Ստեղծվել է տնտեսական ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի բարեփոխումների խորհուրդ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել տնտեսական գործունեության պետական կարգավորման արդյունավետության բարձրացման միջոցառումների համակարգման եւ ՀՀ տնտեսական ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի բարեփոխումների խորհուրդ ստեղծելու մասին:
Խորհուրդն ստեղծվել է գործարար միջավայրի եւ շուկայական տնտեսության զարգացմանը խոչընդոտող դրույթների վերացման, պետության կողմից քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների բարելավման եւ պարզեցման, այս ոլորտներում գործող նորմատիվ իրավական ակտերի կատարելագործման, ինչպես նաեւ դրանցով սահմանված տնտեսապես ոչ արդյունավետ, ծախսատար եւ աննպատակահարմար մեխանիզմների կրճատման վերաբերյալ առաջարկություններ մշակելու նպատակով:
Նախագահի հրամանագրով հաստատվել է նաեւ խորհրդի կազմը, որի նախագահն է ՀՀ վարչապետը, եւ նախատեսված բարեփոխումների գործընթացում ընդգրկվող ոլորտների ցանկը:
ՀՀ կառավարությանը հանձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում հաստատել բարեփոխումների խորհրդի կանոնադրությունը, մինչեւ 2012 թվականի հունվարի 1-ը՝ ՀՀ տնտեսական ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի կարգավորման ազդեցության գնահատման համակարգի կատարելագործման հայեցակարգը:

Президент РА подписал указ о создании Совета по реформам правовых актов, регулирующих экономическую сферу
19.09.2011 | 12:35 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян подписал сегодня указ о координациии мероприятий по повышению эффективности государственного управления экономической деятельностью и создании Совета по реформам правовых актов, регулирующих экономическую сферу.
Совет создан с целью устранения положений, препятствующих равитию бизнес-среды и рыночной экономики, улучшения и упрощения услуг, предоставляемых государством, усовершенствования нормативных актов, действующих в данной сфере, а также разработки предложений по сокращениию экономически неэффективных, дорогостоящих и нецелевых механизмов.
По приказу президента одобрен также состав Совета, председателем которого назначен премьер-министр Армении, и список сфер, включенных в процесс реформ.
Правительству Армении поручено в течение месяца утвердить устав Совета, а до 1 января 2012 года – концепцию совершенствования системы урегулирования правовых актов, регулирующих сферу.