Կառավարությունն ունակ չէ լուծել սկզբունքային տնտեսական խնդիրներ, կարծում է ՀՀ ԿԲ նախկին ղեկավարը
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Հոգնած կառավարության գոյատեւման բյուջե» է անվանել 2011թ. ՀՀ պետական բյուջեի նախագիծը ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
«Այդ փաստաթուղթը վկայում է այն մասին, որ ՀՀ կառավարությունն ունակ չէ աշխատել եւ լուծել սկզբունքային տնտեսական խնդիրներ»,- այսօր ասել է ԿԲ նախկին ղեկավարը: Նա մտահոգություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ վերջին տարիների համար աննախադեպ, մինչեւ տարեվերջ ակնկալվող 10% ինֆլյացիայի լույսի ներքո 2011թ. սոցիալական ծախսերը պետք է ավելանան ընդամենը 7,7%-ով: Ասատրյանի խոսքերով, ինֆլյացիան այսօր արդեն գերազանցում է 7,7%-ը:
ԿԲ նախկին ղեկավարը կառավարությանը կոչ է արել ձեռնարկել գործուն միջոցներ «դոլարի, եվրոյի, յուանի եւ իենի միջեւ սկսվող արժութային պատերազմի կապակցությամբ»: Նրա խոսքերով, ներկայիս իրադրությունում պետք է ավելի հավասարակշռված կառավարել պահուստները եւ հնարավորինս շահույթ քաղել:

“Действующее правительство не способно решать принципиальные экономические задачи”
Ереван/Медиамакс/. “Бюджетом выживания уставшего правительства” назвал проект государственного бюджета Армении на 2011 год бывший председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян.
“Этот документ свидетельствует о том, что правительство Армении не способно работать и решать принципиальные экономические задачи”,- заявил сегодня в Ереване экс-глава ЦБ. Он выразил озабоченность тем фактом, что на фоне ожидающейся до конца года беспрецедентной за последние годы инфляции в 10% социальные расходы в 2011 году вырастут лишь на 7,7%. По словам Асатряна, инфляция уже сегодня превышает 7,7%.
Бывший руководитель ЦБ призвал правительство страны предпринять действенные меры “в связи с начинающейся валютной войной между долларом, евро, юанью и йеной”. По его словам, в нынешней ситуации следует более сбалансированно управлять резервами и по возможности извлечь выгоду.