Պետական պարտատոմսերի տոկոսադրույքների նվազումն աշխուժացրեց Հայաստանի կորպորատիվ պարքի շուկան
Հուլիսի կեսից ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում 2 շաբաթ տեւած աննախադեպ պասիվությունից հետո կորպորատիվ պարտատոմսերով գործարքներում սկսել է նկատվել աշխուժացում: Գործարքների ծավալները նվազել են եւ համատարած նկատվում է տոկոսադրույքների նվազում:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տեղեկացրեց «Արմսվիսբանկի» ներդրումային դեպարտամենտի տնօրեն Կարեն Տուրյանը, կորպորատիվ, եւ մասնավորապես բանկերի կողմից թողարկված պարտատոմսերի հանդեպ պահանջարկ առաջացավ պետական պարտատոմսերի տոկոսադրույքների կտրուկ նվազման արդյունքում:
«Կասկադ Ինվեստմենտս»-ի ներդրումային մենեջեր Եղիշե Քերոբյանի կարծիքով եւս, շուկայի աշխուժացումը ուղղակիորեն կապված է պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկաներում առաջացած դիսբալանսի հետ, իսկ ավելի ստույգ` այդ երկու տիպի պարտատոմսերի եկամտաբերությունների տարբերության:
«Այն դեպքում, երբ պետական պարտատոմսերի տոկոսադրույքները կտրուկ անկում էին ապրում (գները աճում էին), կորպորատիվների շուկան կարծես ետ էր մնացել այդ միտումից», - նշում է Եղիշե Քերոբյանը, հավելելով, որ նախորդ շաբաթ այդ դիսբալանսը դարձավ ավելի գրավիչ և որոշ ներդրողներ սկսեցին ձեռք բերել շուկայականից ցածր գնանշվող կորպորատիվ պարտատոմսեր:
«Ակնհայտ է, որ հենց նրանց գործողությունների հետեւանքով տոկոսադրույքները այս շուկայում սկսեցին նվազել», - ասում է «Կասկադ Ինվեստմենտս»-ի ներդրումային մենեջերը:
Պետական պարտատոմսերի շուկա
«Հուլիսի 21-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում անց է կացվել կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման երկու աճուրդ, որոնց ժամանակ կարճաժամկետ պարտատոմսերի պահանջարկը եղել է աննախադեպ՝ 6 անգամ գերազանցելով առաջարկը, իսկ միջնաժամկետի ժամանակ՝ 1.6 անգամ», - տեղեկացրել են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին պետական պարտատոմսերի շուկայում մասնագիտացած «Ռենեսա» ներդրումային ընկերությունում:
«Ռենեսա»-ում նշել են, որ այդ ժամանակահատվածում մինչեւ մեկ տարի մարման ժամկետ ունեցող պարտատոմսերի տոկոսադրույքը նախորդ աճուրդների համեմատ նվազել է մոտ 1.5 տոկոսային կետով, իսկ 3-5 տարի մարման ժամկետ ունեցող պարտատոմսերինը՝ մոտ 2 տոկոսային կետով: Նույն ժամանակահատվածում ԿԲ տրամադրեց եւս մեկ երկարաժամկետ ռեպո`  91 օրական  2,387,134,289 ՀՀ դրամ ծավալով:
«Չնայած ընթացիկ շաբաթը հուլիսի վերջին շաբաթն է եւ տեղի է ունենալու ընդամենը մեկ կարճաժամկետ՝ 3 ամսական պարտատոմսերի տեղաբաշխում, համենայն դեպս մենք կանխատեսում ենք աննախադեպ պահանջարկի պահպանում եւ տոկոսադրույքների հետագա անկում», - նշում են «Ռենեսա»-ում:
Արտարժույթի շուկա
Հետևելով հուլիսի 21-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում ֆոնդային բորսայում արտարժույթով կատարված գործարքներին, «Ռենեսա»-ում արձանագրեցին, որ շաբաթվա սկզբի համեմատ շաբաթվա վերջում արտարժույթի փոխարժեքը բարձրացել է մոտ 2.44 կետով (365-367.44):
«Վերլուծելով տվյալները՝ կարող ենք արձանագրել, որ դոլարի նկատմամբ պահանջարկը աճել է եւ կանխատեսում ենք, որ փոխարժեքը կշարունակի բարձրանալ՝ չգերազանցելով 370-ի սահմանը», - նշում են «Ռենեսա»-ում:
Բաժնետոմսերի շուկա
Օրերս ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-յի ազատ հարթակում առեւտրի իրավունք են ստացել «Արաքս» ԲԲԸ բաժնետոմսերը: Ցուցակման փուլում են գտնվում «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերը:
«Կասկադ Ինվեստմենտս»-ի ներդրումային մենեջեր Եղիշե Քերոբյանի կարծիքով «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերում պաշտոնապես հայտարարված ներդրողների քանակը կարող է հիմք տալ եզրակացնելու, որ այդ բաժնետոմսերով առեւտուրը կլինի միջիցինից ավելի ակտիվ:
«Արաքս» ԲԲԸ-ի դեպքում, կարծում եմ, որ հավական է այդ ընկերության բաժնետոմսերի ապագայում ապացուցակումը, ինչի մասին ենթադրության տեղիք է տալիս բաժնետոմսերի ցուցակմանը հաջորդած խոշոր գործարքը». – նշում է Եղիշե Քերոբյանը, հավելելով, ու ամենայն հավանականությամբ ընկերությունը ցուցակվեց, որպեսզի նվազեցնի խոշոր գործարքի հետ կապված ծախսերը, քանի որ նման գործարքները բորսայի հարթակում կատարելը շատ ավելի էժան է, քան դրանից դուրս:

Снижение ставок государственных облигаций активизировало рынок корпоративного долга Армении
С середины июля, после беспрецедентной пассивности на «НАСДАК-ОЭМЭКС Армения», длившейся 2 недели, в сделках с корпоративными облигациями стала наблюдаться активизация. Объемы сделок сократились, и повсеместно наблюдается снижение ставок.
Как сообщил Медиамакс директор инвестиционого департамента «Армсвисбанка» Карен Турян, спрос по отношению к корпоративным, и, в частности, эмитированным банками облигациям возник в результате резкого снижения доходности государственных облигаций.
Инвестиционный менеджер «Каскад Инвестментс» Егише Керопян также считает, что активизация рынка прямым образом связана с дисбалансом, возникшим на рынках государственных и корпоративных облигаций, а точнее - с разницей в доходностях облигаций двух типов.
«В то время, как ставки гособлигаций переживают резкий спад (растут цены), рынок корпоративных облигаций стал отставать от этой тенденции», - сказал Егише Керопян, добавив, что на прошлой неделе этот дисбаланс стал более привлекательным, и некоторые инвесторы стали покупать корпоративные облигации, котируемые ниже рыночных цен.
«Очевидно, что именно в результате их действий ставки на этом рынке стали снижаться», - сказал инвестиционный менеджер «Каскад Инвестментс».
Рынок  государственных облигаций
«С 21-го по 24-е июля состоялось 2 аукциона по размещению краткосрочных и среднесрочных государственых облигаций, в ходе которых спрос на краткосрочные облигации был беспрецедентным, превысив предложение в 6 раз, а спрос на среднесрочные облигации превысил предложение в 1,6 раз», - сообщили Медиамакс в специализирующейся на рынке государственных облигаций инвестиционной компании «Ренеса».
В компании отметили, что на прошлой неделе ставка краткосрочных облигаций по сравнению с предыдущими аукционами снизилась на 1.5 процентных пункта, а доходность среднесрочных облигаций - почти на 2 процентных пункта. В тот же период Центральный банк (ЦБ) Армении предоставил еще одно долгосрочное репо сроком в 91 день и объемом в 2 387 134 289 драмов.
«Несмотря на то, что текущая неделя – последняя неделя июля, и состоится только 1 аукцион по размещению краткорочных (трехмесячных) облигаций, тем не менее, мы считаем, что беспрецедентный спрос сохранится, а ставки продолжат снижаться», - отмечают в «Ренеса».
Валютный рынок
Наблюдая за сделками с иностранной валютой на фондовой бирже в промежутке с 21-го по 24 июля, в «Ренеса» отметили, что по сравнению с началом, в конце недели курс доллара поднялся на 2.44 пункта (с 365 до 367.44 драмов за доллар).
«Анализируя данные, можно констатировать, что спрос по отношению к доллару вырос, и мы прогнозируем, что курс продолжит расти, но не превысит границу в 370 драмов», - отмечают в «Ренеса».
Рынок акций
На днях к торгам на свободном рынке «C» фондовой биржи «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» были допущены акции OAO «АРАКС». На этапе листинга находятся акции ОАО «Арцах ГЭС».
По словам инвестиционного менеджера «Каскад Инвестментс» Егише Керобяна, официально объявленное число инвесторов в акции «Арцах ГЭС» дает основания предположить, что торговля с акциями компании будет сравнительно активной.
«В случае с ОАО «Аракс», считаю, что в будущем возможен делистинг, о чем можно предположить на основе крупной сделки, последовавшей за листингом акций компании», - сказал Егише Керобян, добавив, что, по всей видимости, компания прошла листинг, чтобы снизить расходы, связанные с крупной сделкой, «которую намного дешевле заключить на биржевой площадке».