Ռուսաստանում քննարկում են բիթքոինի դասակարգումը
Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունն ու Կենտրոնական բանկը քննարկում են կրիպտո արժույթների դասակարգման հարցը:
Ինչպես գրում է «Վեդոմոստի»-ն, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Մոիսեեւը նշել է, որ առաջարկվում է դրանք սահմանել որպես «այլ սեփականություն»:
Մայիսի վերջին ԿԲ ղեկավարի տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան էլ ասել էր, որ Ռուսաստանի բանկն առաջարկում է կրիպտո արժույթները որակել որպես «թվային ապրանք»՝ հստակեցնելով դրանց հարկման, վերահսկման եւ հաշվետվություններին վերաբերող կանոնները:
«Եթե դիտարկենք կրիպտո արժույթները որպես գումար, կպահանջվի արտարժութային վերահսկողություն,- բացատրել է Մոիսեեւը: -Սակայն դա հարկավոր չէ, քանի որ այն օտարերկրյա արժույթ չէ»: Նա խոստացել է, որ ֆինանսների նախարարությունը մեկուկես ամսվա ընթացքում խնդրի կարգավորմանն ուղղված առաջարկություններ կպատրաաստի:
Ալեքսեյ Մոիսեեւը պատմել է, որ կրիպտո արժույթների կարգավորումը կնմանվի ածանցյալների կարգավորմանը: Նրա խոսքով՝ դրանք օգտագործելիս պետք է հետեւել փողերի լվացմանը եւ ահաբեկչության ֆինանսավորմանը հակազդելու նորմերին. անհրաժեշտ է կիրառել «ճանաչի՛ր հաճախորդիդ» սկզբունքը եւ գործարքների հաշվառումը:

В России обсуждают, как классифицировать биткоин
Замминистра финансов Алексей Моисеев сказал, что есть предложение определить криптовалюты как «иное имущество», пишут сегодня Ведомости.
В конце мая зампред ЦБ Ольга Скоробогатова говорила, что Банк России предлагает считать криптовалюты «цифровым товаром» с уточнением законов в части налогов, контроля и отчетности.
Если рассматривать криптовалюты как деньги, потребуется валютный контроль, объяснил Моисеев, а он не нужен, потому что это не иностранная валюта. Он пообещал, что Минфин подготовит предложения по регулированию в течение полутора месяцев.
Алексей Моисеев рассказал, что регулирование криптовалют будет похоже на регулирование деривативов. Он отметил, что при обращении криптовалют должны соблюдаться нормы противодействия отмыванию доходов и финансированию терроризма: нужен принцип «знай своего клиента» и учет транзакций.