերկրյա ներդրողների համար: Դիլիջանում կարելի է իրագործել բազմաթիվ այլ ծրագրեր, որոնք կապված չեն այնպիսի նուրբ հարցերի հետ, ինչպիսիք են միջազգային դրամական ռեսուրսները:
- Ի՞նչ կարծիքի եք Համահայկական բանկի մասին, որը կոչված է հավաքագրել հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների միջոցները եւ դառնալ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների յուրօրինակ փոխարինող:
- Կարծում եմ` դա հետաքրքիր գաղափար է, որը կարող է շահեկան լինել ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ սփյուռքի համար: Այդ գաղափարի հաջողությունը հիմնականում կախված է նրանից, թե ի՞նչ ծառայություններ է առաջարկելու այդ բանկը սփյուռքի ներկայացուցիչներին: Օրինակ, բանկը կարող է իր հաճախորդներին հնարավորություն ընձեռել երկակի հաշիվներ ունենալ. այն երկրում, որտեղ նրանք ապրում են, եւ Հայաստանում: Կարող է նախատեսվել արտոնյալ պայմաններով արժույթների փոխանակման հնարավորություն, եւ այդպես շարունակ: Նման ծառայությունների առկայությունը դրական դեր կունենա: Բացի այդ, այդպիսի բանկի գոյությունը սփյուռքում հաշիվ ունեցողներին թույլ կտա Հայաստանում ցուցադրել այն վարկային պատմությունը, որն անհրաժեշտ է վարկեր ստանալու, անշարժ գույք ձեռք բերելու եւ այլնի համար: Օրինակ, բանկի գրասենյակը կարող է Մոսկվայում վարկ տրամադրել Երեւանում բնակարան գնելու համար: Այսպիսով, Հայաստանի համար լրացուցիչ ուղի կբացվի դեպի ֆինանսական միջոցներ` արտասահմանում մեր հայրենակիցների անձնական վարկունակության շնորհիվ:
- Դուք “Այբ” ակումբի եւ կրթական հիմնադրամի ստեղծման նախաձեռնողներից մեկն եք: Ո՞րն է “Այբ”-ի առաքելությունը:
- “Այբ”-ի մոտեցումը հետեւյալն է. դպրոցում ցածր դասարաններից սկսած պետք է ցուցադրել, որ ապագայի բանալին կրթությունն է ու ստացված գիտելիքը:
Հայաստանը միշտ եղել է եւ մնում է մի երկիր, որտեղ կրթությունը բարձր է գնահատվում: Հիմնական խնդիրն այն է, որ մարդիք ցանկանում են դիպլոմ ստանալ եւ ոչ թե գիտելիք: Մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, որ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս կան բազում մարդիկ, ովքեր պատրաստ են ոչ թե խոսքով, այլ գործով աջակցել եւ առաջ տանել իրական գիտելիք ունեցող մարդկանց:
Մեր երազանք է եղել 5-10 տարի հետո տեսնել, թե ինչպես են այն աշակերտները, որոնց մենք այսօր օգնում ենք, ինքնուրույն կանգնում նրանց շարքում, ովքեր իրենց գիտելիքները եւ նվաճումներն անկեղծորեն կիսելու են հաջորդ սերունդների հետ:

«Кризис является шансом переделать структуру экономики»
Артур Берд руководит макро-опционными стратегиями в Capital Fund Management (CFM), одном из лидирующим хеджевых фондов в мире в области систематических инвестиционных стратегий, с офисами в Париже и Нью Йорке. В последние годы Артур Берд занимал ключевые посты в компаниях BlueMountain Capital Management, Lehman Brothers, Goldman Sachs Asset Management.
Артур Берд родился и вырос в Ереване, был победителем республиканских и всесоюзных олимпиад по физике, учился в Московском Физико-Технического Институте, а затем в Стенфордском университете в США. Он известен своими работами в области теоретической физики, а также  в области моделей управления инвестициями и финасовыми рисками. Он является членом редакционных советов журналов Journal of Credit Risk и Journal of Financial Forecasting и основателем финансового раздела глобального интернетного архива http://www.arxiv.org
Артур Берд - один из основателей клуба и образовательного фонда «Айб». Он побеседовал с Медиамакс о текущем мировом финансовом кризисе и о перспективах финансового сектора Армении в этих условиях.
- Оценивая последствия кризиса, принято говорить, что он несет не только риски, но и возможности. Если смотреть на кризис с точки зрения Армении, чего в нем больше – рисков или возможностей?
- Возможности, несомненно, есть, однако стремление их не упускать не должно привести к игнорированию рисков. Этот кризис во много раз превышает все то, с чем Армения или Россия когда-либо сталкивались с экономической точки зрения. Несмотря на некоторое ощущение стабилизации экономической ситуации в мире, будет большой ошибкой думать, что процессы быстро вернутся к докризисным показателям. Поэтому мой совет простым гражданам, бизнесменам и государственным чиновникам - не упускать новые возможности, но и не делать себя уязвимым для существующих рисков.
Следует понимать, что для кого-то возможность может стать шансом, а для кого-то - обернуться настоящим риском. Американский инвестор Уоррен Баффет знаменит тем, что всегда покупает тогда, когда все продают и продает тогда, когда все покупают. За последние годы он практически ничего не покупал и копил деньги для приобретения активов. Недавно он активизировался - после того, как многие акции упали в цене на 50%-70%. Вот для него этот кризис открывает сейчас много возможностей.
Та же ситуация может иметь другой исход. К примеру, бизнесмен может увидеть возможности для приобретения тех или иных активов по значительно более низкой цене, чем в докризисное время. Это кажется неплохим шансом. Но если этот бизнесмен, не имея достаточно собственных денег, купит этот актив на заемные средства, то есть большой риск, что когда придет время отдавать долг, у бизнесмена будут проблемы с наличием средств. И если для того, чтобы покрыть долг, ему придется продавать то, что он купил казалось бы задешево, то я могу почти гарантировать, что покупателей в тот момент будет еще меньше и цена окажется еще дешевле.
В условиях подобного кризиса механизм финансирования перестает работать. Причиной риска в этих условиях явлются долговые обязательства, и именно на контроль за ними я бы советовал обращать основное внимание. Это прежде всего означает что надо менять критерии оценок сделок – вместо того, чтобы сравнивать покупную цену с какой-то эфемерной будущей прибылью от продажи, надо сравнивать ее с конкретной стоимостью финансирования и строго контролировать ежеквартальный оборот на предмет положительного cash flow с учетом как операционных расходов, так и расходов на погашение долговых обязательств. Я считаю, что в сегодняшних условиях необходимо держать «неприкосновенный запас» капитала, который может обеспечить работу без внешних источников как минимум в течении 6-12 месяцев, поскольку перебои с получением кредитов или выплат за поставки продукции почти неизбежны.
Впрочем, в Армении всегда было трудно получить финансирование, не имея крепкого бизнеса и текущей прибыли. В Америке же всегда можно было создать фирму, написать бизнес-план, обрисовать в нем перспективу получения прибыли через 5 лет, и получить финансирование под этот бизнес-план. Поскольку в Армении не было развитых рынков финансирования и капитала, то мировой крах рынка капитала по ней ударил не очень сильно. Единственным рынком в Армении, который обеспечивался финансированием, был рынок недвижимости, который пережил сильный рост, а сегодня на нем наблюдается сильный спад.
- Сами армянские банки и регулятор говорят о полноценной ликвидности банковской системы. С другой стороны, в реальной экономике есть серьезные сложности - экономический спад более 9 процентов, сокращение импорта на четверть, а экспорта – почти вдвое. Насколько нормальна такая ситуация, когда банки копят ликвидность, а реальная экономика продолжает «падать»?
- Я не знаю всех деталей работы армянских банков, но прежде всего я бы задался вопросом - насколько они действительны ликвидны? Это настоящая, или кажущаяся ликвидность? Если у них есть выданные кредиты, в отношении которых есть риск неполучения в условиях кризиса, то ликвидность может оказаться шаткой. В ряде стран создалась ситуация, когда капитал банка, который еще год назад казался очень внушительным, сейчас оказался недостаточным из-за большого количества кредитных потерь. При этом я думаю, что в сравнении с другими странами армянские банки находятся в значительно лучшем состоянии из-за размеров экономики и того, что они всегда требовали завышенные залоги и не выдавали рискованных кредитов.
Думаю, если выбирать из двух зол, то лучше иметь ту ситуацию, что есть сегодня в Армении, чем если бы это было наоборот. Банковская система - это кровеносная система экономики, и если в ней образуются тромбы, настоящая экономика рухнет очень быстро. Нет такой экономики, которая может существовать без финансирования. А если банковская система находится в нормальном состоянии, то шансы на более быстрое оздоровление реального сектора гораздо более высоки. Поэтому, возвращаясь к вашему первому вопросу, думаю, что фактор наличия стабильной банковской системы может открыть хорошие конкурентные возможности для всей экономики Армении.
- Что вы думаете о таких антикризисных мерах правительства как предоставление государственных гарантий девелоперам для завершения начатых проектов. Критики этого решения считают, что такие меры только усугубляют влияние кризиса на Армению.
- Учитывая то, что строительство является в некотором смысле хребтом армянской экономики, составляя по некоторым оценкам до 40% ВВП, наверное, эти меры являются оправданными. Грубо говоря, если в Америке государство помогает банкам, то в Армении - застройщикам. Но я хотел бы обратить внимание на то, что помогая тем или иным сферам экономики в Америке, Европе, или России, государства берут себе определенную долю того бизнеса, в который в той или иной форме осуществляются вливания. Это делается для того, чтобы в будущем вернуть вложенные правительством деньги.
Кризис является также шансом переделать структуру экономики. Может быть, правительству Армении, которое считает своими приоритетами развитие IT или финансовых услуг, следует распределять кредитные средства с учетом этих приоритетов? Не исключено, что гарантии в размере всего $ 1 млн IT-компаниям также могут дать большой эффект. Понятно, что если смотреть по экономической цепочке, то со строительной сферой связано множество других отраслей. Однако, порой следует принимать стратегические решения. Это тоже один из способов обратить кризис из источника проблем в предпосылку для новых возможностей.
- Как вы оцениваете идею превращения Армении в региональный финансовый центр? Данная идея также является объектом для критики.
- Думаю, что цель ставится разумная и что у Армении есть шанс стать таким центром. Сложное геополитическое положение Армении не является непреодолимым барьером для этого. Например Кипр, который также находится в непростых условиях и фактически является разделенной страной, тем не менее стал региональным финансовым центром. Более того, если Армении удастся достичь этой цели, то это само по себе укрепит ее стратегическое положение и стабильность поскольку вкладчики из соседних стран будут в этом тоже заинтересованы.
Для успеха в этом направлении следует прежде всего укрепить законодательные и налоговые условия существования финансовых предприятий в стране. Если Армения собираетесь привлекать деньги из-за рубежа, то они придут сюда только при условиях обеспечения 100-процентной надежности и предсказуемости регулирования.
Насколько я помню, шли разговоры о том, чтобы географически локализовать финансовый центр в Дилижане. Вот это я считаю рискованным подходом. Если устроить финансовый центр в более чем часе езды от международного аэропорта - это станет дополнительным ненужным барьером для иностранных вкладчиков. В Дилижане можно реализовать множество других проектов, не связанных с такими щепетильными вопросами, как международные денежные ресурсы.
- Что вы думаете о Всеармянском банке, призванном аккумулировать средства представителей армянской диаспоры и стать своего рода заменой международным финансовым институтам?
- Думаю, это интересная идея, которая может обернуться немалыми выгодами не только для Армении, но и для диаспоры. Успешность данной идеи будет во многом зависеть от того, какие услуги этот банк будет предлагать представителям диаспоры. Например, банк может предоставлять своим клиентам возможность иметь двойные счета - в той стране, где они живут, и в Армении. Может быть предусмотрена возможность конвертации валют на льготных условиях и так далее. Существование таких сервисов будет иметь положительную роль. Кроме того, существование такого банка позволит владельцам счетов из диаспоры демонстрировать в Армении кредитную историю, необходимую для получения кредитов, приобретения недвижимости и т.д. К примеру, офис банка может выдать в Москве кредит для приобретения квартиры в Ереване. Таким образом, Армения в целом получит дополнительный доступ к финансовым средствам благодаря личной кредитоспособности наших соотечественников за рубежом.
- Вы являетесь одним из инициаторов создания клуба и образовательного фонда «Айб». Какой вы видите миссию «Айб»?
- Подход «Айб»-а заключается в том, чтобы начиная с младших классов школы демонстрировать, что ключом к будущему является именно образование и полученные знания.
Армения всегда была и продолжает быть страной, где образование очень ценится. Основная проблема заключается в том, что люди хотят получить диплом, а не знания. Мы хотим показать, что как в Армении, так и за ее пределами есть много людей, готовых не на словах, а на деле поддерживать и продвигать носителей настоящих знаний.
Нашей мечтой было бы увидеть через 5-10 лет как нынешние школьники, которым сегодня помогаем мы, сами бы встали в ряды тех, кто будет искренне делиться своими знаниями и достижениями со следующим поколением.