2011-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի տնտեսական կառուցվածքի էական բարելավում, կարծում է նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր ասել է, որ 2011-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի տնտեսական կառուցվածքի էական բարելավում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նախարարն ասել է, որ արդյունաբերության տեսակարար կշիռը ՀՆԱ կառուցվածքում 14%-ից հասել է 20-21%-ի, իսկ տնտեսության բոլոր ճյուղերից անկում տեղի է ունեցել միայն շինարարությունում:
Ըստ նախարարի, արդյունաբերությունն այս տարի ցուցադրել է դինամիկ աճ՝ 13.5-14%-ով, իսկ արդյունաբերության համախառն արտադրանքը կազմել է շուրջ 900 մլրդ դրամ:
«Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը տարվա արդյունքներով կկազմի 5.5% : ՀՆԱ աճը տարվա արդյունքներով ակնկալվում է 4.6% սահմաններում», - ասել է նախարարը:
Տիգրան Դավթյանը մատնանշել է նաեւ այս տարվա հունվար-նոյեմբերին արձանագրված արտահանման 34,6% աճը, նկատելով, որ այն զգալի գերազանցում է ներմուծման աճի տեմպերը:
Ըստ նախարարի, 2011-ին զգալի առաջընթաց է գրանցվել նաեւ արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման առումով, որոնց ընդհանուր ծավալը հունվար-սեպտեմբերին աճել է 24.2%-ով ($586.7 մլն), իսկ ուղղակի ներդրումների ծավալը՝ 32.6%-ով ($462.5 մլն):

В 2011 году произошло существенное изменение структуры экономики Армении, считает министр
Ереван/Медиамакс/. Министр экономики Тигран Давтян заявил сегодня, что в 2011 году произошло существенное изменение структуры экономики Армении.
Как сообщает Медиамакс, министр сказал, что удельный весь промышленности в структуре ВВП с 14% достиг 20-21%, а из всех отраслей экономики спад наблюдался только в сфере строительства.
По словам министра, в этом году промышленность зарегистрировала динамичный рост в 13.5-14%, а валовый объем промышленного производства составил около 900 млрд драмов.
«Показатель экономической активности по итогам года составит 5.5%. Рост ВВП по итогам года ожидается в пределах 4.6%»,- сказал министр.
Тигран Давтян отметил также рост экспорта на 34,6% в январе-ноябре этого года, сказав, что он существенно превышает темпы роста импорта.
По словам министра, существенный прогресс был зарегистрирован в 2011 году также в сфере привлечения инвестиций, общий объем которых в январе-сентябре вырос на 24.2% ($586.7 млн.), а объем прямых инвестиций - на 32.6% ($462.5 млн.).