Հայ-Ռուսական համալսարանը կօգնի բիզնեսին նույն լեզվով խոսել աշխարհի հետ
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի տնտեսության ապագան, անկասկած, կայանում է արտաքին շուկաների հետ լիարժեք ինտեգրման մեջ: Մենք հաճախ ենք լսում երկրի ղեկավարներից այն մասին, որ արտահանմանն ուղղված տնտեսության կառուցումը Հայաստանի համար չունի այլընտրանք, իսկ արտահանումը ենթադրում է ոչ միայն ապրանքներ, այլ նաեւ ծառայություններ: Դա նշանակում է, որ հայկական մասնագետները պետք է պատրաստված լինեն արտերկրում եւ արտերկրի հաճախորդների հետ աշխատելու համար, ինչն իր հերթին ենթադրում է օտար լեզուների պատշաճ իմացություն: Հայաստանյան գործարարը, որն ազատ շփվում եւ աշխատում է օտար լեզվով (բացառությամբ, թերեւս, ռուսերենի), այսօր հազվադեպ երեւույթ է: Հաճախ չես հանդիպի նաեւ հայկական իրավաբանի, որը կարող է պաշտպանել իր հաճախորդներին օտարերկրյա դատարանում, լրագրողի, որը կարող է աշխատել օտար լեզուներով: Հայաստանում բուռն զարգացում ապրող ՏՏ-ոլորտի ֆոնին լուրջ խնդիր է հայ ծրագրավորողների եւ ինժեներների կողմից օտար լեզվի իմացության ցածր մակարդակը( ինչը խանգարում է նրանց աշխատել արտերկրի հաճախորդների հետ:
Ըստ եվրոպացի փորձագետների, Հունաստանում, Իսպանիայում, Պորտուգալիայում եւ մի շարք այլ երկրներում գործազրկությունը սրող հանգամանքներից է այդ երկրների աշխատուժի ոչ բավարար մոբիլությունը, քանի որ մարդիկ, մայրենիից բացի այլ լեզուներ չիմանալով, չեն կարողանում աշխատանք գտնել ԵՄ այլ երկրներում: Այս հարցն արդիական է նաեւ Հայաստանի համար, որտեղ արտերկրում աշխատել ցանկացող բազմաթիվ մասնագետներ լեզվական պատնեշի են բախվում:
Այս մի շարք կից խնդիրների լուծմամբ որոշել է զբաղվել Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանը, որը ստացել է մասնագիտական հաղորդակցության բնագավառում թարգմանիչների պատրաստման Ռուսաստանի Դաշնության կրթության նախարարության լիցենզիա: Ծրագիրը թույլ է տալիս ստանալ ՀՌՀ պետական դիպլոմ՝ պրոֆեսիոնալ հաղորդակցման ոլորտում անգլերենի, ֆրանսերենի, իսպաներենի եւ գերմաներենի թարգմանիչի լրացուցիչ որակավորմամբ: Լրացուցիչ լեզվական կրթությունից բացի համալսարանն առաջարկում է նաեւ լեզվի կուրսեր:
ՀՌՀ Լեզվի ուսուցման կենտրոնի ղեկավար Գոռ Հովհաննիսյանը Մեդիամաքս-ի եւ Banks.am-ի հետ հարցազրույցում պատմել է, որ ծրագիրը կօգնի ձեռքբերել թարգմանչական անհրաժեշտ տեսական եւ գործնական, ինչպես նաեւ բանավոր խոսքի հմտություններ, որոնք կօգնեն ուսանողին մասնագիտական գործունեության մեջ:
«Կենտրոնի բացման արդիականությունը կայանում է գործազրկության խնդրի չլուծված լինելու մեջ: Կյանքը ստիպում է անհատներին լինել սոցիալապես մոբիլ բոլոր, այդ թվում՝ կրթության ոլորտում: Այսօր աշխատաշուկայում առավել հաջողության է հասնում նա, ով ունի մեկից ավելի մասնագիտություն: Իսկ մասնագետի՝ պահանջված լինելու համար օտար լեզվի իմացությունն անհրաժեշտություն է», - ասում է Գոռ Հովհաննիսյանը:
Ուսուցման հիմնական խնդիրները, ըստ նրա, հանդիսանում են օտար լեզվի գրավոր եւ բանավոր իմացության կատարելագործումը, օտար լեզվից հայերեն եւ ռուսերեն եւ հակառակը թարգմանության ունիվերսալ հմտությունների զարգացումը, թարգմանչական ռազմավարությունների եւ մոդելների ուսումնասիրությունը, հատուկ տերմինաբանության հետ աշխատանքը:
«Ուսուցումն ավարտելիս ուսանողը ստանում է լրացուցիչ «Մասնագիտական հաղորդակցության բնագավառի թարգմանիչ» լրացուցիչ որակավորման պետական դիպլոմ, իսկ բարձրագույն կրթություն չունեցող ունկնդիրները դիպլոմ կստանան միայն հիմնական բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո, իսկ մինչ այդ ստանում են մեզնից սերտիֆիկատ», - պարզաբանել է Գոռ Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ Կենտրոնում դասավանդում են համալսարանի օտար լեզուների, լեզվի տեսության եւ միջմշակութային հաղորդակցման ամբիոնների բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ:
Ընդունելությունը տեղի է ունենում թեսթավորման հիման վրա, որն անցկացվելու է սեպտեմբերի 1-ից 20-ը: ՀՌՀ ուսանողների համար կենտրոնում ուսման գինը կկազմի տարեկան 450 հազ. դրամ, իսկ այլ բուհերի ուսանողների եւ շրջանավարտների համար՝ տարեկան 500 հազ. դրամ: Դասընթացները մեկնարկում են հոկտեմբերի 1-ին եւ անցկացվելու են շաբաթական 4-5 անգամ 16:00-ից 18:00-ն:
Կիսամյակների վերջում ուսանողները հանձնելու են ստուգարքներ եւ քննություններ, իսկ ավարտվում է ուսումնառությունը թարգմանության տեսության ու պրակտիկայի քննության հանձնմամբ:
Գիտակցելով, որ ոչ բոլոր ցանկացողների մոտ է ժամանակ գտնվելու լրացուցիչ կրթություն ստանալու համար, համալսարանը ներդրել է նաեւ հայերենի, անգլերենի, ֆրանսերենի, իսպաներենի, գերմաներենի, թուրքերենի, պարսկերենի եւ անգամ ճապոներենի եւ չինարենի մասնագիտացված լեզվի կուրսեր: Հատկանշական է, որ վերջին երկու լեզուները դասավանդողները այդ լեզուների կրիչներ են՝ ազգությամբ ճապոնացի եւ չինացի:
«Առաջին անգամ Հայաստանի կրթական ծառայությունների ոլորտում մենք առաջարկում ենք օտար լեզուների արդյունավետ ուսուցում՝ համալսարանական կրթական մեթոդներով: Հենց դրանով ենք մենք տարբերվում շուկայում առկա լեզվական ուսուցման այլ առաջարկներից», - ասել է Գոռ Հովհաննիսյանը, կոչ անելով բոլոր հետաքրքրվածներին ծանոթանալ առաջարկի մանրամասներին համալսարանի վեբկայքում եւ կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջում:

РАУ поможет армянскому бизнесу говорить с миром на одном языке
Ереван/Медиамакс/. Будущее экономики Армении несомненно состоит во всецелой интеграции с внешними рынками. Мы часто слышим от руководителей страны о том, что построение экспортно-ориентированной экономики не имеет для Армении альтернативы, а экспорт предполагает не только товары, но и услуги. Это означает, что армянские специалисты должны быть подготовлены к работе за рубежом и с зарубежными клиентами, что предполагает необходимый уровень знания иностранных языков. Армянский бизнесмен, свободно говорящий и способный работать на иностранном языке (за исключением, разве что, русского), сегодня нечастое явление. Также нечасто можно встретить армянского юриста, способного защищать иностранных клиентов в их стране, или журналиста, который может работать на иностранных языках. На фоне бурно развивающейся ИТ-сферы Армении одним из проблемных пунктов является также нехватка знаний иностранного языка армянскими программистами и инженерами, что мешает им работать с иностранными клиентами.
Согласно утверждениям европейских экспертов, одной из проблем, обостряющих безработицу в Греции, Испании, Португалии и ряде других европейских стран, является недостаточная мобильность рабочей силы данных государств, неспособной из-за незнания языков найти работу в других странах ЕС. Данный вопрос актуален также для Армении, где многие специалисты, желающие работать за рубежом, сталкиваются с языковым барьером.
Эту и ряд смежных проблем вызвался решить Российско-армянский (Славянский) университет, получивший лицензию министерства образования Российской Федерации на осуществление образовательной программы подготовки переводчиков в сфере профессиональной коммуникации. Программа предоставляет возможность получить государственный диплом РАУ о присвоении дополнительной квалификации переводчика английского, немецкого, французского и испанского в сфере профессиональной коммуникации. Помимо программы дополнительного языкового образования, университет предлагает также языковые курсы.
Руководитель Центра языковой подготовки РАУ Гор Оганесян рассказал в интервью Медиамакс и  Banks.am, что программа поможет приобрести основные необходимые теоретические и практические навыки перевода и устной разговорной практики, которые помогут обучающемуся в профессиональной деятельности.
«Актуальность открытия центра заключается в нерешенности вопроса с трудоустройством населения. Современные реалии заставляют индивидов быть социально-мобильными во всех отношениях, в том числе и в сфере образования. Сегодня на рынке труда более успешно трудоустраивается тот, кто имеет не одну, а несколько специальностей. А для качественной востребованности специалиста необходимо сочетание основной специальности со знанием иностранного языка»,- сказал Гор Оганесян.
Основными задачами обучения, по его словам, являются совершенствование общего уровня владения иностранным языком в устной и письменной формах, выработка универсальных навыков перевода с иностранного языка на армянский и русский и с армянского и русского на иностранный, изучение стратегий и моделей перевода, работа со специальной терминологией.
«По окончании обучения выдается диплом РАУ государственного образца о присвоении дополнительной языковой квалификации «Переводчик в сфере профессиональной коммуникации», а слушатели, не имеющие высшего образования, могут получить диплом переводчика только после получения диплома об окончании основного высшего образования, а до этого получают сертификат об окончании профессиональных курсов»,- пояснил Гор Оганесян.
Он отметил, что обучение ведут высококвалифицированные преподаватели кафедр иностранных языков, теории языка и межкультурной коммуникации университета.
Программа рассчитана на 2 года и предлагается студентам бакалавриата всех факультетов РАУ и других вузов, а также лицам, уже имеющим высшее образование и желающим получить также языковую квалификацию.
Зачисление на программу производится по результатам тестирования, которые пройдут с 1 по 20 сентября. Стоимость обучения для студентов РАУ составит 450 000 драмов в год, а для студентов и выпускников других вузов - 500 000 драмов в год. Занятия стартуют 1 октября и будут проходить 4-5 раз в неделю с 16.00 до 18.00.
В конце семестров слушатели сдают зачеты и экзамены, а завершается обучение сдачей госэкзамена по теории и практике перевода.
Осознавая, что не у всех желающих найдется время на получение дополнительного образования, университет внедрил также специализированные языковые курсы армянского, английского, испанского, французского, немецкого, турецкого, фарси, и также японского и китайского языков. Примечательно, что преподаватели последних двух являются носителями данных языков, а именно - японцем и китайцем по национальности.
«Мы впервые на рынке образовательных услуг Армении предлагаем эффективное изучение иностранных языков по методам университетского образования. Именно этим мы отличаемся от всех других предложений по языковому обучению, имеющимся на рынке», - сказал Гор Оганесян, призвав всех заинтересованных ознакомиться с подробностями предложения на веб-сайте университета и на странице центра в Facebook.