Պատժամիջոցները չեն ազդի ՀՀ-ում ՎՏԲ-ի ծրագրերի իրականացման վրա, ասել է Յու.Գուսեւը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւն այսօր Մեդիամաքս-ին ասել է, որ, «չնայած որոշ փոփոխություններին, որոնց վրա ազդել չենք կարող, մենք շարունակում ենք աշխատել եւ չենք փոխում մեր ծրագրերն ու բիզնես-պլանը»:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով, մասնավորապես, ՎՏԲ Բանկի նկատմամբ կիրառվող միջազգային պատժամիջոցները եւ հայաստանյան դուստր բանկում ծրագրերի իրականացման գործընթացի վրա դրանց հնարավոր ազդեցության մասին հարցը՝ Յուրի Գուսեւը նշել է, որ «մենք չենք կրճատել ոչ մի սոցիալական ծրագիր, օգնում ենք Ստեփանավանի մեր ճամբարին, ռուսական դպրոցին եւ շարունակելու ենք դա անել»:
«Բիզնեսի վրա որեւէ լուրջ ազդեցություն մենք չենք զգում: Առկա է մի փոքր նյարդային լարվածություն՝ կապված անհասկանալի տեղեկատվական դաշտի հետ: Կարծում եմ, առաջիկա ամիսներին այն առավել հասկանալի կդառնա բոլորիս համար: Թե մենք, թե մեր հաճախորդներն աշխատում ենք նախապես մշակված ծրագրերի ուղղությամբ եւ չենք պատրաստվում կրճատել դրանք»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Յուրի Գուսեւը:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ մինչեւ տարեվերջ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նախատեսում է իրականացնել մի շարք խոշոր ծրագրեր ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ, ինչպես նաեւ այլ ոլորտներում:
«Մենք ծրագրում ենք խոշոր ներդրումներ իրականացնել ագրոարդյունաբերական համալիրում, ջերմոցային տնտեսության զարգացման ուղղությամբ: Խոշոր ծրագիր ունենք հիդրոէներգետիկայի ոլորտում, որը ներկայումս մշակում ենք ՀՀ էներգետիկայի նախարարության հետ համատեղ: Կան եւս մի քանի ծրագրեր, որոնք ենթադրում են սարքավորումների մատակարարում, նոր արտադրությունների հիմնում: Եվ այդ ծրագրերի վրա որեւէ կերպ չեն ազդելու ոչ միջազգային պատժամիջոցները, ոչ մամուլում արհեստականորեն ստեղծված իրարանցումը»,- ասել է Յուրի Գուսեւը:

Cанкции не повлияют на реализацию программ ВТБ в Армении, сказал Юрий Гусев
Генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев сказал сегодня Медиамакс, что, «несмотря на определенные изменения, на которые мы не можем повлиять, мы продолжаем работать и не меняем нашей программы и нашего бизнес-плана».
Комментируя по просьбе Медиамакс вопрос о международных санкциях, введенных, в частности, против банка ВТБ и их возможного влияния на процесс реализации программ армянского дочернего банка, Юрий Гусев отметил, что «мы не сократили ни одной социальной программы, мы помогаем нашему лагерю в Степанаване, русской школе и будем продолжать это делать».
«Никакого существенного отражения на бизнесе мы не чувствуем. Есть небольшая нервозность, связанная с непонятным информационным фоном. Я думаю, что в ближайшие месяцы этот фон станет более понятным для всех. И мы, и наши клиенты работаем над заранее спланированными программами и сворачивать их не собираемся», - заявил Юрий Гусев Медиамакс.
Он также сообщил, что до конца года Банк ВТБ (Армения) планирует осуществить ряд крупных проектов, связанных с министерством сельского хозяйства Армении, и по ряду других направлений.
«Мы планируем сделать крупные вложения в агропромышленный комплекс, в развитие парникового хозяйства. У нас есть крупная программа по гидроэнергетике, которую мы сейчас разрабатываем с министерством энергетики Армении. Есть еще несколько программ, которые подразумевают поставку оборудования, создание новых производств. И на эти программы ни международные санкции, ни искусственно создаваемая в прессе шумиха никак не повлияют»,- сказал Юрий Гусев.