ՄՖԿ-ն օժանդակում է ՀՀ բանկերում ռիսկ-մենեջմենթի կիրառմանը «Բազել 2»-ի սկզբունքներով
Երեւան/Մեդիամաքս/. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի /ՄՖԿ/ երեւանյան գրասենյակը դեկտեմբերի 17-18-ը ՀՀ բանկերի աշխատակիցների համար կազմակերպել է սեմինար «Բազել 2»-ի սկզբունքներով ռիսկերի կառավարման թեմայով:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՄՖԿ երեւանյան գրասենյակում, ՄՖԿ-ի կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեքն ասել է, որ դասընթացի շրջանակներում կորպորացիան նպատակ է հետապնդում օժանդակել հայաստանյան բանկերում ռիսկերի կառավարման միջազգային ստանդարտների առավել լայնամասշտաբ կիրառմանը:
Բացի այդ, ՄՖԿ-ն նաեւ մշակել է հայաստանյան բանկերի կողմից սեփական ակտիվների եւ պասիվների կառավարման համակարգը հիմնելու ուղեցույց:
Միջոցառումը կազմակերպվել է ՄՖԿ-ի «Հայաստանի բանկային համակարգի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում, որն իրականացվում է Ավստրիայի եւ Նիդեռլադների կառավարությունների հետ համագործակցությամբ:

МФК способствует применению в банках Армении риск-менеджмента по нормам «Базель-2»
Ереван/Медиамакс/. Ереванский офис Международной финансовой корпорации (МФК) провел 17-18 декабря семинар для сотрудников банков Армении на тему управления рисками по нормам «Базель-2».
Как сообщили Медиамакс в ереванском офисе МФК, глава корпорации по кавказскому региону Томас Любек сказал, что данными курсами МФК преследует цель увеличить применение банками Армении международных стандартов управления рисками.
Кроме того, МФК составило пособие по созданию армянскими банками своих собственных систем управления активами и пассивами.
Мероприятие прошло в рамках «Программы развития банковской системы Армении» МФК, реализуемой в сотрудничестве с правительствами Австрии и Нидерландов.