Շուրջ 50 խոշոր ընկերություններ խուսափել են պարտադիր աուդիտից
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մինչեւ 2010թ. հուլիսի 1-ը 2009թ. արդյունքներով պարտադիր աուդիտ պետք է անցնեին 1 մլրդ դրամ եւ ավելի հասույթ ունեցող բոլոր հայաստանյան ընկերությունները: Ըստ ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության, 2009թ. արդյունքներով 1 մլրդ եւ ավել հասույթ են ունեցել 361 կազմակերպություններ:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից կատարված նախնական ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ պարտադիր աուդիտի ենթակա 361 խոշոր կազմակերպություններից աուդիտի պայմանագրեր են կնքել 313-ը,  որոնցից շուրջ 30-ը` անհատ աուդիտորների հետ:
Պատասխանելով պարտադիր աուդիտի արդյունքների վերաբերյալ Մեդիամաքս-ի հարցմանը` ՀՀ ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունում տեղեկացրել են, որ պարտադիր աուդիտի արդյունքում տրված աուդիտորական եզրակացություններում կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվությունների վերաբերյալ տրվել է դրական կամ վերապահումով դրական կարծիք:
Ըստ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում տեղադրված ցանկի, պարտադիր աուդիտ չանցած ընկերությունների թվում են այնպիսի խոշոր տնտեսվարողներ, ինչպիսիք են 2009թ. արդյունքներով 50 խոշորագույն հարկատուների ցանկում ընդգրկված «Քաղ պետրոլ սերվիս», «Արսօյլ» եւ «Միկմետալ» ընկերությունները:
«Հայտնում ենք նաեւ, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից միջոցներ են ձեռնարկվել աուդիտի պայմանագրեր չկնքած կազմակերպությունների կողմից պարտադիր աուդիտի մասով օրենքի պահանջի կատարումն ապահովելու նպատակով»,- տեղեկացրել են ֆինանսների նախարարությունում` հավելելով, որ 2009թ. արդյունքներով պարտադիր աուդիտի չենթարկված կազմակերպությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը ստացվել է ս.թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ, եւ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում այդ կազմակերպությունների թիվը ճշտելու ուղղությամբ:
Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում մեկնաբանելով պարտադիր աուդիտի ներդրման արդյունավետությունը` «Գրանթ Թորնթոն Ամիօ» ընկերության տնօրեն-բաժնետեր Գագիկ Գյուլբուդաղյանն ասել է, որ նշված օրենսդրական փոփոխությունների հետ կապվող ակնկալիքները չեն արդարացել:
Նրա խոսքերով, «Գրանթ Թորնթոն Ամիօ»-ում, մասնավորապես, պարտադիր աուդիտի պահանջով դիմող հաճախորդների թիվն ավելացել է ընդամենը 10-ով:
«Աուդիտ անցածներից շատերը դիմել են միայն այս տարի լիցենզիա ստացած աուդիտորական ընկերություններին եւ անհատ աուդիտորներին, որոնք, հավանաբար, հիմնադրվել են հենց այդ հաճախորդներին սպասարկելու համար»,- ասել է Գագիկ Գյուլբուդաղյանը` հավելելով, որ Հայաստանում ներկայումս գրանցված է 40-ից ավել աուդիտորական կազմակերպություն, որոնցից շուրջ 15-ը լիցենզիա են ձեռք բերել 2010թ.:
Նա կարծիք է հայտնել, որ պարտադիր աուդիտի ինստիտուտի արդյունավետության բարձրացման համար կառավարության կողմից պետք է ընդունվի հեղինակավոր աուդիտորական ընկերությունների «կարճ ցուցակ», որին էլ կվստահվի աշխատանքը խոշոր տնտեսվարողների հետ:

Около 50 крупных предприятий Армении избежали обязательного аудита
Ереван/Медиамакс/. До 1 июля 2010г. обязательный аудит по итогам 2009г. должны были пройти все армянские предприятия с выручкой в 1 млрд. драмов и более. По данным Комитета по госдоходам Армении, выручку в 1 млрд и более в 2009г. обеспечила 361 компания.
В результате предварительного анализа, проведенного министерством финансов Армении, выяснилось, что из 361 крупной организации, подлежащей обязательному аудиту, соответствующие договора заключили 313 компаний, 30 из которых – с частными аудиторами.
Отвечая на запрос Медиамакс о результатах обязательного аудита, в пресс-службе министерства финанасов Армении сообщили, что заключения аудиторов являются положительными либо положительными с оговоркой.
Согласно списку, размещенному на сайте министерства финансов, в числе избежавших обязательного аудита находятся такие компании, как “Гор петрол сервис”, “Арсойл” и “Микметал”, которые по итогам 2009 года были среди 50 крупнейших налогоплательщиков Армении.
“Министерство финансов предпринимает меры по обеспечению выполнения требований закона предприятиями, не заключившими договора по обязательному аудиту”, - сообщили в министерстве финансов, добавив, что информация о предприятиях, не прошедших аудит, получена по состоянию на 1 июля текущего года и в настоящее время ведутся работы по уточнению точного числа этих компаний.
Комментируя в интервью Медиамакс эффективность внедрения обязательного аудита, директор-акционер «Грант Торнтон Амио» Гагик Гюльбудагян сказал, что ожидания, связываемые с отмеченными законодательными изменениями, не оправдались. По его словам, в “Грант Торнтон Амио”, в частности, число клиентов по линии обязательного аудита увеличилось всего на 10.
“Многие обратились за проведением обязательного аудита к компаниям и частным аудиторам, получившим лицензию лишь в этом году, которые, вероятно, основаны специально для обслуживания этих клиентов”,- сказал Гагик Гюльбудагян, добавив, что в настоящее время в Армении зарегистрировано более 40 аудиторских организаций, около 15 из которых приобрели лицензию в 2010г.
Он выразил мнение, что для повышения эффективности института обязательного аудита правительством должен быть принять “короткий список” авторитетных аудиторских организаций, которому и будет доверена работа с крупными компаниями.