Հայաստան-Սփյուռք երրորդ համաժողովում հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու գյուղական շրջանների զարգացման ծրագրին
08.06.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 8 հունիսի, /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/ Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանն այսօր Երեւանում հայտնել է, որ սեպտեմբերի 18-20 կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք երրորդ համաժողովի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու հանրապետության գյուղական շրջանների համապարփակ զարգացման ծրագրին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Վարդան Օսկանյանն ասել է, որ ծրագիրն ուղղված կլինի ենթակառույցների բարելավմանը եւ գյուղերում կայուն զարգացման պայմանների ապահովմանը:
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ առաջիկա տարիներին միջազգային եւ արտասահմանյան կազմակերպությունները Հայաստանի գյուղական շրջաններում կիրականացնեն մի շարք լայնածավալ ծրագրեր: Վարդան Օսկանյանն առանձնացրեց գյուղական ճանապապարհների կառուցման եւ ոռոգման համակարգերի վերականգնման ծրագրերը, որոնց իրականացման համար ամերիկյան “Հազարամյակի մարտահրավերներ” կորպորացիան կհատկացնի ավելի քան $ 200 միլիոն:
“Մենք ուզում ենք ապահովել մեր գյուղական շրջանների ամբողջական զարգացումը, որ այնպես չստացվի, որ գյուղն ունենա հոյակապ ճանապարհներ եւ ոռոգման համակարգ, սակայն զրկված լինի նորմալ դպրոցից եւ բուժկետից”,- ասել է Վարդան Օսկանյանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանի քաղաքների եւ գյուղերի անհամաչափ զարգացումը երեւում է անզեն աչքով, եւ վստահություն հայտնեց, որ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները հետաքրքրված կլինեն ծրագրի իրականացմամբ:
Վարդան Օսկանյանն ասել է, որ հիմնական շեշտը նախատեսվում է դնել սահմանամերձ գյուղերի վրա, որոնք Հայաստանում մոտ 150-ն են: Նախարարն ասել է, որ աշխատանքային խմբերն այցելում են այդ բոլոր գյուղերը եւ մանրամասն տեղեկություններ հավաքում յուրաքանչյուրի վերաբերյալ: Վարդան Օսկանյանի խոսքերով, այս փաստաթղթերը կներկայացվեն Հայաստան-Սփյուռք երրորդ ֆորումի մասնակիցներին: Նա կարծում է, որ ծրագրի փորձնական փուլին կարելի է ներգրավվել մինչեւ 25 գյուղ:

На третьем форуме Армения-Диаспора особое внимание будет уделено программе комплексного развития сельских районов республики
08.06.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 8 июня. /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил сегодня в Ереване, что в ходе предстоящего 18-20 сентября третьего форума Армения-Диаспора особое внимание будет уделено программе комплексного развития сельских районов республики.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Вардан Осканян сказал, что программа будет главным образом направлена на улучшение инфраструктуры и обеспечение условий для устойчивого развития в селах.
Глава МИД напомнил, что в ближайшие несколько лет международные и зарубежные организации будут осуществлять в сельских регионах Армении ряд масштабных проектов. Вардан Осканян выделил, в частности, проекты по строительству сельских дорог и реалибилитации ирригационнных систем, для реализации которых американская корпорация «Вызовы тысячелетия» выделит более $ 200 млн.
«Мы хотим добиться комплексного развития наших сельских регионов, чтобы не получилось так, что село получит отличные дороги и систему орошения, однако будет лишено нормальной школы или медицинского пункта», - сказал Вардан Осканян.
Глава МИД Армении подчеркнул, что неравномерное развитие городов и сел в Армении видно невооруженным глазом и выразил уверенность, что представители армянской диаспоры будут заинтересованы принять участие в реализации программы.
Вардан Осканян сказал, что особый акцент предполагается сделать на приграничных селах, которых в Армении насчитывается около 150-и. Министр сказал, что рабочие группы посещают все эти села и составляют детализированные справки для каждого из них. По словам Вардана Осканяна, эти документы будут представлены участникам третьего форума Армения-Диаспора. Он выразил мнение, что в пилотную фазу программы можно будут вовлечь до 25 сел.