ArCa. «Միր»-ի հետ գործակցությունը մեր զարգացմանն ուղղված հերթական քայլն է
«Արմենիան Քարդ» ընկերության տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը կարծում է, որ ռուսական «Միր» քարտերի օպերատորի՝ «Վճարային քարտերի ազգային համակարգ»-ի հետ համագործակցության պայմանները կլինեն «տնտեսապես ձեռնտու եւ մրցունակ»:
Այս մասին Իշխան Մխիթարյանն ասել է Banks.am-ի հետ զրույցում՝ մեկնաբանելով «Միր» եւ ArCa վճարային քարտերի փոխադարձ սպասարկման վերաբերյալ օրերս Երեւանում ստորագրված հուշագիրը:
«Մեր ընկերությունը քարտապաններին մատուցվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնման եւ գործառնական զարգացմանն ուղղված իր քաղաքականության ներքո այս իրադարձությունը դիտարկում է որպես այդ ուղղությամբ կատարվող եւս մեկ կարեւոր քայլ»,- նշել է Իշխան Մխիթարյանը:
Նրա խոսքով՝ դեռեւս կնքվել է Մտադրությունների մասին հուշագիր, որի հիման վրա առաջիկա ամիսների ընթացքում կծավալվեն առարկայական քննարկումներ տեխնիկական, կազմակերպչական եւ շաղկապված այլ հարցերի շուրջ:
Ավելի վաղ «Վճարային քարտերի ազգային համակարգ»-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Կոմլեւն էլ նշել էր, որ Հայաստանն իրենց կարեւորագույն գործընկերներից է, որի հետ սկսել են երկու համակարգերի համար նշանակալի նախագիծ:
«Մենք դիտարկում ենք նաեւ «Միր»-ArCa քոբեյջինգային քարտերի թողարկման հնարավորությունը, որը կարող է դառնալ մեր համագործակցության հաջորդ քայլը»,- ասել է Վլադիմիր Կոմլեւը:
Նշենք, որ ՌԴ Կենտրոնական բանկին պատկանող «Վճարային քարտերի ազգային համակարգ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2014թ. հուլիսի 23-ին:

ArCa: Сотрудничество с системой «Мир» - наш очередной шаг в сторону развития
Директор компании «Армениан Кард» Ишхан Мхитарян считает, что условия сотрудничества с оператором российской платежной системы «Мир» - АО «Национальная система платежных карт» (АО НСПК) будут «экономически выгодными и конкурентоспособными».
Об этом Ишхан Мхитарян сказал в беседе с Banks.am, комментируя подписанный недавно в Ереване меморандум о взаимном обслуживании карт платежных систем «Мир» и ArCa.
«Наша компания в рамках своей политики, нацеленной на постоянное развитие операционных возможностей и расширение ассортимента услуг, рассматривает данное событие как еще один важный шаг в отмеченном направлении», - отметил Ишхан Мхитарян.
По его словам, пока что подписан Меморандум о намерениях, на основе которого в ближайшие месяцы будут организованы предметные обсуждения вокруг технических, организационных и других вопросов.
Ранее генеральный директор АО «НСПК» Владимир Комлев отмечал, что Армения - очень важный для компании партнер, с которым будет осуществляться значимый для двух систем проект.
«Мы также обсудили возможность выпуска кобейджинговых карт «Мир»-ArCa, который может стать следующим шагом в развитии нашего сотрудничества», - сказал Владимир Комлев.
Отметим, что «Национальная система платежных карт» была основана 23 июля 2014 года. 100% акций АО «НСПК» принадлежит Центральному банку Российской Федерации.