«ԼՍՈՖՏ»-ը 30 տարեկան է․ նվիրված աշխատանքը՝ որպես հաջողության գրավական
Սեպտեմբերի 26-ին Երեւանում կայացավ «ԼՍՈՖՏ» ընկերության 30-ամյակին նվիրված միջոցառումը։ Տեխնոլոգիական համայնքի համար սա ոչ միայն տոն էր, այլեւ յուրատեսակ հայացք դեպի անցած ճանապարհ՝ մարտահրավերներով, նվաճումներով եւ ապագայի նոր տեսլականով։
«ԼՍՈՖՏ»-ը հիմնադրվել է 1995 թվականին, այն օրերին, երբ Հայաստանում գրեթե չկային անհրաժեշտ պայմաններ՝ ոչ էլեկտրականություն, ոչ էլ կապի կայուն համակարգ։ Սակայն ընկերությունը, մեկնարկելով ընդամենը հինգ աշխատակիցներով եւ մեկ համակարգչով, կարողացավ դառնալ Հայաստանի ֆինանսական համակարգի ավտոմատացման առաջատարներից։ Այսօր այն սպասարկում է ՀՀ Կենտրոնական բանկին, նախարարություններին, բանկերին ու վարկային կազմակերպություններին՝ ապահովելով կարեւորագույն ծրագրային մի շարք լուծումներ։
Լարսիա Լալայանը
Միջոցառման բացման խոսքում ընկերության տնօրեն Լարիսա Լալայանը հիշեց «ԼՍՈՖՏ»-ի առաջին քայլերը. «30 տարի առաջ աշխատում էինք գրեթե զրոյական պայմաններում։ Չունեինք համակարգիչ, մեր առաջին համակարգիչը գնեցինք միայն վեց ամիս անց։ Սկզբնական շրջանում Կենտրոնական բանկը մեզ սենյակ տրամադրեց։ Վեց ամիս անց արդեն վարձեցինք երկու փոքրիկ սենյակ, որտեղից էլ սկսվեց մեր մեծ ճանապարհը։ Այսօր մենք ունենք շուրջ 70 աշխատակից եւ շարունակ փորձում ենք ընդլայնվել»,- պատմեց Լարիսա Լալայանը։
Նա ընդգծեց, որ թիմի հաջողության առանցքում մարդիկ են։ Այդ նվիրվածությունն ու թիմային ոգին են շարունակ նպաստել մեր զարգացմանը։
Միջոցառման ընթացքում «ԼՍՈՖՏ»-ի ղեկավարն անդրադարձավ նաեւ անցած 30 տարիների ընթացքում հաղթահարած դժվարություններին։ Խոսելով առաջին տարիների մասին՝ նա հիշեց, որ հաճախ ստիպված էին լինում աշխատել տան պայմաններում կամ ուղեւորվել երկարատեւ գործուղումների՝ առանց տարրական հարմարությունների։ «Դա կյանքի ու մահվան հարց էր, քանի որ ոչ մի բանկ չէր կարող կանգ առնել»,- հիշեց տիկին Լալայանը։
«ԼՍՈՖՏ»-ը մշտապես եղել է ֆինանսական ոլորտի առաջատար տեխնոլոգիական գործընկերը։ Սկսած առաջին օնլայն բանկինգի լուծումներից մինչեւ ժամանակակից բարդ ենթակառուցվածքներ՝ ընկերությունը քայլել է ժամանակի պահանջներին համընթաց։
Ընկերության առաքելությունը պարզ է․ ստեղծել տեխնոլոգիաներ, որոնք կօգնեն ֆինանսական հաստատություններին իրենց հաճախորդներին սպասարկել ավելի արագ, անվտանգ եւ արդյունավետ։
«ԼՍՈՖՏ»-ը տրամադրում է անհատականացված ծրագրեր՝ սկսած բանկային հիմնական գործառույթների ավտոմատացումից մինչեւ բջջային հավելվածներ։
Այսօր «ԼՍՈՖՏ»-ի գործընկերների թվում են՝ Կենտրոնական բանկը, Արցախբանկ, IDBank-ը, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, Յունիբանկը, Արդշինբանկը, ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ ներքին գործերի, առողջապահության նախարարությունները, Երեւանի քաղաքապետարանը, ինչպես նաեւ մի շարք վարկային եւ ֆինանսական կազմակերպություններ։
«ԼՍՈՖՏ»-ի լուծումներն ընդգրկում են բանկային հիմնական համակարգեր (LSBank), բյուջետային եւ գանձապետական ծրագրեր (LSBudget, LSFinance), ինչպես նաեւ հեռահար սպասարկման գործիքներ (I-Banking, M-Banking, Client-Treasury):
Ընկերությունն առաջարկում է նաեւ թվային գրանցման, տեղեկատվական անվտանգության ու բիզնես գործընթացների ավտոմատացման ծառայություններ։
Լարիսա Լալայանը վստահ է, որ «ԼՍՈՖՏ»-ը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու․ «Մենք միշտ աշխատում ենք քայլել ժամանակին համընթաց, կատարելագործել մեր ծրագրերը եւ նորարար լուծումներ բերել։ Մեր համակարգերը երբեք չեն մնում անփոփոխ․ դրանք զարգանում են նոր տեխնոլոգիաների հետ միասին», – ընդգծեց նա։
«ԼՍՈՖՏ»-ը մեծ դեր է խաղում ներկայիս հայաստանյան ֆինանսական ոլորտի կայացման ու արդիականացման գործում։ Այսօր ընկերությունը ոչ միայն բանկային համակարգի, այլեւ պետական կառավարման ու կրթական ոլորտի համար կարեւորագույն տեխնոլոգիական լուծումների մատակարարն է։ Իսկ 30-ամյակի տոնը դարձավ հիշեցում, որ հաջողության հիմքում հաճախ ամենադժվար տարիներին դրսեւորված համառությունն ու նվիրվածությունն են։

29.09.2025 | 17:38 Главная страница / Новости / Статьи /
26 сентября в Ереване состоялось мероприятие, посвященное 30-летию компании «ЛСОФТ». Для технологического сообщества это стало не только праздником, но и своеобразным взглядом на пройденный путь, с его вызовами, достижениями и новым видением будущего.
«ЛСОФТ» была основана в 1995 году, когда в Армении практически не было необходимых условий: ни электричества, ни стабильной системы связи. Однако, начав всего с пяти сотрудников и одного компьютера, компания сумела стать одним из лидеров в области автоматизации финансовой системы Армении. Сегодня она обслуживает Центральный банк Армении, министерства, банки и кредитные организации, обеспечивая ряд важнейших программных решений.
Лариса Лалаян
В своей вступительной речи директор компании Лариса Лалаян вспомнила первые шаги «ЛСОФТ»: «30 лет назад мы работали практически в нулевых условиях. У нас не было компьютера, наш первый компьютер мы купили только через полгода. Изначально Центральный банк предоставил нам помещение. Через полгода мы арендовали две небольшие комнаты, и с этого начался наш большой путь. Сегодня у нас около 70 сотрудников, и мы постоянно стараемся расширяться», - рассказала Лариса Лалаян.
Она подчеркнулa, что люди - основа успеха команды. Эта преданность делу и командный дух постоянно способствуют нашему развитию.
В ходе мероприятия руководитель «ЛСОФТ» также рассказала о трудностях, которые им приходилось преодолевать в течение 30-и лет. Рассказывая о первых годах, она вспомнила, что им часто приходилось работать в домашних условиях или отправляться в длительные командировки без элементарных удобств. «Это был вопрос жизни и смерти, потому что ни один банк не мог остановить свою работу», - вспоминает Лариса Лалаян.
«ЛСОФТ» всегда была ведущим технологическим партнером финансового сектора. От первых решений для онлайн-банкинга до современных сложных инфраструктур -компания всегда шла в ногу со временем.
Миссия компании ясна - создавать технологии, которые помогут финансовым учреждениям обслуживать своих клиентов быстрее, безопаснее и эффективнее.
«ЛСОФТ» предлагает индивидуальные программы: от автоматизации основных банковских функций до мобильных приложений.
На сегодняшний день партнерами «ЛСОФТ» являются Центральный банк, Арцахбанк, IDBank, Банк ВТБ (Армения), Юнибанк, Ардшинбанк, Министерства: финансов, внутренних дел и здравоохранения Армении, мэрия Еревана, а также ряд кредитных и финансовых организаций.
Решения «ЛСОФТ» включают в себя основные банковские системы (LSBank), бюджетные и казначейские программы (LSBudget, LSFinance), а также инструменты дистанционного обслуживания (I-Banking, M-Banking, Client-Treasury).
Компания также предлагает услуги цифровой регистрации, информационной безопасности и автоматизации бизнес-процессов.
Лариса Лалаян уверена, что «ЛСОФТ» предстоит пройти еще долгий путь.
«Мы всегда стараемся идти в ногу со временем, совершенствовать наши программы и внедрять инновационные решения. Наши системы никогда не остаются неизменными, они развиваются вместе с новыми технологиями», - подчеркнула директор компании.
«ЛСОФТ» играет большую роль в становлении и модернизации современного финансового сектора Армении. Сегодня компания является поставщиком важнейших технологических решений не только для банковской системы, но и для сферы государственного управления и образования. А празднование 30-летнего юбилея стало напоминанием о том, что в основе успеха зачастую лежат упорство и преданность, проявленные в самые трудные годы.