“Ամերիաբանկի” զուտ շահույթը աճել է 56%-ով եւ կազմել 2.9 մլրդ դրամ
Երեւան/Մեդիամաքս/. “Ամերիաբանկի” վարկային պորտֆելը 2010թ. աճել է 37%-ով եւ 31.12.10թ. դրությամբ կազմել 89 մլրդ դրամ:
Պորտֆելի աճի 93%-ն ապահովվել է իրավաբանական անձանց տրված վարկերի հաշվին, որոնք հաշվետու տարվա ընթացքում աճել են  43 %-ով: Առ 31.12.10թ. դրությամբ բանկի վարկային պորտֆելի  84%-ը (74 մլրդ դրամ) կազմում են կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերը:
Բանկի վարկային պորտֆելում դասակարգված վարկերը կազմում են ամբողջ պորտֆելի ընդամենը 0.28 %-ը:
«Ամերիաբանկի» ֆիզիկական անձ հաճախորդների վարկային պորտֆելն անցյալ տարվա ընթացքում աճել է  31% -ով եւ կազմել շուրջ 15 մլրդ դրամ:
“Ամերիաբանկի” ակտիվները 2010թ. աճել են 25%-ով եւ տարեվերջին կազմել 153 մլրդ դրամ, իսկ զուտ շահույթը աճել է 56%-ով եւ կազմել 2.9 մլրդ դրամ:

Чистая прибыль «Америабанка» выросла в 2010г. на 56%, составив 2,9 млрд драмов
Ереван/Медиамакс/. Кредитный портфель «Америабанка» увеличился в 2010г. на 37%, составив на конец года 89 млрд драмов ($245 млн).
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе банка, 93% роста портфеля было обеспечено за счет кредитов, выданных корпоративным клиентам, численность которых в прошлом году увеличилась на 43%. По состоянию на 31.12.2010 84% кредитного портфеля банка (74 млрд драмов) составляют кредиты корпоративным клиентам.
Доля классифицированных кредитов в портфеле банка составляет 0.28%.
Кредитный портфель физических лиц-клиентов банка вырос в прошлом году на 31%, составив около 15 млрд драмов.
Активы банка возросли в 2010г. на 25%, составив в конце года 153 млрд драмов ($421.5 млн), а чистая прибыль увеличилась на 56%, составив 2.9 млрд драмов (около $8 млн).