2011թ.-ին ֆինանսական հաշտարարի միջնորդությամբ քաղաքացիները ստացել են 29 մլն դրամի հատուցում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը 2011թ. հունվար-օգոստոսին ստացել է ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ ուղղված 525 բողոքներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը այսօր Երեւանում տեղեկացրել է, որ քննության են ընդունվել 80 բողոքներ, որոնցից 68%-ը լուծվել է հօգուտ հաճախորդների, եւ հաշտարարի միջնորդությամբ քաղաքացիները ստացել են 29 մլն դրամի հատուցում:
Ըստ Փիրուզ Սարգսյանի, քննության ընդունված 80 բողոքներից 18-ը վերաբերում էին վարկային գործարքներին, 4-ը՝ ավանդային գործարքներին, 18-ը՝ բանկային հաշիվների եւ պլաստիկ քարտերի հետ գործարքներին, 6-ը՝ դրամական փոխանցումներին, 15-ը՝ ԱՊՊԱ-ին եւ 19-ը՝ այլ ապահովագրական ծառայություններին:
Ֆինանսական հաշտարարի հավաստմամբ, ֆինանսական կազմակերպությունների հետ քաղաքացիների վեճերի քննումը նպաստում է ծառայությունների որակի բարձրացմանը: “Օրինակ` վարկային գործարքների վերաբերյալ բողոքներից շատերը վերաբերում էին բանկերի կողմից գրավի իրացմանը՝ առանց հաճախորդին այդ մասին ծանուցման: Բողոքների քննման եւ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ համապատասխան քննարկումների արդյունքում այդ պրակտիկան բացառվել է”, - ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:

Банки РА прекратили продавать заложенное имущество граждан без соответствующего оповещения владельцев
05.09.2011 | 12:41 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. Офис Примирителя финансовой системы Армении в январе-августе 2011 года получил 525 жалоб на финансовые организации.
Как сообщает Медиамакс, Примиритель финансовой системы Армении Пируз Саргсян сообщила сегодня, что к рассмотрению было принято 80 жалоб, 68% из которых было разрешено в пользу граждан, и граждане получили возмещение на общую сумму в размере 29 млн драмов.
По словам Пируз Саргсян, из 80 жалоб 18 относились к кредитным операциям, 4 - к депозитным операциям, 18 - к операциям по банковским счетам и пластиковым картам, 6 - к денежным переводам, 15 - к ОСАГО и 19 - к другим услугам по страхованию.
По словам Пируз Саргсян, расследование споров граждан с финансовыми организациями стимулирует повышение качества услуг.
«Например, множество жалоб по поводу кредитных операций относилось к продаже заложенного имущества граждан без оповещения об этом владельцев. В результате исследований жалоб и обсуждений с финансовыми организациями данная практика была полностью исключена»,- заявила Пируз Саргсян.