ՀԱԿ-ը ներկայացրել է “100 քայլ” տնտեսական ծրագիրը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայ ազգային կոնգրեսը /ՀԱԿ/ այսօր Երեւանում ներկայացրել է “100 քայլ” սոցիալ-տնտեսական ծրագիրը:
Ինչպես հայտնել է ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը, ծրագիրը կազմվել է Կոնգրեսի տնտեսական հանձնաժողովի կողմից` ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի ղեկավարությամբ եւ հանդիսանում է երկրում ՙստվերային կառավարության՚ ձեւավորման քայլերից մեկը:
Ծրագրի իրականացումը հաշվարկված է 5-ից 10 տարի ժամանակահատվածում եւ նախատեսում է “անցում օլիգարխային տնտեսական համակարգից փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացմանը, ինչը թույլ կտա ապահովել հարյուր հազարավոր աշխատատեղեր”:
Ծրագիրը, մասնավորապես, նախատեսում է խոշոր ձեռնարկությունների առաջավոր հարկահավաքում, փոքր եւ միջին բիզնեսի հարկային բեռի կրճատում, արտահանման խթանում, բանկերի եւ խոշոր ՓԲԸ-ների վերածում ԲԲԸ-ների, արժեթղթերի շուկայի ակտիվացում, ստվերային տնտեսության ծավալների արմատական կրճատմանն ուղղված կոնկրետ քայլեր, բնական մենաշնորհների ծառայությունների գների վերանայում:
ՀԱԿ-ի համակարգողի խոսքերով, ՀՀ կառավարությունը հազիվ թե ձեռնամուխ լինի “օլիգարխների շահերի դեմ ուղղված” “100 քայլ”-ի իրականացմանը: Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ “Հայաստանի տնտեսությունն այսօր գտնվում է աղետալի վիճակում, ինչը կարող է հանգեցնել գործող կառավարության անկմանը”:

АНК представил экономическую программу «100 шагов»
Ереван /Медиамакс/. Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) представил сегодня в Ереване социально-экономическую программу «100 шагов».
Как сообщил сегодня координатор АНК Левон Зурабян, программа подготовлена экономической комиссией Конгресса во главе с бывшим премьер-министром Армении Грантом Багратяном и является одним из шагов по формированию в стране «теневого правительства».
Реализация программы рассчитана на срок от 5 до 10 лет и предусматривает «переход от олигархической экономической системы к развитию малого и среднего бизнеса, что позволит обеспечить сотни тысяч рабочих мест».
Программа, в частности, предусматривает прогрессивное налогообложение крупных предприятий, сокращение налогового груза на малый и средний бизнес, стимулирование экспорта, преобразование банков и крупных ЗАО в ОАО, активизацию рынка ценных бумаг, реализацию конкретных шагов по радикальному сокращению объемов теневой экономики, пересмотр цен на услуги естественных монополий.
По словам координатора АНК, правительство Армении вряд ли возьмется за реализацию «100 шагов», «направленной против интересов олигархов». Левон Зурабян заявил, что «экономика Армении находится сегодня в катастрофичном состоянии, что может привести к падению действующего кабинета министров».