ԿԲ-ը ներկայացրել է “Ֆինանսներ բոլորի համար” կայքը եւ “Վճարային քարտի մասին” տեսաֆիլմը
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկն այսօր ներկայացրել է “Ֆինանսներ բոլորի համար”` www.abcfinance.am նոր կայքը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, կայքը ներկայացրել է ԿԲ ֆինանսական համակարգի քաղաքականության եւ ֆինանսական կայունության վարչության սպառողների շահերի պաշտպանության եւ շուկայի վարվելակերպի բաժնի պետ Արմենուհի Մկրտչյանը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ ֆինանսական շուկայում կան բազմաթիվ կայքեր, սակայն դրանք հիմնականում տեղեկատվական բնույթ են կրում, իսկ ABCfinance պորտալը նախատեսված է հատուկ ֆինանսական տերմինոլոգիային եւ ֆինանսների ոլորտում մասնագիտական գիտելիքների չտիրապետող անձանց համար:
Կայքը բաղկացած է “Ուսանող”, “Լրագրող”, “Աշակերտ”, “Ուսուցիչ”, “Աշխատող” եւ “Ձեռնարկատեր” բաժիններից եւ պարունակում է ընդհանուր տեղեկատվություն ՀՀ ֆինանսական համակարգի մասին:
Արմենուհի Մկրտչյանը ներկայացրել է նաեւ “Վճարային քարտի մասին” ուսուցողական տեսաֆիլմը, որում պատմվում է վճարային քարտի օգտագործման նպատակների, հնարավորությունների եւ հեռանկարների մասին: Նրա խոսքերով, ՀՀ Կենտրոնական բանկն այս միջոցառումներն իրականացնում է “Հանրության ֆինանսական եւ տնտեսագիտական իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման” ծրագրի շրջանակներում:

ЦБ Армении представил сайт «Финансы для всех» и видеофильм «О платежной карте»
Ереван /Медиамакс/. Центральный банк Армении представил сегодня новый сайт «Финансы для всех» - www.abcfinance.am.
Как сообщает Медиамакс, сайт презентовала начальник отдела по защите прав потребителей и поведению рынка управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Арменуи Мкртчян.
По ее словам, на финансовом рынке Армении есть много сайтов, однако они носят более информационный характер, а портал ABCfinance предусмотрен для людей, не владеющих специальной финансовой терминологией и профессиональными знаниями в области финансов.
Портал разделен на разделы «Студент», «Журналист», «Ученик», «Учитель», «Работник» и «Предприниматель» и располагает общей информацией о финансовой системе Армении.
Арменуи Мкртчян представила также обучающий видеофильм «О платежной карте», в котором рассказывается о целях, возможностях и перспективах использования платежной карты. По ее словам, Центральный банк Армении осуществляет данные мероприятия в рамках программы «Повышение уровня финансовой и экономической осведомленности общественности».