ԱՄՀ-ի ներկայացուցչության ղեկավարը դասախոսել է “Համաշխարհային ճգնաժամը Հայաստանում” թեմայով
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” հիմնադրամն այսօր անց է կացրել հերթական միջոցառումը “Ճգնաժամը որպես հնարավորություն” ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի /ԱՄՀ/ ներկայացուցչության ղեկավար Նինկե Օմեսը այսօր նախագծի շրջանակներում հանդես է եկել դասախոսությամբ “Համաշխարհային ճգնաժամը Հայաստանում. պատճառներ, հետեւանքներ, հաղթահարման ուղիներ” թեմայով:
Նինկե Օեմսի կարծիքով, ՀՀ տնտեսությունը ֆինանսական ճգնաժամից պաշտպանելու համար երկրի իշխանությունները պետք է աջակցեն ֆինանսական եւ դրամավարկային հատվածին, ուժեղացնեն վերահսկողությունը ֆինանսական հատվածի նկատմամբ եւ շարունակեն կառուցվածքային բարեփոխումները: Նա ընդգծել է, որ առեւտրային բանկերը պետք է բարելավեն ռիսկի գնահատման եւ կառավարման քաղաքականությունը:
“Ճգնաժամը որպես հնարավորություն” ծրագիրը մեկնարկել է հունիսի 5-ին` “Երիտասարդ մասնագետներ” ենթածրագրի շնորհանդեսով: Նախագծի տեղեկատվական գործընկերներն են Մեդիամաքս գործակալությունը եւ Banks.am պորտալը:
ԱՄՀ-ի կարծիքով, հայ-թուրքական սահմանի բացումը բարենպաստ ազդեցություն կունենա ՀՀ տնտեսության վրա
Հայաստանում տնտեսական անկումը տարվա արդյունքներով կկազմի 10-15%:
Ինչպես հաղորդում ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում այսպիսի կանխատեսում է ներկայացրել Հայաստանում ԱՄՀ-ի ներկայացուցչության ղեկավար Նինկե Օմեսը:
Նրա խոսքերով, նախկինում ԱՄՀ-ն կանխատեսում էր 9.5 տոկոսանոց անկում, սակայն ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ կառավարության հետ խորհրդակցելուց հետո ԱՄՀ-ն փոխել է իր կանխատեսումը: Հիմնադրամի գնահատմամբ, Հայաստանում սղաճը տարվա արդյունքներով կկազմի 3%:
Նինկե Օմեսը նշել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը բարենպաստ ազդեցություն կունենա ՀՀ տնտեսության վրա: Նրա խոսքերով, կարճաժամկետ հեռանկարում հայաստանյան որոշ ապրանքատեսակներ, մասնավորապես` գյուղատնտեսական ապրանքները, հնարավոր է, չկարողանան մրցակցել թուրքականների հետ: Սակայն միջնաժամկետ հեռանկարում սահմանի բացումը դրական ազդակ կհանդիսանա մրցակցության զարգացման եւ հայաստանյան տնտեսության խթանման համար, ասել է Նինկե Օմեսը:
Նրա խոսքերով, ԱՄՀ-ն կարծում է, որ սահմանի բացումը կհանգեցնի տնտեսական աճին, սղաճի նվազմանը, ներկրման էժանացմանը եւ տրանսպորտային ծախսերի կրճատմանը:

Глава представительства МВФ прочитала лекцию на тему экономического кризиса в Армении
Ереван /Медиамакс/. Фонд «Финансово-банковский колледж» провел сегодня очередное мероприятие в рамках проекта «Кризис как возможность».
Как сообщает Медиамакс, в рамках данного проекта руководитель представительства МВФ в Армении Нинке Омес прочитала сегодня лекцию на тему «Экономический кризис в Армении: причины, последствия, пути преодоления».
По мнению Нинке Омес, чтобы оградить экономику Армении от финансового кризиса власти страны должны оказать содействие финансовому и денежно-кредитному сектору, усилить контроль над финансовым сектором и продолжать структурные реформы.  При этом она подчеркнула, что коммерческие банки должны улучшить политику оценки риска и управления.
Проект «Кризис как возможность» стартовал 5 июня с презентации программы «Молодые специалисты». Информационными партнерами проекта выступают агентство Медиамакс и портал Banks.am.
По мнению МВФ, открытие армяно-турецкой границы благоприятно скажется на экономике Армении
Экономический спад в Армении по итогам года составит 10-15%.
Как сообщает Медиамакс, такой прогноз представила сегодня в Ереване глава представительства МВФ в Армении Нинке Омес.
По ее словам, ранее МВФ прогнозировал 9,5-процентный спад, однако после совещания с Центральным банком и правительством Армении МВФ изменил свой прогноз.
По оценкам фонда, инфляция в Армении по итогам года составит 3%.
Нинке Омес отметила, что открытие армяно-турецкой границы благоприятно скажется на экономике Армении. По ее словам, в краткосрочной перспективе некоторые армянские товары и, в частности, сельскохозяйственная продукция, возможно, не смогут конкурировать с турецкими. Однако в среднесрочной перспективе разблокирование границы даст положительный импульс развитию конкуренции и стимулированию армянской экономики, сказала Нинке Омес.
По ее словам, МВФ считает, что открытие границы приведет к экономическому росту, снижению инфляции, удешевлению импорта и уменьшению транспортных расходов.