Fitch-ը հաստատել է ՀՀ-ի «BB-» վարկանիշը եւ 2010թ. կանխատեսում է հայաստանյան տնտեսության 5% աճ
Երեւան/Մեդիամաքս/. Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է ՀՀ թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ ազգային արժույթով եւ արտարժույթով վարկանիշները /ԹԴՎ/ «BB-» մակարդակում` «կայուն» կանխատեսմամբ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են Fitch Ratings-ի մամուլի ծառայությունում, գործակալությունը հաստատել է բանկի կարճաժամկետ ազգային արժույթով ԹԴՎ-ն «B», իսկ երկրային առաստաղի վարկանիշը` «BB» մակարդակում:
«ՀՀ տնտեսությունը վերականգնվում է այն բանից հետո, երբ 2009թ. երկրում արձանագրվեց տնտեսության ամենակտրուկ անկումներից մեկը աշխարհում: Իրական ՀՆԱ-ն դարձավ դրական, իսկ արժութային պահուստների եւ արտարժութային փոխարժեքի վրա ճնշումը թուլացավ»,- նշել է Fitch սուվերեն վարկանիշների գծով վերլուծական խմբի տնօրեն Դեւիդ Հեսլամը:
Նրա խոսքերով, ԱՄՀ ընդլայնված ծրագիրն ամրացնում է տնտեսական քաղաքականության իրականացման վստահությունը, իսկ պաշտոնական արտաքին ֆինանսական օժանդակությունը հնարավորություն է տալիս իրականացնել անհրաժեշտ տնտեսական շտկումներ:
«Միաժամանակ, Հայաստանն ունի երկակի մեծ դեֆիցիտ (ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտ եւ բյուջեի դեֆիցիտ), իսկ գլոբալ տնտեսական ցնցումների պայմաններում իրականացվող քաղաքականության թուլացումը 2009թ. զգալի տնտեսական անկման համադրությամբ լրջորեն ազդել է սուվերեն վարկունակության վրա` հանգեցնելով պետական եւ ընդհանուր արտաքին պարտքի ավելացմանը։ Իրավիճակի շտկման համար ժամանակ կպահանջվի»,- նշել է Դեւիդ Հեսլամը:
2010թ. արդյունքներով Fitch-ը կանխատեսում է ՀՀ ՀՆԱ 5% աճ: Գործակալությունը նշում է, որ տնտեսական աճը եւ եկամուտների լավ ցուցանիշները բարձրացնում են վստահությունը, որ կառավարությունը պետբյուջեի պակասուրդի մակարդակը կնվազեցնի մինչեւ ծրագրված ՀՆԱ-ի 4,9% ցուցանիշը:
Fitch-ի կանխատեսումներով, ՀՀ պետական պարտքը 2008թ. ՀՆԱ-ի 14,9% նախաճգնաժամային ցուցանիշից 2012թ. կհասնի գագաթնակետին` 43%-ի, իսկ հետագայում աստիճանաբար կնվազի:
««BB» վարկանշային կատեգորիայի համար ՀՀ սուվերեն վարկանիշն ապահովվում է ուժեղ տնտեսական քաղաքականությամբ, պետական եւ արտաքին պարտքի սպասարկման ոչ ծանր բեռով եւ բավականին լավ տնտեսական կոնյունկտուրայով ։ Միաժամանակ, բյուջեի եւ արտաքին ընթացիկ հաշվի զգալի պակասուրդը, պետական եկամուտների ոչ բարձր եւ ոչ ճկուն բազան, ինչպես նաեւ նեղ բազա եւ դոլարիզացիայի բարձր մակարդակ ունեցող տնտեսությունը ճնշում են գործադրում վարկանիշների վրա»,- նշում է վարկանիշային գործակալությունը:

Fitch подтвердил рейтинг РА на уровне «BB-» и прогнозирует 5-процентный рост армянской экономики в 2010 году
06.10.2010 | 11:30 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. Fitch Ratings подтвердил долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-». Прогноз по долгосрочным РДЭ – «Стабильный».
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Fitch Ratings, агентство подтвердило краткосрочный РДЭ страны в национальной валюте на уровне «B» и рейтинг странового потолка «BB».
«Экономика Армении восстанавливается после того, как в 2009 году в стране было зафиксировано одно из наиболее резких сокращений экономики в мире. Реальный ВВП стал положительным, а давление на валютные резервы и валютный курс ослабло», – отмечает директор аналитической группы Fitch по суверенным рейтингам Дэвид Хеслам.
По его словам, расширенная программа МВФ подкрепляет уверенность в поддержании дисциплины в экономической политике, а официальное внешнее финансирование помогает реализации необходимых экономических корректировок.
«В то же время у Армении имеется большой двойной дефицит (дефицит счета текущих операций и дефицит бюджета), а ослабление проводимой политики в условиях глобальных экономических потрясений в сочетании с масштабами сокращения экономики в 2009 году серьезно сказалось на суверенной кредитоспособности, вызвав увеличение государственного и общего внешнего долга. Для исправления ситуации потребуется время»,- отмечает Дэвид Хеслам.
По итогам 2010 года Fitch прогнозирует рост ВВП Армени на 5%. Агентство отмечает, что экономический рост и хорошие показатели по доходам повышают уверенность в том, что правительство уменьшит дефицит в этом году до планового уровня в 4,9% ВВП.
По прогнозам Fitch, отношение общего государственного долга к ВВП у Армении повысится с докризисного уровня в 14,9% на конец 2008 года до пикового значения в 43% в 2012 году, а затем будет постепенно снижаться.
«Суверенные рейтинги Армении поддерживаются сильной экономической политикой для рейтинговой категории «BB», невысокой нагрузкой в плане обслуживания государственного и внешнего долга и достаточно хорошей деловой конъюнктурой. В то же время, значительные дефициты бюджета и счета текущих операций, невысокая и волатильная база государственных доходов, а также небольшая, имеющая узкую базу и высоко долларизованная экономика оказывают давление на рейтинги»,- отмечает рейтинговое агентство.