Ազատ տնտեսական գոտու փորձնական ծրագիրը կմեկնարկի մինչեւ տարեվերջ
Երեւան/Մեդիամաքս/.Մինչեւ 2010թ. ավարտը Հայաստանում կմեկնարկի ազատ տնտեսական գոտու փորձնական ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետ Հայկ Միրզոյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ներկայումս Flora Holland հոլանդական ընկերության հետ, որը հանդես է գալիս որպես հրավիրյալ խորհրդատու, մշակվում է նախագծի բիզնես-պլանը:
Նրա խոսքերով, լոգիստիկ կենտրոնի բիզնես-պլանի եւ բիզնես-մոդելի մշակմանը մասնակցում է նաեւ Զարգացման հայկական գործակալությունը:
Հայկ Միրզոյանն ասել է, որ փորձնական ծրագիրը բաղկացած է լինելու երեք մասից: Առաջին փուլում երկրի մարզերում կձեւավորվեն գյուղատնտեսական ապրանքատեսակների հավաքման կետեր, որտեղ գյուղացիներից միասնական գնով կգնվեն ու կտեսակավորվեն մթերքները:
Ծրագրի երկրորդ փուլում նախատեսվում է ապրանքատեսակների վաճառք հավանական արտահանողներին, իսկ երրորդում` ազատ տնտեսական գոտում հայկական ապրանքանիշով գյուղատնտեսական ապրանքատեսակների փաթեթավորում եւ արտահանում:
Հայկ Միրզոյանը նշել է նաեւ, որ “Զվարթնոց” օդանավակայանի տարածքում ազատ տնտեսական գոտու ներդրմամբ ակնկալվում է, որ ամեն տարի արտահանման ծավալների աճը կկազմի 20%:

Пилотная программа свободной экономической зоны стартует до конца текущего года
Ереван /Медиамакс/. До конца 2010 года в Армении начнется пилотная программа свободной экономической зоны.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления промышленности министерства экономики Армении Айк Мирзоян.
Он сообщил, что в настоящее время с голландкой компанией Flora Holland, выступающей в качестве приглашенного консультанта, ведется разработка бизнес-плана проекта.
По его словам, в разработке бизнес–плана и бизнес-модели логистического центра участвует также Армянское агентство развития (ADA).
Айк Мирзоян сказал, что пилотная программа будет состоять из трех частей. На первом этапе в регионах страны будут сформированы сборные пункты сельскохозяйственной продукции, где будет проходить прием продукции у фермеров по единой цене и ее сортировка.
На втором этапе программы предусматривается продажа продуктов потенциальным экспортерам, а на третьем – упаковка и экспорт сельскохозяйственной продукции под армянским брендом в свободной экономической зоне.
Айк Мирзоян также, что с внедрением свободной экономической зоны на территории аэропорта “Звартноц” ожидается, что ежегодно рост объемов экспорта составит 20%