ՀՀ բանկային համակարգը ԱՊՀ-ում ամենահուսալիներից մեկն է
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ բանկային համակարգը ամենակայուններից եւ ամենահուսալիներից մեկն է ԱՊՀ տարածքում, այսօր Երեւանում հայտարարել է «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի նախագահ, «Ամերիաբանկի» խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ  «հայաստանյան բանկերը, չնայած բավական լուրջ ցնցումներին, շատ հաջող  դիմակայեցին նախորդ տարվա ճգնաժամային ժամանակահատվածին»:
«Այժմ մենք գտնվում ենք բավականին անորոշ ժամանակաշրջանում: Աշխարհում կա հստակ ըմբռնում այն բանի, որ պետք է փոխվի, սակայն չկա գիտակցում, թե հատկապես ինչպես»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ամերիաբանկի» խորհրդի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ հայաստանյան տնտեսության համար ամենադժվար ժամանակահատվածն արդեն ետեւում է: Նա նշել է, որ տնտեսության հետագա զարգացման համար մեծ նշանակություն կունենա նոր ատոմային կայանի շինարարությունը, Իրանի եւ Ռուսաստանի հետ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացումը:

Банковская система Армении одна из наиболее надежных в СНГ, заявил глава «Тройки Диалог»
Ереван/Медиамакс/. Банковская система Армении одна из наиболее устойчивых и надежных на территории СНГ, заявил сегодня в Ереване президент группы компаний «Тройка Диалог», председатель Совета «Америабанка» Рубен Варданян.
Как сообщает Медиамакс, Рубен Варданян сказал, что «армянские банки, несмотря на достаточно серьезные катаклизмы, достаточно успешно выстояли прошлогодний кризисный период».
«Сейчас мы находимся в достаточно неопределенном периоде. В мире есть четкое понимание того, что должно меняться, но нет понимания - как именно», - сказал Рубен Варданян, уточнив, что среди ключевых вопросов обновления мировой финансовой системы находятся вопросы контроля над банками и соотношения долговых обязательств к капиталу.
Председатель Совета «Америабанка» выразил мнение, что наиболее трудный период для армянской экономики уже позади. Он отметил, что большое значение для дальнейшего развития экономики будет иметь строительство новой атомной электростанции, углубление сотрудничества с Ираном и Россией, а также возможное открытие армяно-турецкой границы.