EY Apricot Party. Հայկական ծիրանի միավորող ուժը
Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ աուդիտորական, հարկային, գործարքների ուղեկցման եւ խորհրդատվական ծառայությունների համաշխարհային շուկայում առաջատար EY ընկերությունն (Ernst and Young) իր «Apricot Party» («Ծիրանի տոն») ամառային հավաք-միջոցառումն է անցկացնում Հայաստանում: Ընկերության մի քանի տասնյակ հայազգի աշխատակիցներ եւ հյուրեր այցելում են հայաստանյան գեղատեսիլ վայրեր՝ համատեղելով հաճելի հանգիստն ու օգտակար շփումները:
Այս տարի Հայաստանում ընկերության EY երեւանյան գրասենյակի հրավերով հունիսի 26-28-ը կրկին հավաքվել էին թվով մոտ քառասուն հյուրեր: Նրանք, մասնավորապես այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ճանապարհորդեցին դեպի Տաթեւի վանք, Նորավանք եւ այլուր: Ծրագրի մասնակիցները ծանոթացել են ոչ միայն Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին, այլեւ մեր երկրում բիզնեսի հնարավորություններին, որոնց հաջող իրականացմանը կարող են նպաստել հենց իրենք` EY-ի աշխատակիցները:
Ինչպես Մեդիամաքսին պատմել է EY երեւանյան գրասենյակի անձնակազմի կառավարման գծով խորհրդատվության բաժնի ղեկավար Եկատերինա Մամաեւան, այս երեք տարիների ընթացքում «Ծիրանի տոնին» մասնակցել են հիսունից ավելի հյուրեր Ռուսաստանից,Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Լիբանանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Կատարից եւ ԱՄԷ-ից:
Լուսանկարը՝ Ernst and Young
«Ամեն տարի փորձում ենք էլ ավելի հետաքրքիր դարձնել մեր միջոցառումը, որպեսզի մասնակիցների համար ծրագրի կրկնություն չլինի: Նրանցից շատերը ցանկություն են հայտնում մյուս տարի եւս մասնակցել հավաքին՝ իրենց հետ արդեն բերելով ընտանիքի անդամներին, ընկերներին»,- նշել է Եկատերինա Մամաեւան:
Հետաքրքրական է, որ Հայաստանում նման միջոցառում կազմակերպելու գաղափարն առաջ է եկել շատ պատահական եւ այն էլ մարդկանց մոտ, որոնք ազգությամբ հայ չեն:
Ինչպես պատմում է EY երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Էրիկ Հայրապետյանը, մի քանի տարի առաջ EY ընկերության գլոբալ գործադիր հանձնաժողովի անդամ եւ հարկային խորհրդատվական ծառայությունների գծով համաշխարհային պրակտիկայի փոխնախագահ Ջեյ Նիբբեն եւ EY ընկերության ԱՊՀ տարածաշրջանի նախկին գործընկեր կառավարիչ Կարլ Յոհանսոնը, ովքեր իրենց համարում են Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի լավ բարեկամներ, Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերից մեկում անցկացրած երեկոներից մեկի ժամանակ առաջարկեցին ընկերության հայ աշխատակիցներին համախմբել Հայաստանում:
«Որպես գլոբալ ընկերություն՝ EY-ը խրախուսում է ընկերության ներսում աշխատակիցների միջեւ շփումների ու կապերի զարգացումը: Հենց այս տրամաբանությամբ էլ առաջ եկավ «Ծիրանի տոնի» գաղափարը, որը մեծ ջերմությամբ ընդունվեց ընկերության հայազգի աշխատակիցների կողմից: Հասկանալի էր, որ մենք չենք կարող միջոցառմանը հրավիրել հայկական ծագում ունեցող ընկերության բոլոր աշխատակիցներին, ուստի որոշվեց այն կազմակերպել նախեւառաջ ընկերության բարձրաստիճան մենեջմենթի համար»,- նշել է Էրիկ Հայրապետյանը:
«Նրանց գործատու ընկերությունը նախաձեռնում է միջոցառում, որը համախմբում է ազգությամբ հայերին եւ հայերի ընկերներին`հնարավորություն ստեղծելով շփվել եւ ծանոթանալ երկրին: Սա բացառիկ հնարավորություն էր նրանց համար: Կարծում եմ՝ այս նախաձեռնության ամենամեծ հաջողությունն այն է, որ այն նպաստում է հայերի հոգեւոր հայրենադարձությանը: Այն օգնում է հաջողության հասած հայերին, ովքեր ապրում եւ աշխատում են արտերկրում, մի քանի օրով գալ Հայաստան՝ վերագտնելով կապը իրենց հայրենի հողի հետ: Նրանք գալիս են, լավ ժամանակ անցկացնում Հայաստանում, կիսվում իրենց գաղափարներով, նոր նախաձեռնություններ մշակում, կապեր ստեղծում: Սա յուրատեսակ հայրենադարձություն է»,- նշում է ընկերության երեւանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Նրա խոսքերով, տարեցտարի «Ծիրանի տոն»-ը նոր թափ է հավաքում: Միջոցառման մասնակիցներից շատերը հաջորդ տարի Հայաստան են այցելում արդեն իրենց ընտանիքի անդամների եւ ընկերների ուղեկցությամբ:
EY ԱՊՀ տարածաշրջանի գործարքների ուղեկցման խորհրդատվության բաժնի գնահատման ծառայությունների ղեկավար Հակոբ Սարգսյանի համար, ով շուրջ 35 տարի Մոսկվայում է բնակվում, Apricot Party միջոցառումը Հայաստանի հանդեպ հայերի սերն ու նվիրումը հավաստող վկայություններից մեկն է: Նա տվյալ նախաձեռնության իրականացման աջակիցներից  եւ միջոցառման հաջող անցկացման երաշխավորներից մեկն է:
EY ընկերության գլոբալ գործադիր հանձնաժողովի անդամ եւ հարկային խորհրդատվական ծառայությունների գծով համաշխարհային պրակտիկայի փոխնախագահ Ջեյ Նիբբեն, իր հերթին նպաստել է Կարլ Յոհանսոնի գաղափարի զարգացմանը, նշելով, որ պետք է մի այնպիսի բան կազմակերպել, որ մյուսներն էլ գան եւ իրենց աչքերով տեսնեն Հայաստանը: «Այդ ամբողջ ընթացքում մենք կատակում էինք, որ աշխարհում գոյություն ունեցող ամեն լավ բան հայկական է: Սեղանին դրված էր ծիրանով լի ափսե, ու մենք բոլորս նայեցինք ու հասկացանք, որ մեր հավաքի համար ավելի լավ անուն, քան Apricot Party, չենք գտնի»,-շարունակելով «Ծիրանի տոնի» գաղափարի առաջացման պատմությունը` պատմում է Հակոբ Սարգսյանը, ով նշում է, որ հայ ժողովրդին անհրաժեշտ է ունենալ որքան հնարավոր է մեծ թվով օտարազգի բարեկամներ:
Ջեյ Նիբբեն վերջին 6 տարիների ընթացքում արդեն հինգերորդ անգամ այցելում է Հայաստան: Նրա խոսքերով, Հայաստան մեծ սիրով է գալիս, իրեն համարում է հայերի ընկերն ու բարեկամը: Պատմում է, որ ամեն տարի Հայաստանում տնտեսության եւ բիզնեսի ակտիվացման նշաններ է տեսնում:
«Կարծում եմ՝ Հայաստանն այն քիչ երկրներից է, որն ունենալով այսքան փոքր տարածք, այնքան բազմազան է աշխարհագրական, կլիմայական տեսանկյունից: Այս երկիրը բացահայտելն ինձ համար իրական հաճույք է: Ի՞նչ կտանեմ ինձ հետ Հայաստանից: Մեկ ճամպրուկ ծիրան (ժպտում է): Իսկ եթե լուրջ, ապա ինձ շատ դուր է գալիս մարդկանց անկեղծությունը, նրանց սերը եւ հպարտության զգացումը սեփական երկրի մշակույթի, պատմության, ժառանգության հանդեպ: Դու դա զգում ես, երբ այստեղ ես: Մեզանից շատերը, ովքեր այստեղ են գալիս այս միջոցառման համար, տեսնում են, թե ինչպես հայերը, ովքեր ապրում են աշխարհի տարբեր անկյուններում, եւս հպարտ են իրենց հայկական ինքնությամբ: Այս զգացողություններ են ամեն անգամ տանում ինձ հետ Հայաստանից», - պատմում է Ջեյ Նիբբեն: Նա կարծում է, որ Apricot Party միջոցառմանը մասնակցող EY ընկերության յուրաքանչյուր աշխատակից իր այցով նպաստում է Հայաստանի միջազգային համբավին:
EY ԱՊՀ տարածաշրջանի գործընկեր կառավարիչ եւ ղեկավար կոմիտեի նախագահ Ջո Ուատտը Apricot Party միջոցառմանը մասնակցում է առաջին անգամ: Պատմում է, որ շատ էր լսել Հայաստանի եւ հայերի մասին, եւ այն մասին, որ Հայաստանում են պատրաստում աշխարհում ամենահամեղ կոնյակը, որ ամենահամեղ ծիրանը հայկականն է:
«Գործընկերներիս կողմից այս ամենը լսելով՝ որոշեցի ինքս գալ եւ համոզվել: Apricot Party միջոցառումը այս ցանկությունս իրականացնելու լավ առիթ էր: Ինձ անկեղծ շատ դուր է գալիս տեսնել, թե ինչպես են դրսում ապրող հայերը վերաբերվում Հայաստանին եւ միմյանց, ինչպես են փորձում միասին աշխատել՝ գտնվելով անգամ Հայաստանից հեռու: Այս օրերի ընթացքում ես նոր բաներ սովորեցի եւ շատ լավ ժամանակ անցկացրեցի: Անցած գիշեր երեկույթի ժամանակ ես բաժակ բարձրացրի եւ ասացի, որ երբ գնում ես Հայաստանի գյուղեր, լեռներ, դու իհարկե չես տեսնում բրենդային բաներ, որոնք տեսնում ես աշխարհի շատ վայրերում: Ամեն ինչ շատ կուսական է, եւ հենց դրանում է Հայաստանյան անկյունների գրավչությունը եւ բացառիկությունը: Ես հույս ունեմ, որ այդ կուսական գեղեցկությունը նույն կերպ կպահպանվի: Դա է հենց պատճառներից մեկը, որի համար մարդիկ գալիս են եւ կգան Հայաստան»,- ասում է Ջո Ուատտը: Նա ասում է, որ հատկապես տպավորված է հայերի ջերմությամբ եւ միմյանց հանդեպ անկեղծ վերաբերմունքով:
«Հայերը կարողանում են միավորել մարդկանց լավ երաժշտության, խմիչքի, պարզ, բայց որակյալ ուտելիքի շուրջ: Ինձ հետ կտանեմ դրական էներգիայի եւ միջավայրի հուշերը: Մեկ էլ այն, որ ես նույնիսկ պատկերացում չունեի, որ թե որքան կանաչ է Հայաստանը», - խոստովանում է նա:
EY Նյու-Յորք գրասենյակի ֆինանսական ընկերություններին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում խորհրդատվական ծառայությունների բաժնի հիմնադիր Էմմա Առաքելյանը հպարտությամբ է խոսում իր հայկական արմատների մասին: Երեւանում ծնված եւ կրթություն ստացած հայուհին պատմում է, որ հենց Հայաստանում ստացած որակյալ կրթության շնորհիվ կարողացավ հաջողակ կարիերա կառուցել EY ընկերությունում:
«Երբ առաջին անգամ ստացա Apricot Party-ի հրավերը, մտքում ասացի՝ սա մի ծրագիր է, որը մեծ թվով մարդկանց կհամախմբի: Այդպես էլ եղավ: Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ գալիս եմ Հայաստան՝ ոչ միայն կարոտս առնելու, այլեւ հասկանալու` թե ինչ կարող ենք անել Հայաստանի համար: Մենք՝ որպես ազգ տաղանդ ու ստեղծագործ ուժ ունենք: Մենք բազմաթիվ հայտնագործություններ ենք տվել աշխարհին եւ պետք է շարունակենք այդ ճանապարհով առաջ ընթանալ՝ չդադարելով հայ մնալ: Իմ փորձից կարող եմ ասել, որ կապ չունի, թե որտեղ ես բնակվում, աշխատում: Եթե նպատակ ունես, եթե քո սրտում հայ ես մնում, դու կարող ես բերել քո նպաստը քո երկրին, քո հասարակությանը, քո մոլորակին»,- ասում է Էմմա Առաքելյանը:
Նրա կարծիքով, պետք է գտնել ուղիներ, որոնք կօգնեն հայ երիտասարդներին գտնել իրենց ճիշտ ուղին:
«Հենց սա է մեր ընկերության կարգախոսը՝ կառուցել բարեկեցիկ աշխարհ: Եվ ահա մենք այստեղ ենք՝ այդ նպատակով, առաքելությամբ: Այս օրերի ընթացքում բազմաթիվ գաղափարներ ենք քննարկել, թե ինչպես կարող ենք օգտակար լինել հայ երիտասարդներին: Մենք ցանկանում ենք զարգացնել մեր երկիրը, իսկ դա անելու համար կարեւոր չէ, թե որտեղ ես գտնվում: Կարեւոր է, թե որն է քո նպատակը»,- ասում է նա:
Հակոբ Սարգսյանը գալիս է լրացնելու Էմմայի միտքը:
«Յուրաքանչյուրս պետք է մեզ հարցնենք՝ ի՞նչ մենք կարող ենք անել Հայաստանի համար: Կարծում եմ` ամենակարեւորն այն է, որ օգնենք հայ երիտասարդության հաղթահարելու հոռետեսական տրամադրությունը: Պետք է օգնել մարդկանց վերջնականապես ձերբազատվել Հայաստանը մշտապես լքելու մտածելակերպից: Դուք կարող եք մեկնել աշխատելու, սովորելու նպատակով, դա բնական է, եւ ողջունելի, բայց պետք է պահել կապը հայրենիքի հետ: Վստահ եմ, որ հայերիս բնորոշ կենսասիրությամբ, եռանդով եւ ստեղծագործ ջանքերով կարող ենք հասնել դրան՝ ինտեգրվելով համաշխարհային հանրության հետ եւ կիսվելով մեր տաղանդով եւ ուժով»,- ասում է Հակոբ Սարգսյանը:
P.S. Apricot Party միջոցառման այս տարվա մասնակիցներն արդեն մեկնել են Հայաստանից, բայց նրանցից շատերը չերեւացող, հուզական թելերով մշտապես կապված են Հայաստանի հետ: Նրանք խոստանում են կրկին վերադառնալ Հայաստան՝ իրենց հետ բերելով Հայաստանի նոր ու հավատարիմ բարեկամների:

EY Apricot Party: Объединяющая сила армянского абрикоса
Уже третий год подряд компания EY (Ernst and Young), международный лидер в области аудита, налогообложения, сопровождения сделок и консультирования,  организует в Армении летнее мероприятие Apricot Party. Несколько десятков сотрудников армянского происхождения и гостей компании посещают памятные места Армении, совмещая приятный отдых с полезным общением.
В этом году с 26 по 28 июня в гостях у ереванского офиса компании EY в Армении вновь собралось порядка сорока гостей. Они посетили, в частности, Музей-институт Геноцида армян, побывали в Татеве и Нораванке. Участники программы ознакомились не только с историей и культурой нашей страны, но и с теми бизнес-возможностями, в успешной реализации которых могут оказать содействие сотрудники EY.
Как рассказала Медиамакс руководитель отдела консультирования в области управления персоналом ереванского офиса EY Екатерина Мамаева, за эти три года в «Абрикосовой вечеринке» приняли участие более пятидесяти гостей из России, Грузии, США, Великобритании, Германии, Ливана, Украины, Беларуси, Франции, Катара и ОАЭ.
Фото: Ernst and Young
«Каждый раз мы стараемся сделать мероприятие все более интересным, чтобы программа не наскучила участникам. Многие из них выражают желание снова приехать в следующем году и посещают Армению не одни, а уже с членами своих семей и друзьями»,- отметила Екатерина Мамаева.
Интересно, что идея организации подобного мероприятия в Армении возникла совершенно случайно, причем у людей, которые не являются армянами по национальности.
Как рассказал руководитель ереванского офиса EY Эрик Айрапетян, несколько лет назад Джей Ниббе, член глобального исполнительного комитета компании EY и вице-председатель глобальной практики по оказанию услуг в области налогообложения, и Карл Йохансон, бывший управляющий партнер EY в странах СНГ, которые считают себя хорошими друзьями армянского народа, проводя вечер в Армении, предложили армянским сотрудникам компании собраться на своей исторический родине.
«Как глобальная  компания, EY поощряет расширение контактов и общение сотрудников внутри компании. В соответствии с этим подходом и возникла идея проведения  «Абрикосовой вечеринки», которую армянские сотрудники компании восприняли с радостью. Было очевидно, что мы не можем принять всех сотрудников, имеющих армянские корни, поэтому для начала мы решили провести его для высшего управленческого состава компании»,- отметил Эрик Айрепетян.
«Компания-работодатель инициировала мероприятие, объединяющее армян и их друзей, чтобы они имели возможность общаться и знакомиться со страной. Это уникальная возможность для них. Думаю, главное достижение этой инициативы в том, что она способствует духовной репатриации армян. Она позволяет достигшим успеха армянам, которые живут и работают за рубежом, приезжать в Армению на несколько дней, восстанавливая связь с Родиной. Они приезжают, хорошо проводят время, делятся своими идеями, разрабатывают новые проекты, устанавливают связи. Это тоже своего рода репатриация», - отмечает руководитель ереванского офиса компании. По его словам, из года в год Apricot Party набирает обороты. Многие участники мероприятия в следующий раз приезжают уже с членами семей и друзьями.
Для руководителя отдела услуг по оценке и бизнес-моделированию в странах СНГ Акопа Саргсяна, который прожил в Москве около 35 лет, мероприятие Apricot Party стало подтверждением любви армян к Родине. Он – один из сторонников осуществления данной инициативы и гарант успешного проведения мероприятия.
Член глобального исполнительного комитета компании EY и вице-председатель глобальной практики по оказанию услуг в области налогообложения Джей Ниббе в свою очередь способствовал развитию идеи Карла Йохансона, отмечая необходимость организации чего-то такого, что бы позволило как можно большему количеству людей приехать и своими глазами увидеть Армению, где, по его словам, очень хорошо. «На протяжении всего времени мы шутили по поводу того, что все хорошее в мире имеет армянское происхождение. У нас на столе стояла тарелка с абрикосами, и мы решили, что Apricot Party станет лучшим названием для нашего мероприятия», - продолжая историю о возникновении «Абрикосой вечеринки», рассказал Акоп Саргсян, отметив, что армянскому народу нужно находить как можно больше иностранных друзей.
Джей Ниббе за последние 6 лет посещает Армению уже в пятый раз. По его словам, он с радостью приезжает в Армению и считает себя другом страны и армянского народа. Джей отметил, что с каждым годом видит все больше знаков активизации экономики и бизнеса в стране.
«Думаю, Армения – одна из немногих стран, которые, имея такую маленькую площадь, обладают подобным разнообразием с географической и климатической точки зрения. Я с подлинным удовольствием открываю для себя эту страну. Что я увезу с собой из Армении? Чемодан абрикосов (улыбается). А если серьезно, то мне очень нравится искренность людей, их любовь и гордость по отношению к своей культуре, искусству, истории и наследию. Ты чувствуешь это, когда приезжаешь сюда. Многие, кто приезжает сюда на мероприятие, видят, что даже живущие за рубежом армяне гордятся своей идентичностью. Эти ощущения я каждый раз увожу с собой из Армении»,- рассказал Джей Ниббе. Он считает, что каждый сотрудник EY, участвующий в мероприятии Apricot Party, способствует формированию положительного международного имиджа Армении.
Председатель управляющего комитета и управляющий партнер EY в странах СНГ Джо Ватт участвует в мероприятии Apricot Party впервые. Он рассказал, что много слышал об Армении и армянах, о том, что здесь производят самый вкусный в мире коньяк и растут лучшие в мире абрикосы.
«Услышав отзывы от своих партнеров, я решил приехать и убедиться сам. Мероприятие Apricot Party стало хорошим поводом для осуществления моего желания. Мне нравится видеть, как живущие за рубежом армяне относятся к Армении и друг к другу, как стараются работать вместе даже вдалеке от родины. За эти дни я многому научился и отлично провел время. Вчера во время вечеринки я, подняв бокал, сказал, что когда ты бываешь в горах и селах Армении, то не видишь брендовых вещей, которые есть повсюду. Здесь все сохранилось в первозданном виде, и этим и привлекательны уголки Армении, и в этом ее уникальность. Я надеюсь, что эта девственная красота сохранится и в будущем. Это одна из причин, по которым люди приезжают сюда»,- сказал Джо Ватт. Он отметил, что особенно впечатлен теплотой и искренностью армян в отношениях.
«Армяне умеют объединять людей вокруг хорошей музыки, напитков, простой, но качественной пищи. Я увожу с собой воспоминания о положительной энергии и атмосфере. К тому же, я даже и не представлял, что Армения такая зеленая»,- признался он.
Партнер департамента отдела консультирования организаций финансового сектора в области информационных технологий офиса EY в Нью-Йорке Эмма Аракелян с гордостью говорит о своих армянских корнях. Она родилась и получила образование в Ереване и считает, что именно благодаря полученному на родине качественному образованию смогла построить успешную карьеру в компании EY.
«Впервые получив приглашение на Apricot Party, я подумала, что этот проект может объединить многих людей. Так и случилось. Уже второй год я приезжаю в Армению, не только чтобы утолить тоску, но и понять, что мы можем сделать для Армении. Мы как нация обладаем талантом и созидательной силой. Мы подарили миру множество открытий и должны продолжить идти по этому пути, не переставая оставаться армянами. По своему опыту могу сказать, что неважно, где ты живешь. Если у тебя есть цель, если ты остаешься армянином в глубине сердца, то сможешь принести пользу своей стране, своему окружению, своей планете», - сказала Эмма Аракелян.
По ее мнению, нужно помочь армянской молодежи найти свой путь.
«Именно в этом заключается девиз нашей компании: Совершенствуя бизнес, улучшаем мир. И вот мы здесь с этой целью, с этой миссией. За эти дни мы обсудили множество идей, как можно принести пользу армянской молодежи. Мы хотим развивать нашу страну, и в этом плане неважно, где ты находишься. Важна сама цель», - сказала она.
Акоп Саргсян, в свою очередь, добавил: «Каждый из нас должен спросить себя, чем он может быть полезен Армении? Думаю, важнее всего помочь армянской молодежи справиться с пессимистичным настроением. Нужно помочь людям избавиться от желания навсегда уехать из своей страны. Вы можете уезжать, чтобы работать, учиться, что вполне естественно и приветствуется, но нужно поддерживать связь с Родиной. Уверен, что c жизнелюбием, энергией и креативностью, свойственным армянам, мы сможем добиться этого, интегрировавшись в мировое сообщество и делясь своим талантом и умениями», - сказал Акоп Саргсян.
P.S. Участники мероприятия Apricot Party этого года уже уехали из Армении, но многие из них теперь связаны с ней множеством невидимых эмоциональных нитей. Они обещают возвратиться сюда вновь, привезя с собой новых друзей.