«Ամերիաբանկի» վարկառուների հայտերը էկոլոգիական ու սոցիալական ռիսկերի փորձաքննություն կանցնեն
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Ամերիաբանկը» այսօր հայտարարել է էկոլոգիական ու սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդրման գործընթացն ավարտելու մասին, որի համաձայն, բանկի կորպորատիվ փոխառուների հայտերն այսուհետ անցնելու են էկոլոգիական ու սոցիալական ռիսկերի առկայության փորձաքննություն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, համակարգը բանկի կողմից ներդրվել է FMO միջազգային զարգացման նիդեռլանդական բանկի եւ DEG-ի` KfW գերմանական բանկային խմբի անդամի աջակցությամբ:
Քանի որ «Ամերիաբանկը» տարածաշրջանում առաջիններից մեկն է ներդրել այդ համակարգը, FMO-ի ներդրումների գծով գլխավոր տնօրեն Յուրգեն Ռիգտերինկն այսօր «Ամերիաբանկի» գլխավոր տնօրենին հանձնել է շնորհակալական վկայական FMO-ի եւ DEG-ի կողմից:
Բացի այդ, FMO-ն եւ DEG-ը որոշել են նվազեցնել «Ամերիաբանկին» 2009թ. տրամադրված $30 մլն ծավալի վարկի տոկոսադրույքը: Վարկն «Ամերիաբանկին» հատկացվել էր փոքր եւ միջին բիզնեսի, ինչպես նաեւ վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման նպատակով:
«Ներդնելով շրջակա միջավայրի եւ սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգը` «Ամերիաբանկը» պարտավորվում է առաջնորդվել իր գործունեությանն առնչվող տեղական եւ միջազգային բնապահպանական ու սոցիալական իրավական ակտերով»,- ասել է «Ամերիաբանկի» գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը` նշելով, որ համակարգը սկսել է կիրառվել բանկի կորպորատիվ վարկավորման բոլոր գործառնություններում արդեն այս տարվա հուլիսից:
Յուրգեն Ռիգտերինկը նշել է, որ սա ԱՊՀ տարածքում առաջին դեպքն է, երբ FMO-ն եւ DEG-ը համատեղ որոշում են կայացրել իջեցնել ֆինանսավորման տոկոսադրույքը: ««Ամերիաբանկը» լավագույն ֆինանսական կառույցն է, որի հետ մենք երբեւէ աշխատել ենք»,- ասել է Յուրգեն Ռիգտերինկը` նշելով, որ սոցիալական եւ էկոլոգիական ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդրումը այդքան կարճ ժամանակահատվածում` FMO-ի եւ DEG-ի կողմից ֆինանսավորում ստանալուց հետո, «իսկապես օրինակելի գործարք է»:
«Ամերիաբանկի» կողմից FMO-ի եւ DEG-ի միջոցներից հատկացվող բիզնես-վարկերի միջին տոկոսադրույքը կազմում է տարեկան 12,5%: Արտակ Հանեսյանը չի նշել այն տոկոսադրույքը, որով բանկը ներգրավել է FMO-ի եւ DEG-ի միջոցները` ասելով, որ վերջնական բարեխիղճ վարկառուների համար տոկոսադրույքն ամեն տարի նվազում է 0,5 տոկոսային կետով 2 տարվա ընթացքում:

Заявки заемщиков «Америабанка» будут проходить экспертизу на наличие экологических и социальных рисков
16.09.2010 | 13:59 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. «Америабанк» объявил сегодня о завершении процесса внедрения системы управления экологическими и социальными рисками, согласно которой кредитные заявки корпоративных заемщиков банка отныне будут проходить экспертизу на наличие экологических и социальных рисков.
Как сообщает Медиамакс, данная система была внедрена банком при поддежке нидерналдского банка международного развития FMO и члена германской банковской группы KfW - DEG.
В связи с тем, что «Америабанк» внедрил данную систему одним из первых в регионе, генеральный директор FMO по линии инвестиций Юрген Ригтеринк (Jurgen Rigterink)  вручил сегодня гендиректору «Америабанка» Артаку Анесяну благодарственный сертификат от имени FMO и DEG.
Кроме того, FMO и DEG  приняли решение снизить ставки по кредиту в размере $30 млн, предоставленному «Америабанку» со стороны отмеченных структур в 2009 году. Кредит был предоставлен банку с целью финансирования малого и среднего бизнеса и воозбновляемой энергетики.
«Внедрив систему управления социальными и экологическими рисками, «Америабанк» обязуется руководствоваться в своей деятельности международными экологическими и социальными правовыми актами»,- сказал Артак Анесян, отметив, что система начала применяться в банке во всех операциях по корпоративному кредитованию уже в июле текущего года.
Юрген Ригтеринк, в свою очередь, сообщил, что это первый случай в СНГ, когда FMO и DEG принимают совместное решение снизить ставку кредитования. ««Америабанк» является лучшей финансовой структурой, с которой мне когда-либо приходилось работать»,- сказал Юрген Ригтеринк, отметив, что внедрение системы управления социальными и экологическими рисками за столь короткий период после получения финансирования со стороны FMO и DEG «является действительно показательным результатом».
Средняя ставка бизнес-кредитов, выдаваемых «Америабанком» из средств FMO и DEG, составляет 12,5% годовых. Артак Анесян не назвал ставку, по которой банк привлек средства у FMO и DEG, отметив, что для конечных добросовестных заемщиков ставка снижается ежегодно на 0,5 процентных пунктов в течение двух лет.