“Ոչ հավասար մրցակցային պայմաններն ու կոռուպցիան դանդաղեցնում են ՀՀ զարգացումը”
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ոչ հավասար մրցակցային պայմաններն ու կոռուպցիան խիստ դանդաղեցնում են Հայաստանի տնտեսական զարգացումը, այսօր Երեւանում հայտարարել է BSC ուսուցողական-խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Սամվել Գեւորգյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր ՀՀ փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման խնդիրներին նվիրված մամուլի ասուլիսում Սամվել Գեւորգյանը երկրի ղեկավարությանը կոչ է արել արագացնել տնտեսական բարեփոխումների տեմպը` կարծիք հայտնելով, որ «եթե մենք ուշանանք եւս մի քանի տարի, ապա արդեն չափազանց ուշ կլինի»: Նրա խոսքերով, Հայաստանի իշխանությունները շատ ուշացած են արձագանքում համաշխարհային մարտահրավերներին, ինչը հանգեցնում է երկրի մրցունակության նվազեցմանը:
«ՀՆԱ նկատմամբ հարկերի հարաբերակցությամբ Հայաստանը 183 երկրների շարքում զբաղեցնում է 159-րդ տեղը, ինչը պատկերավոր ցույց է տալիս ստվերային տնտեսության եւ կոռուպցիայի ծավալները»,- ասել է Սամվել Գեւորգյանը:
Նա ընդգծել է ՀՀ մարզռրի հավասարաչափ զարգացման կարեւորությունը տնտեսության` զարգացման մեծ ներուժ ունեցող բնագավառների խրախուսման եղանակով: Նա նշել է նաեւ, որ որեւէ հատվածն առաջնահերթ հռչակելը ենթադրում է որոշակի արտոնություններ, իսկ Հայաստանի դեպքում «դրանք միայն խոսքեր են»:
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության /ՀԱԳՄ/ գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը նշել է, որ փոքր եւ միջին բիզնեսի հատվածը ապահովում է ՀՆԱ ընդամենը 42%-ը եւ մինչեւ 250 հազար աշխատատեղ այնպիսի պայմաններում, երբ երկրում աշխատողների ընդհանուր թիվը կազմում է 1.1 մլն:
Գագիկ Մակարյանը մտահոգություն է հայտնել, որ ՀՀ ՓՄՁ աճի տեմպը ցածր մակարդակի վրա է (տարեկան 0.6%)` դա պայմանավորելով շուկայական մրցակցության ոչ հավասար պայմաններով, աշխատանքի ցածր արտադրողականությամբ, որակյալ մենեջմենթի բացակայությամբ եւ ֆինանսական միջոցների անհասանելիությամբ:

Неравные конкурентные условия и коррупция сильно тормозят развитие Армении, считает глава BSC
Ереван/Медиамакс/. Неравные конкурентные условия и коррупция сильно тормозят экономическое развитие Армении, заявил сегодня директор тренинго-консалтинговой компании BSC Самвел Геворгян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции, посвященной вопросам развития малого и среднего бизнеса в Армении, Самвел Геворгян призвал руководство страны ускорить темпы экономических реформ, выразив мнение, что «если мы опоздаем еще на несколько лет, то будет уже слишком поздно». По его словам,
власти Армении с большим опозданием реагируют на мировые вызовы, что приводит к снижению конкурентоспособности экономики страны.
«По соотношению налогов к ВВП Армения занимает 159-е место из 183 стран, что наглядно иллюстрирует масштабы теневой экономики и коррупции», - сказал Самвел Геворгян.
Он подчеркнул важность равномерного развития регионов Армении методом поощрения отраслей экономики, имеющих большой потенциал. Он также отметил, что провозглашение какого-то сектора приоритетным преполагает определенные преимущества, а в случае с Арменией - «это только слова».
Исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) Гагик Макарян отметил, что сегмент малого и среднего бизнеса обеспечивает всего 42% ВВП и до 250 тысяч рабочих мест в условиях, когда общее число занятых в стране составляет 1.1 млн.
Гагик Макарян выразил озабоченность, что темпы роста МСБ Армении остаются на низком уровне (ежегодно 0.6%), обусловив это неравными условиями рыночной конкуренции, низкой производительностью труда, отсутствием качественного менеджмента и труднодоступностью финансовых ресурсов.