Առէկսիմբանկ. Մինչեւ տարեվերջ բանկային տոկոսադրուքները չեն փոխվի
Առէկսիմբանկի վերլուծաբանները այս տարի վարկերի ու ավանդների տոկոսադրույքների փոփոխություն չեն կանխատեսում:
«Տոկոսադրույքը` դա օբյեկտիվ մեծություն է, որը ձեւավորվում է շուկայում: Բարձր տոկոսադրույքներ արձանագրելիս միաժամանակ պետք է նշել այն ցուցանիշը, որի հետ հարաբերակցում ենք վարկերի դրույքաչափերը: Եթե նշում ենք, որ Հայաստանում վարկային ռիսկի մակարդակը բարձր է` դա նշանակում է, որ տոկոսադրույքները նույնպես պետք է համապատասխանեն վարկային ռիսկի ցուցանիշին», - ասել է Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վիգեն Բարսեղյանը:
Նրա գնահատականով, ՀՀ Կենտրոնական բանկի դրամային քաղաքականությունը ուղղված է վարկային շուկայի կայունացմանն ու բանկերի կողմից բոլոր պլանային գործակիցների աճի ապահովմանը:

В Арэксимбанке уверены, что до конца года банковские ставки не изменятся
Аналитики Арэксимбанка не прогнозируют в этом году  изменения процентных ставок по кредитам и депозитам, сообщили в банке.
«Процентные ставки - это объективная величина, которую формирует сам рынок. Когда мы констатируем высокий уровень ставок, мы одновременно должны указать показатель, к которому мы соотносим уровень кредитных ставок. Если мы говорим о том, что уровень кредитного риска в Армении высокий, это означает, что и процентные ставки должны соответствовать показателю кредитного риска», - сказал  заместитель генерального директора Арэксимбанка-группы Газпромбанка Виген Барсегян.
По его оценке, монетарная политика Центрального Банка направлена на стабилизацию кредитного рынка и обеспечение банками всех плановых коэффициентов роста.