«Ճգնաժամը չի հանգեցրել անկման ֆոնդային բորսայում, այլ միայն դանդաղեցրել է դրա զարգացումը»
Երեւան /Մեդիամաքս/. Չնայած համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին, 2009 թվականը բավական հաջող էր «ՆԱՍԴԱՔ-ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա»-ի համար, այսօր Երեւանում հայտարարել է ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Արմեն Մելիքյանը նշել է, որ 2008թ. համեմատ 2009 թ-ին արձանագրվել է բորսայական շուկայում կորպորատիվ պարտատոմսերի զգալի աճ (շրջանառության ծավալը կազմել է 10.55 մլրդ դրամ` 2008թ. համեմատ ավելանալով 4.7 անգամ), շրջանառության 43%-ոց աճ է գրանցվել պետական պարտատոմսերի շուկայում (2.4 մլրդ դրամ), 2008թ. դեկտեմբերին գործարկված ռեպո գործարքներով շրջանառությունը բորսայի հարթակում հասել է 5 մլրդ դրամի:
«Ինչպես եւ նախորդ տարիներին, բորսայում ամենաթույլ ակտիվությունն ունեցել է բաժնետոմսերի շուկան, որտեղ 2009 թվականին կնքված գործարքների քանակը կազմել է 98 մլն դրամ` 2008թ. համեմատ կրճատվելով 63%-ով»,- ասել է Արմեն Մելիքյանը:
Նա ասել է, որ ֆոնդային շուկայի կապիտալիզացիան նախորդ տարվա արդյունքներով 2008թ. համեմատ կրճատվել է ընդամենը 1.7%-ով` կազմելով 53.1 մլրդ դրամ: Արմեն Մելիքյանն ասել է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի շարունակական ազդեցության պայմաններում կապիտալիզացիայի գրեթե անփոփոխ մակարդակը վկայում է այն մասին, որ ճգնաժամը չի հանգեցրել անկման ֆոնդային բորսայում, այլ միայն դանդաղեցրել է դրա զարգացումը:
2009թ. բորսայում ցուցակվել են կորպորատիվ պարտատոմսերի 4 նոր թողարկումներ, ինչպես նաեւ կայացել է Հայաստանում առաջին IPO-ն:
Անդրադառնալով արտարժույթի բորսայական շուկային` Արմեն Մելիքյանն ասել է, որ այդ հարթակում առեւտրի ծավալը 2009 թվականին դրամային արտահայտությամբ կազմել է 372.93 մլրդ` 2008թ. համեմատ ավելանալով 10%-ով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է մարտի ամսին դրամի արժեզրկմամբ:
Խոսելով Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի /ՀԿԴ/ գործունեության մասին` Արմեն Մելիքյանն ասել է, որ ՀԿԴ-ի կողմից սպասարկվող արժեթղթերով անձնական հաշիվների թիվը տարեվերջին կազմել է 156 430, որից 2540-ը 2009թ. ընթացքում բացված նոր հաշիվներ են, իսկ ՀԿԴ-ի միջոցով իրենց  արժեթղթերի սեփականատերերի ռեեստրը վարող ընկերությունների թիվը 2009թ. ավելացել է 370-ով` տարեվերջին կազմելով 1524:
Անցյալ տարի ՀԿԴ-ն ակտիվ համագործակցել է ՀՀ կառավարության հետ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման բնագավառում, որին 2011թ. հունվարին անցման հետ բորսան կապում է բաժնետոմսերի շուկայի ակտիվացման հույսերը:
Պատասխանելով ՀՀ արժեթղթերի երկրորդային շուկայում պասիվության մասին հարցին` Արմեն Մելիքյանն ասել է, որ հիմնական պատճառներից մեկը թողարկողների կողմից տեղեկատվության տրամադրման ոչ բավարար մակարդակն է, ինչպես նաեւ հասարակության հետ թողարկողների թույլ կապը:

Кризис не привел к спаду на фондовом рынке, а лишь замедлил его развитие
Ереван /Медиамакс/. Несмотря на мировой финансовый кризис, 2009 год был достаточно успешным для «НАСДАК ОЭМЭКС Армения», заявил сегодня в Ереване генеральный директор фондовой биржи Армен Меликян.
Как сообщает Медиамакс, Армен Меликян отметил, что в 2009 году по сравнению с 2008 годом был зафиксирован значительный рост корпоративных облигаций на биржевом рынке (объем обращения составил 10.55 млрд драмов, увеличившись по сравнению с 2008 г. в 4.7 раз), 43%-ный рост обращения был зафиксирован на рынке гособлигаций (2.4 млрд драмов), обращение на биржевой площадке по сделкам репо, запущенной в декабре 2008г, достигло 5 млрд драмов.
«Как и в прежние годы, наименее активным был биржевой рынок акций, где сумма заключенных в 2009 году сделок составила 98 млн драмов, сократившись по сравнению с 2008 годом на 63%», - сказал Армен Меликян.
Он сказал, что капитализация фондового рынка по итогам минувшего года сократилась по сравнению с 2008 г. всего на 1,7%, составив 53,1 млрд драмов. Армен Меликян сказал, что почти неизменный уровень капитализации в условиях продолжающегося воздействия глобального финансового кризиса свидетельствует о том, что кризис не привел к спаду на армянском фондовом рынке, а лишь замедлил его развитие.
В 2009 году на бирже прошли листинг 4 новые эмиссии корпоративных облигаций, а также состоялось первое в Армении IPO.
Обращаясь к биржевому рынку иностранной валюты, Армен Меликян сказал, что объем торговли на данной площадке в 2009 году составил в драмовом выражении 372.93 млрд, увеличившись по сравнению с 2008 годом на 10%, что главным образом обусловлено мартовской девальвацией.
Говоря о деятельности Центрального депозитария Армении (ЦДА), Армен Меликян сказал, что число обслуживаемых депозитарием лицевых акционерных счетов составило к концу года 156 430, 2540 из которых открылись в 2009 году, а число компаний, реестр акционеров которых ведется посредством ЦДА, увеличился в 2009 году на 370, составив к концу года 1527.
В прошлом году ЦДА активно сотрудничал с правительством Армении в области внедрения накопительной пенсионной системы, с переходом к которой в январе 2011 года биржа связывает надежды на активизацию рынка акций.
Отвечая на вопрос о пассивности на вторичном рынке ценных бумаг Армении, Армен Меликян сказал, что одна из главных причин заключается в неудовлетворительном уровне раскрытия информации эмитентами, а также слабыми связями эмитентов с общественностью.