ԵԱԶԲ-ի զեկույց. Մաքսային միությունը կարող էր փոխանակվել ՀՀ հետ կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժով
05.02.2013 | 15:51 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
«Մաքսային միության համար նպատակահարմար է Հայաստանին առաջարկել  միջերկրածովյան երկրների հետ ԵՄ համագործակցության մոդելի տարրերը. փոխգործակցության նման ձեւաչափում տնտեսությունները շարժվում են միմյանց հետ ինտեգրվելու նվազագույն հեռավորության ճանապարհով: Հայաստանի համար այդ նվազագույն հեռավորությունը աշխատուժի, կապիտալի, ապրանքների եւ ծառայությունների ազատ տեղաշարժն է, իսկ հեռանկարում` նաեւ միասնական ֆոնդային շուկան»:
Այս մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի Ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի (ԵԱԶԲ ԻՀԿ) կողմից այսօր հրապարակված «Մաքսային միությունը եւ հարեւան երկրները. փոխշահավետ գործընկերության ձեւաչափեր եւ գործիքներ» զեկույցում: Հեղինակները վերլուծել են առկա ինտեգրացիոն միավորումների միջեւ համագործակցության օրինակները եւ ձեւաչափերը, մասնավորապես, Եվրոպական Միության (ԵՄ) եւ վերջինիս անդամ չհանդիսացող եւ/կամ իր հետ ընդհանուր սահման չունեցող երկրների հետ:
Զեկույցում վերլուծվել են նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Միջերկրածովյան տարածաշրջանի երկրների հետ ԵՄ համագործակցության մոդելները (այդ թվում՝ ԵՄ Արեւելյան Գործընկերություն ծրագիրը):
Հայաստանի համար զեկույցում բերվել են ԵՄ-ի եւ Միջերկրածովյան տարածաշրջանի երկրների (Մարոկո, Թունիս), ինչպես նաեւ Նորվեգիայի եւ Շվեյցարիայի հետ ինտեգրացիոն գործընթացների օրինակները:
«Շվեյցարիայի հետ ԵՄ-ի համագործակցության փորձը վկայում է Հայաստանի հետ մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ ոլորտային համաձայնագրերի նպատակահարմարության մասին. էներգետիկա, մետալուրգիա, ներդրումներ, գյուղատնտեսություն, մաքսային հարցեր, ծառայություններ (հիմնականում հեռահաղորդակցություն եւ տրանսպորտ), կապիտալի տեղաշարժ, առեւտրում առկա տեխնիկական խոչընդոտներ: Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը, Մաքսային միության (ՄՄ) եւ Միասնական տնտեսական տարածքի (ՄՏՏ) հետ համագործակցության համար կարող են կիրառվել ԵՄ-ի եւ Նորվեգիայի համագործակցության մոդելի տարրերը, այսինքն՝ ՄՏՏ-ի մի շարք համաձայնագրերին մասնակցելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը առանց բուն ՄՄ-ի անդամության», - ասվում է զեկույցում:
Քանի որ Հայաստանի մոտ բացակայում է ՄՄ եւ ՄՏՏ մտնելու վառ արտահայտված ցանկությունը, նրան չեն համապատասխանում այն երկրների համագործակցության մոդելների տարերը, որոնք ցանկանում են մուտք գործել ԵՄ (ԵՄ-ի եւ բալկանյան երկրների համագործակցության մոդելները), նշվում է զեկույցում:
«Հայաստանի հետ ինտեգրումը հասանելի կդարձնի այդ երկրի մետաղական եւ այլ հանքային ռեսուրսները՝ համապատասխան ոլորտներում ներդրումների միջոցով: Վրաստանի հետ հարաբերությունների բարելավման դեպքում տվյալ ապրանքների տեղափոխումը Ռուսաստանի տարածք հնարավոր կլինի անգամ առանց Հայաստանի հետ ընդհանուր սահմանի», - նշվում է զեկույցում:

Доклад ЕАБР: Таможенный союз мог бы обменяться с РА свободой передвижения капитала, рабочей силы и услуг
05.02.2013 | 15:51 Главная страница / Новости / Новости /
«Таможенному союзу целесообразно предложить Армении элементы модели взаимодействия ЕС со средиземноморскими странами: при данной форме взаимодействия экономики двигаются по пути к минимальной дистанции в интеграции друг с другом. Для Армении это минимальное расстояние — свобода перемещения рабочей силы, капитала, товаров и услуг, в перспективе - единый фондовый рынок».
Об этом говорится в опубликованном сегодня докладе Центра интеграционных исследований Евразийского банка развития (ЦИИ ЕАБР) под названием «Таможенный союз и соседние страны: модели и инструменты взаимовыгодного партнерства». Авторы проанализировали модели и формы сотрудничества между существующими интеграционными объединениями, в частности, Европейским союзом (ЕС) и странами, не являющимися его членами и/или не имеющими с ними общих границ.
В докладе проанализированы также модели сотрудничества ЕС со странами Восточной Европы, Южного Кавказа (в том числе программа ЕС «Восточное партнерство») и Средиземноморья за счет создания системы соглашений о партнерстве и сотрудничестве и реализации планов действий в рамках Европейской политики соседства.
Применительно к Армении в докладе приводились примеры интеграционных процессов между ЕС и странами средиземноморского бассейна (Марокко, Тунис), Норвегией и Швейцарией.
«Опыт взаимодействия ЕС со Швейцарией демонстрирует целесообразность заключения с Арменией (помимо существующего соглашения о Зоне свободной торговли (ЗСТ) СНГ) секторальных соглашений по ряду ключевых вопросов: энергетика, металлургия, инвестиции, сельское хозяйство, таможенные вопросы, услуги (преимущественно телекоммуникационные и транспортные), движение капитала, технические барьеры в торговле. С учетом территориального расположения Армении, для взаимодействия с Таможенным союзом (ТС) и Единым экономическим пространством (ЕЭП) могут быть применены элементы модели сотрудничества ЕС с Норвегией, т. е. заключение соглашения об участии в ряде соглашений ЕЭП без участия в самом ТС»,- говорится в докладе.
В докладе указывается, что в связи с отсутствием ярко выраженного стремления у Армении ко вступлению в ТС и ЕЭП, для нее не подходят элементы модели взаимодействия ЕС со странами, которые хотели бы вступить в ЕС (модели сотрудничества ЕС с балканскими странами).
В докладе отмечается важность взаимной доступности к рынкам государственных закупок: «при участии в тендерах поставщиков из ТС правительства смогут снизить издержки, в то время как страны-члены ТС и ЕЭП получат дополнительные рынки».
«Интеграция с Арменией даст доступ к металлам и минеральным ресурсам этой страны посредством инвестиций в соответствующие отрасли. При улучшении отношений с Грузией после выборов в парламент 2012 года транзит данных товаров на территорию России станет возможным и без общей границы с Арменией», - отмечается в докладе.