ԶՊՄԿ-ն դիմակայում է համաշխարհային շուկայի տատանումներին
Երեւան /Մեդիամաքս/. Չնայած շարունակվող համաշխարհային ճգնաժամին, “Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ” ՓԲԸ-ն /ԶՊՄԿ/ շարունակում է իր անխափան աշխատանքը, այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ընկերության մամլո ծառայությունում:
Կոմբինատը պահպանել է բոլոր աշխատատեղերը եւ աշխատավարձը վճարում է ժամանակին:
Ընկերությունում նշել են, որ եվրոպական շուկաներում մոլիբդենի պահանջարկի կտրուկ անկումը հաջողվել է փոխհատուցել` ապահովելով արտադրանքի կայուն վաճառք ասիական շուկաներում, եւ հավելել, որ “հենց այդ ռազմավարությունն է թույլ տվել պահպանել վաճառքի կայուն աճը եւ ապահովել կոմբինատի եկամուտները”:
“Այս ամենը հնարավոր է դարձել հեռատեսական գործարար եւ ներդրումային քաղաքականության, բաժնետերերի ֆինանսական աջակցության եւ գերմանական “ՔՐՈՆԻՄԵՏ” մայր կոնցեռնի կողմից համաշխարհային շուկայում իրականացվող իրացման ռազմավարության շնորհիվ”, - նշել են ընկերությունում` ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարության շարունակական աջակցությունը մեծապես նպաստել է կոմբինատի կայուն զարգացմանը, սատարել սոցիալական ծրագրերի իրականացմանը եւ աշխատատեղերի պահպանմանը:
Ընկերության մամլո ծառայությունում տեղեկացրել են, որ նախատեսվում է մինչեւ 2010թ. վերջացնել տարածաշրջանում հանքաքարի ամենամեծ աղացի կառուցումը, որի շնորհիվ վերամշակման ծավալը կհասնի տարեկան 14 մլն տոննայի:
Նախատեսվում է նաեւ ավարտել գոլորշու արտադրամասի եւ ժամանակակից տրանսֆորմատորային կայանի շինարարությունը, ջրի էկոլոգիական օգտագործման համար ամբարտակի կառուցումը:

ЗММК противостоит колебаниям на глобальных рынках
Ереван /Медиамакс/. Несмотря на продолжающийся мировой кризис, ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» продолжает бесперебойное производство, сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе компании.
Комбинат сохранил все рабочие места и выплачивает зарплаты вовремя.
В компании отметили, что компенсировать потери от резкого падения мирового спроса на молибден удалось посредством перенаправления потока готовой продукции с европейских рынков на азиатские, добавив, что «именно эта стратегия позволила сохранить стабильный объем продаж и обеспечить доходы комбината».
«Все это стало возможным благодаря дальновидной политике и финансовой поддержке акционеров и гибкой стратегии сбыта продукции на мировом рынке, проводимой материнским концерном «Хронимет»», - отметили в компании, подчеркнув, что стабильному развитию комбината, реализации социальных программ и сохранению рабочих мест в значительной мере способствовала поддержка правительства Армении.
В пресс-службе компании сообщили, что до конца 2010 года планируется завершить строительство самой большой мельницы в регионе, которая позволит довести объем годовой переработки руды до 14 млн тонн с сегодняшних 12.5 млн. Предусмотренно также строительство паровой и трансформаторных станций и водохранилища с целью экологически безопасного водоснабжения комбината.