Ադրբեջանը կարող է նվազեցնել ապահովագրված ավանդների առավելագույն տոկոսային շեմը
Երեւան/Մեդիամակքս/. Հնարավոր է, որ մոտ ժամանակներս Ադրբեջանի ավանդների ապահովագրման հիմնադրամի (ADIF) կողմից ապահովագրվող ավանդների առավելագույն տոկոսային շեմը նվազեցվի (այժմ այն կազմում է 12%):
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ազադ Ջավադովն ասել է, որ դա կարող է տեղի ունենալ բանկային շուկայում ավանդների տոկոսադրույքների նվազեցման հետեւանքով, ինչը ներկայումս նկատվում է երկրում:
Ինչպես հաղորդում է Տրենդը, Ազադ Ջավադովը նշել է, որ ADIF-ը չի նախատեսում ավանդների երաշխավորման առավելագույն մակարդակի աճը, որը 2009 թվականից կազմում է 30 հազ. մանաթ ($38,1 հազ.):
Մինչեւ 2009թ. ավանդների երաշխավորման առավելագույն շեմը կազմում էր 6 հազ. մանաթ ($7600), 2010-ին այդ ցուցանիշը նախատեսվում էր հասցնել մինչեւ 8 հազ. մանաթ, սակայն բանկային ավանդների ռիսկայնության ավելացման հետ պայմանավորված շեմը բարձրացվել է 5 անգամ:
«Դա ԱՊՀ երկրների միջեւ ամենաբարձր ցուցանիշն է: Ղազախստանում այդ ցուցանիշը կազմում է $30 հազ., Ռուսաստանում `$22 հազ.»,- նշել է Ջավադովը:
Նշենք, որ Հայաստանում հատուցման ենթակա երաշխավորված դրամային ավանդների առավելագույն չափը 4 մլն դրամ է($9,8 հազ.), իսկ եթե գումարը ներդրված է միայն արտարժույթով, ապա երաշխավորվող ավանդի առավելագույն չափը կազմում է 2 մլն դրամ ($4,9 հազ.):

Азербайджан может снизить процент потолка страхуемых вкладов
Ереван/Медиамакс/. В ближайшее время возможно изменение Азербайджанским фондом страхования вкладов (ADIF) процентного потолка по страхуемым вкладам, который составляет 12%.
Исполнительный директор фонда Азад Джавадов сказал, что это может произойти со снижением ставок по вкладам на банковском рынке, что в настоящее время наблюдается в стране.
Как сообщает Тренд, Азад Джавадов отметил, что ADIF не рассматривает вопрос увеличения максимального уровня страхового покрытия по вкладу, который с 2009 года составляет 30 тыс. манатов ($38,1 тыс.).
До 2009 года максимальный уровень страхового покрытия по вкладу составлял 6 тыс. манатов ($7600), в 2010 году эту цифру планировалось увеличить до 8 тыс. манатов, но в связи с ростом риска на банковские депозиты лимит был увеличен в 5 раз.
«Это самый высокий показатель среди стран СНГ. Данный показатель в Казахстане составляет $30 тысяч, в России - $22 тыс.», - отметил Джавадов.
Отметим, что в Армении максимальная сумма гарантируемого драмового вклада составляет 4 млн. драмов ($9,8 тыс.), а если сумма вложена только в иностранной валюте, максимальная сумма гарантируемого вклада составляет 2 млн. драмов ($4,9 тыс.).