Երեւանում քննարկվել է ԱՊՀ երկրների նորարարական համագործակցության միջպետական նպատակային ծրագրի նախագիծը
26.05.2010 | 15:38 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանն ունի ինտելեկտուալ եւ արտադրական ներուժ, որը կարելի է օգտագործել ի շահ ԱՊՀ-ի:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունում, այդ մասին Երեւանում ԱՊՀ անդամ երկրների նորարարական համագործակցության միջպետական նպատակային ծրագրի նախագծի մշակման աշխատանքային խմբի նիստի ընթացքում ասել է Ռուսաստանի` ԱՊՀ գործերով դաշնային գործակալության ղեկավարի տեղակալ Իգոր Մորոզովը:
Նա նշել է, որ դա, իր հերթին, Հայաստանին կտա նոր աշխատատեղեր եւ կհամալրի բյուջեն: «ԱՊՀ երկրների համագործակցության առավելությունները նորարարությունների ոլորտում բազմիցս քննարկվել են երկրների ղեկավարների կողմից: Նախեւառաջ, դրանք այն ոլորտներն են, որոնք կարող են ունենալ առաջընթացային արդյունավետություն ԱՊՀ երկրների ընդհանուր ներուժի միավորման հաշվին. ինքնաթիռա եւ նավաշինություն, էներգետիկա, էներգամատակարարում, տիեզերք եւ բիոտեխնոլոգիաներ»,- ասել է Իգոր Մորոզովը:
Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովի խոսքերով, «Հայաստանում կա «ՌԱՕ Մարս»-ը, որում այժմ տնտեսությունը «ջերմանում» է, մենք կարող ենք այն ուժեղացնել Ռուսաստանից, Ուկրաինայից եւ Բելառուսից ռեսուրսների սիներգետիկ ներգրավման հաշվին, ինչը կարող է տալ իրական նախագծեր, որոնք հետաքրքիր կլինեն ԱՊՀ շատ տնտեսությունների»:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանի կարծիքով, նախկին կապերի վերականգնումը եւ նորերի հաստատումը մեծ դեր ունեն Հայաստանի զարգացման համար: «Սա հերթական քննարկում է, որի ընթացքում մենք կընդհանրացնենք նախորդ հանդիպումների արդյունքները եւ կծրագրենք մեր հետագա քայլերը: Դրան է ուղղված նորաստեղծ Նորարարական համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնի գործունեությունը»,- նշել է նա:

В Ереване обсужден проект Межгосударственной целевой программы инновационного сотрудничества стран СНГ
26.05.2010 | 15:38 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. У Армении есть интеллектуальный и производственный потенциал, который можно использовать в интересах СНГ.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе представительства «Россотрудничество» в Армении, об этом в Ереване в ходе заседания рабочей группы по разработке проекта Межгосударственной целевой программы инновационного сотрудничества стран-членов СНГ сказал заместитель руководителя Федерального агентства России по делам СНГ  Игорь Морозов.
Он отметил, что это, в свою очередь, даст Армении новые рабочие места и поступления в бюджет. «Приоритеты сотрудничества стран СНГ в сфере инноваций неоднократно обсуждались главами государств. В первую очередь, это те сферы, которые могут иметь прорывной эффект за счет объединения всего общего потенциала стран Содружества: самолето- и судостроение, энергетика и энергосбережения, космос и биотехнологии», - сказал Игорь Морозов.
По словам руководителя представительства «Россотрудничества» в Армении Виктора Кривопускова, «в Армении есть РАО «Марс», на котором начала «теплиться» экономика, мы можем усилить ее за счет синергетического привлечения ресурсов из России, Украины и Белоруссии, что может дать реальные проекты, которые будут интересны многим экономикам СНГ».
По мнению начальника управления высоких и информационных технологий министерства экономики Армении Ваче Киракосяна, восстановление бывших связей и установление новых играют большую роль для развития Армении. «Это очередное обсуждение, в ходе которого мы обобщим результаты предыдущих встреч и запланируем наши дальнейшие шаги. На это направлена деятельность недавно созданного Российско-армянского центра инновационного сотрудничества»,- отметил он.