Fitch-ը նվազեցրել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի վարկանիշը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի թողարկողի դեֆոլտի (ԹԴՎ) երկարաժամկետ վարկանիշը «BB»-ից «BB-» մակարդակի: Կանխատեսումը՝ «Կայուն»:
Բանկի կայունության վարկանիշը հաստատվել է «b+» մակարդակում, կարճաժամկետ ԹԴՎ-ն՝ «B» մակարդակում, բանկի անհատական վարկանիշը՝ «D» մակարդակում, աջակցության վարկանիշը՝ «3» մակարդակում, հաղորդում է Մեդիամաքս-ը՝ վկայակոչելով Fitch-ը:
Բանկի երկարաժամկետ ԹԴՎ-ի իջեցումը արտացոլում է գործակալության կարծիքը բանկի բաժնետեր Credit Agricole S.A.-ի («AA−»/Rating Watch «Բացասական») կողմից աջակցության տրամադրման հավանականության մասին: «Ներկայումս իր գնահատականներում Fitch-ն առավելապես շեշտադրում է այն գործոնները, որոնք ավելի վաղ սահմանվել էին որպես զսպող՝ աջակցության տրամադրման հավանականության համար», - ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
«Այսպիսի գործոնները ներառում են այն, որ Հայաստանի շուկան CA-ի համար չի հանդիսանում ռազմավարական տեսանկյունից կարեւոր, նաեւ որ այս բաժնետիրոջը պատկանում է բանկի փոքր մինորիտար փաթեթը (28%) եւ CA-ի սահմանափակ մասնակցությունը զարգացող շուկաներում: Սա նշանակում է, որ ԱԿԲԱ-ի ցուցանիշները եւ դեֆոլտը, եթե այն տեղի ունենա, բացասական հետեւանքների մեծ ռիսկ չեն ներկայացնում Credit Agriucole խմբի կառույցների համար»,- նշում է Fitch-ը, նկատելով, որ Credit Agricole-ի կողմից հայկական բանկի աջակցության կարիք դեռեւս չի զգացվել, ինչը նշանակում է, որ աջակցության տրամադրումը դեռեւս չի փորձարկվել գործնականում՝ հաշվի առնելով հայկական բանկի լավ ֆինանսական ցուցանիշները:
Վարկանիշային գործակալությունը հավանական է համարում, որ ապագայում ԱԿԲԱ-ի ԹԴՎ-ի վերանայումը կախված է լինելու Credit Agricole-ի կողմից հայկական բանկին աջակցության տրամադրման պատրաստակամության մասին Fitch-ի կարծիքից: ԱԿԲԱ-ի վարկանիշի հետագա իջեցումը չի բացառվում նաեւ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի նկատմամբ որեւէ բացասական գործողության դեպքում:
ԱԿԲԱ-ի կայունության վարկանիշը հաշվի է առնում բանկի վերջերս ցուցադրած արագ աճը, վարկերի կենտրոնացվածության մակարդակների աճը եւ վարկերի դոլարացվածության դեռեւս բարձր մակարդակը (III եռամսյակի վերջի դրությամբ՝ 57%), ինչը բանկին ենթարկում է անուղղակի շուկայական ռիսկի՝ ազգային արժույթի արժեզրկման դեպքում: Միաժամանակ, վարկանիշն արտացոլում է խնդրահարույց վարկերի ցածր մակարդակը, բանկի լավ լիկվիդայնությունը, վերաֆինանսավորման ռիսկերի կառավարելիությունը, բարձր շահութաբերությունը եւ կապիտալացվածությունը (ընդհանուր կապիտալի բավարարությունը Basel II-ով III եռամսյակի վերջի դրությամբ կազմել է 20,8%) եւ լայն հաճախորդային բազան Հայաստանում:
2011թ. III եռամսյակի վերջի դրությամբ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ն ընդհանուր ակտիվներով Հայաստանի խոշորագույն բանկն է (երկրի բանկային համակարգի ակտիվների շուրջ 11%-ը), զգալի մասնաբաժիններ է զբաղեցնում գյուղատնտեսության վարկավորման (մոտ 50%) եւ  սպառողական վարկավորման (14%) շուկաներում: Credit Agricole-ին է պատկանում բանկի բաժնետոմսերի 28%-ը, իսկ մնացածը բաշխված է Գյուղացիական փոխօգնության 10 միավորումների միջեւ:

Fitch понизило рейтинг АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА
Ереван/Медиамакс/. Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ) АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА с уровня «BB» до «BB-». Прогноз по рейтингу – «Стабильный».
Рейтинг устойчивости банка подтвержден на уровне «b+», краткосрочный РДЭ подтвержден на уровне «B», индивидуальный рейтинг подтвержден на уровне «D», а рейтинг поддержки подтвержден на уровне «3», сообщает Медиамакс со ссылкой на Fitch Ratings.
Понижение долгосрочного РДЭ банка отражает изменение мнения агентства о вероятности получения поддержки от акционера банка - Credit Agricole S.A. («AA−»/Rating Watch «Негативный»). «В настоящее время в своих оценках Fitch делает больший акцент на факторы, которые ранее были определены как сдерживающие для вероятности получения поддержки», -  говорится в сообщении агентства.
«Такие факторы включают то, что рынок Армении не является стратегически значимым для CA, что этому акционеру принадлежит миноритарный пакет банка (28%) и ограниченное присутствие CA на других развивающихся рынках. Это означает, что показатели деятельности АКБА и дефолт, если бы он произошел, представляют собой небольшой риск неблагоприятных последствий для других структур группы”, - отмечает Fitch, указывая при этом, что необходимость в поддержке АКБА-БАНКА со стороны Credit Agricole пока не возникала, а значит, предоставление поддержки пока не проходило проверку на практике с учетом хороших финансовых позиций армянского банка.
Рейтинговое агенство считает вероятным, что в будущем пересмотр РДЭ АКБА-KРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА будет зависеть от изменения мнения Fitch о готовности CA предоставлять поддержку АКБА в случае необходимости. В случае какого-либо негативного рейтингового действия по суверенному рейтингу Армении, что означало бы более высокий риск системного стресса, также может последовать понижение рейтинга АКБА.
Рейтинг устойчивости АКБА учитывает недавний быстрый рост, повышение уровней концентрации кредитов и все еще высокую долларизацию кредитов (57% кредитов на конец 3 кв. 2011 г.), что повергает банк косвенному рыночному риску в случае девальвации национальной валюты. В то же время рейтинг отражает низкие уровни проблемных кредитов, хорошую ликвидность, управляемые риски рефинансирования, сильную прибыльность и капитализацию (достаточность общего капитала по Basel II составляла 20,8% на конец 3 кв. 2011 г.) и широкую клиентскую базу банка в стране.
На конец III квартала 2011г. АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНК являлся крупнейшим банком Армении по величине совокупных активов (почти 11% активов банковской системы страны) и занимал значительные доли рынка в сегменте кредитования сельскохозяйственного сектора (около 50%) и потребительского кредитования (14%). Credit Agricole владеет 28% акций банка, а остальные акции распределены между десятью Объединениями крестьянской взаимопомощи.