«ԽՀԱԱՀ բանակցային գործընթացը ուժեղ ներքին դիմադրության չի հանդիպի»
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Բրյուսելում կմեկնարկեն Հայաստան-ԵՄ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի (ԽՀԱԱՀ) շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը:
Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ ԽՀԱԱՀ ստորագրման համար փոփոխությունների են ենթարկվելու արտաքին առեւտրին ուղղակի եւ անուղղակի առնչվող բոլոր ոլորտները` սկսած պետական գնումներից մինչեւ մաքսային վարչարարություն, Մեդիամաքս-ին ասել է ԽՀԱԱՀ շուրջ Հայաստանի կողմից հիմնական բանակցող, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը:
«Բարեփոխումերի փաթեթը ենթադրում է Հայաստանի տնտեսության կարգավորման մոդելը հասցնել եվրոպական չափանիշներին՝ նորմատիվային, իրավական եւ կիրարկման տեսանկյունից», - ասել է փոխնախարարը:
Ըստ նրա, բանակցությունների ողջ ընթացքում կարեւորագույն հարցերն են լինելու գյուղատնտեսության եւ սննդի անվտանգության ոլորտում նորմատիվային դաշտի համապատասխանեցումը ԵՄ չափանիշներին, ինչպես նաեւ հարկային եւ մաքսային ոլորտները, որտեղ մանրամասն քննարկման առարկա են դառնալու վարչարարության ամենափոքր դրվագները: «Եթե օրենսդրության տեսանկյունից մենք ունենք ԵՄ-ի հետ գրեթե նույն մոտեցումները, ապա վարչարարության տեսանկյունից մեծ աշխատանք է սպասվումմ: Մասնավորապես, Եվրամիությունը շատ մեծ ուշադրությամբ է վերաբերվում Հայաստանում մաքսային արժեքի որոշման մեթոդներին, որոնք պետք է ամբողջովին համապատասխանեցվեն եվրոպականներին», - ասել է Գարեգին Մելքոնյանը:
Անդրադառնալով ԽՀԱԱՀ շուրջ բանակցային գործընթացի տեւողությանը, Գարեգին Մելքոնյանն ասել է, որ նախարարության ուսումնասիրությունները եւ այլ երկրների փորձը վկայում են այն մասին, որ այս գործընթացը տեւում է 2-3 տարի: «ԵՄ հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիր կնքած վերջին երկիրը եղել է Հարավային Կորեան; ԽՀԱԱՀ-ը համեմատաբար նոր հասկացություն է ԵՄ-ի համար, եւ առաջին երկիրը, որը բանակցել է այս ուղղությամբ, Ուկրաինան է: Բանակցային գործընթացը տեւել է 2 տարուց քիչ ավելի եւ փաստացի ավարտվել է», - ասել է Գարեգին Մելքոնյանը, հավելելով, որ Հայաստանի հետ զուգահեռ ԽՀԱԱՀ ստորագրման շուրջ բանակցում են նաեւ Մոլդովան եւ Վրաստանը:
Փոխնախարարը կարծիք է հայտնել, որ գործընթացը Հայաստանում ուժեղ ներքին դիմադրության չի հանդիպի: «Մի շարք ոլորտներում հնարավոր են որոշակի դժվարություններ` շատ առարկայական փոփոխությունների հետեւանքով, բայց ընդհանուր առմամբ, այս փաթեթը պետք է ընկալվի որպես ամբողջ տնտեսական համակարգը եվրոպական չափանիշներին հասցնելու գործընթաց: Փոփոխությունները կարող են ցավալի թվալ, բայց արդյունքը միանշանակ դրական է լինելու», - ասել է փոխնախարարը:

«Переговоры по DCFTA не встретят сильного внутреннего сопротивления»
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Брюсселе стартует первый этап переговоров Армении и ЕС по заключению Соглашения о зоне глубокой и всесторонней свободной торговли (DCFTA).
«Для заключения этого соглашения будут произведены изменения во всех сферах, прямо и косвенно связанных с внешней торговлей - начиная с госзакупок и заканчивая таможенным администрированием», - сказал в интервью Медиамакс главный переговорщик с армянской стороны, заместитель министра экономики Гарегин Мелконян.
«Пакет преобразований предполагает доведение армянской экономической модели регулирования до европейских стандартов с нормативной и правовой точек зрения»,- сказал замминистра.
По его словам, в ходе всего процесса переговоров важнейшими вопросами будут гармонизация нормативно-правовой базы в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности, а также налоговой и таможенной сфер с европейскими стандартами. «Если с точки зрения законодательства у нас с ЕС имеются практически аналогичные подходы, то с точки зрения администрирования нас ждет большая работа. В частности, ЕС с очень большим вниманием относится к методам определения таможенной стоимости, которые должны полностью быть приведены в соответствие с европейскими стандартами»,- отметил Гарегин Мелконян.
Коснувшись вопроса сроков переговоров по DCFTA, замминистра сказал, что процесс продлится 2-3 года. «Последней страной, подписавшей с ЕС соглашение о свободной торговле, была Южная Корея. DCFTA является относительно новым понятием для ЕС, и первым государством, которое вело переговоры в этом направлении, была Украина. Переговорный процесс шел чуть больше 2 лет и фактически завершен»,- сказал Гарегин Мелконян, добавив, что параллельно с Арменией переговоры по соглашению о свободной торговле с ЕС ведут Молдова и Грузия.
Замминистра выразил мнение, что данный процесс не встретит в Армении сильного внутреннего сопротивления. «В ряде областей возможны определенные трудности, но в целом этот пакет должен рассматриваться как процесс по достижению соответствия всей экономической системы европейским стандартам. Изменения могут казаться болезненными, но результат, вне всякого сомнения, будет положительным»,- заявил Гарегин Мелконян.