ԵԿԳ-ն մտադիր է դուրս գալ չինական շուկա
Երեւան/Մեդիամաքս/. Երեւանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ) մտադիր է սկսել «ԱրԱրԱտ» կոնյակների արտահանումը Չինաստան:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է ԵԿԳ գլխավոր տնօրեն Արա Գրիգորյանը` նշելով, որ ներկայումս ընկերությունն ակտիվ աշխատանք է ծավալում այդ ուղղությամբ:
Արա Գրիգորյանի խոսքերով, ներկայումս «ԱրԱրԱտ» կոնյակների սպառման խոշորագույն շուկաներն են Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Հայաստանը, օդանավակայանների Duty free առեւտրի գոտիները եւ Բելառուսը:
Արա Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ անցյալ տարի ԵԿԳ սպառման շուկաների թիվը համալրվել է Վիետնամով, ուր արտահանվել է 3 հազ. լիտր կոնյակ: ԵԿԳ-ի գլխավոր տնօրենը հայտնել է նաեւ, որ «ԱրԱրԱտ» կոնյակների վաճառքի դինամիկ աճ է նկատվում Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի շուկաներում ` հույս հայտնելով, որ այդ շուկաները շուտով կընդգրկվեն ԵԿԳ խոշորագույն սպառման շուկաների թվում:

ЕКЗ намерен выйти на китайский рынок
Ереван/Медиамакс/. Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) намерен начать экспорт коньяков «АрАрАт» в Китай.
Как сообщает Медиамакс, об этом, выступая сегодня на пресс-конференциии в Ереване, сообщил гендиректор ЕКЗ Ара Григорян, отметив, что в настоящее время компания ведет активную работу в данном направлении.
По словам Ара Григоряна, крупнейшими рынками сбыта коньяков «АрАрАт» в настоящее время являются Россия, Украина, Армения, зоны беспошлинной торговли аэропортов (duty free) и Беларусь.
Ара Григорян сообщил, что в прошлом году число рынков сбыта ЕКЗ пополнилось Вьетнамом, куда было экспортировано 3 тыс. литров коньяка. Гендиректор ЕКЗ сообщил также, что динамичный рост продаж коньяков «АрАрАт» наблюдается на рынках Европы и США, выразив надежду, что данные рынки в скором времени войдут в число крупнейших рынков сбыта ЕКЗ.
Объем производства ЕКЗ составил в 2009 году 2,8 млн. литров, 2,579 млн. из которых было экспортировано.