ԿԲ վարած քաղաքականությունը ֆինանսական համակարգի զարգացումները զերծ է պահում տատանումներից
Երեւան /Մեդիամաքս/. Նախորդ շաբաթվա ընթացքում պետական պարտատոմսերի առաջնային շուկայում կատարվել է կարճաժամկետ պարտատոմսերի 2 թողարկում` յուրաքանչյուրը 1 մլրդ դրամ տեղաբաշխման ծավալով:
Թողարկումների միջին կշռված եկամտաբերությունը կազմել է 11.2211% եւ 11.3739%: Միաժամանակ, երկու թողարկումների նկատմամբ պահանջարկը գերազանցել է 2 մլրդ դրամը, իսկ տեղաբաշխման հասույթը կազմել է 898 103 084 եւ 896 858 581 դրամ:
“Ռենեսա” ներդրումային ընկերությունում նշել են աճուրդների մասնակիցների մեծ հետաքրքրությունն այդ թողարկումների նկատմամբ: “Վերջին երկու աճուրդների արդյունքները եւս մեկ անգամ վկայում են, որ կարճաժամկետ պարտատոմսերի եկամտաբերությունը նվազելու միտում ունի”,- ասել են “Ռենեսայում”:
“Նախորդ շաբաթվա սկզբին ԿԲ-ը հայտարարեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը մեկ տոկոսային կետով իջեցնելու մասին` մինչեւ 6.5 %, ինչը վկայում է դրամավարկային եւս մեկ լծակի օգտագործման մասին` լրացուցիչ իրացվելիության ներարկման նպատակով:  Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ամսվա առաջին տասնօրյակը հարկահավաքության եւ ընդհանուր վճարումների  առումով համարվում է ավելի թեթեւ, այդ կարճաժամկետ իրացվելիության ավելցուկը, ամենայն հավանականությամբ, կուղղվի դեպի կարճաժամկետ պարտատոմսերի շուկա, որոնց եկամտաբերությունը կշարունակի նվազել”,- ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ին ասել են “Ռենեսայում”:
Ներդրումային ընկերությունում կարծում են, որ որ ԿԲ-ի վարած քաղաքականությունը կարճաժամկետ հեռանկարում ավելի կանխատեսելի է դարձնում ֆինանսական համակարգի զարգացումները եւ զերծ պահում այն անցանկալի տատանումներից:
Այս կարծիքը կիսում է նաեւ “Կապիտալ Ասսեթ Մենեջմենթ” ներդրումային ընկերության դիլեր-բրոքեր Ալիկ Առաքելյանը, ով ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ “պետական պարտատոմսերի շուկայի կայունացումը հանգեցրել է արժեկտրոնային պարտատոմսերի եկամտաբերության զգալի տատանումների բացակայությանը”:
Անցյալ շաբաթ “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայում արժեկտրոնային պարտատոմսերով կատարված գործարքների ընդհանուր ծավալը դրան նախորդող շաբաթվա համեմատ ավելացել է 6.7 անգամ` կազմելով 578 074 923 դրամ: Գործարքների ծավալը 7-ից դարձել է 20:
Գործարքներ են կնքվել “Վալլետտա” ՍՊԸ, “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան” ՓԲԸ, “ՏՈՆՏՈՆ” ՍՊԸ, “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ” ԲԲԸ, “Կոնվերս Բանկ” ՓԲԸ, “Էլիտ Գրուպ” ՓԲԸ, “ԻՄԷՔՍ Գրուպ” ՍՊԸ եւ “Շեն Կոնցեռն” ՓԲԸ պարտատոմսերով:
Գործարքների ընդհանուր ծավալի շուրջ 82.5%-ն ապահովվել է “Շեն Կոնցեռնի” պարտատոմսերով կատարված գործարքներով, որոնց եկամտաբերությունը նախորդ շաբաթվա արդյունքներով նվազել է 0.0021 տոկոսային կետով:
Նվազել է նաեւ “ՏՈՆՏՈՆ”-ի (0.6002 տոկոսային կետով), “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ”-ի (1.8218 տոկոսային կետով) եւ “Էլիտ Գրուպի” երկրորդ տրանշի (0.032 տոկոսային կետով) պարտատոմսերի եկամտաբերությունը: Նախորդ շաբաթվա արդյունքներով արձանագրվել է “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի” (0.772 տոկոսային կետով) եւ “ԻՄԷՔՍ Գրուպի” (0.34 տոկոսային կետով) պարտատոմսերի եկամտաբերության նվազում: “Կոնվերս Բանկի” եւ “Վալլետտայի” երկրորդ տրանշի պարտատոմսերի եկամտաբերությունն անցյալ շաբաթվա արդյունքներով չի փոխվել:
Շուկայի ակտիվացումը “Կապիտալ Ասսեթ Մենեջմենթի” դիլեր-բրոքեր Ալիկ Առաքելյանը բացատրում է յուրաքանչյուր ամսվա վերջում ներդրողների ավանդական ակտիվացմամբ:
Մայիսին արժեկտրոնային պարտատոմսերով կատարված առքուվաճառքի ծավալը ապրիլի ցուցանիշը գերազանցել է 3.8 անգամ` կազմելով 1 մլրդ 083 մլն 302.7 հազար դրամ: Միաժամանակ, արժեկտրոնային պարտատոմսերի միջին շուկայական եկամտաբերությունը մայիսի ընթացքում գրեթե չի փոխվել` կազմելով 12.266%:
Արժեկտրոնային պարտատոմսերի եկամտաբերության զգալի տատանումների բացակայությունը Ալիկ Առաքելյանը բացատրում է պետական պարտատոմսերի շուկայի կայունացմամբ, որը կտրուկ ազդել էր արժեկտրոնային պարտատոմսերի շուկայի վրա մարտին գրանցված տատանումներով: “Եթե հունիսին շուկայում անկանխատեսելի իրադարձություններ տեղի չունենան, արժեկտրոնային պարտատոմսերի եկամտաբերությունը եւս չի կրի զգալի փոփոխություններ”,- ասել է Ալիկ Առաքելյանը:

Политика ЦБ Армении удерживает финансовую систему от колебаний, считают инвестиционные компании
Ереван /Медиамакс/. В течение минувшей недели на первичном рынке государственных облигаций состоялось 2 эмиссии краткосрочных облигаций объемом размещения по 1 млрд драмов каждая.
Средневзвешенная доходность эмиссий составила 11.2211% и 11.3739%. При этом спрос на обе эмиссии превышал 2 млрд драмов, а выручка от размещения составила 898 103 084 и 896 858 581 драмов.
В инвестиционной компании «Ренеса» отмечают высокий интерес участников аукционов в данным эмиссиям. «Результаты двух последних аукционов еще раз свидетельствуют, что доходность краткосрочных облигаций имеет тенденцию к снижению», - сказали в «Ренеса».
«В начале прошлой недели ЦБ объявил о снижении ставки рефинансирования на 1 процентный пункт до 6.5%, что свидетельствует об использовании очередного денежно-кредитного рычага с целью вливания на рынок дополнительной ликвидности, а учитывая то обстоятельство, что первые 10 дней месяца считаются наиболее легкими с точки зрения сбора налогов и общих выплат, следовательно излишки этой краткосрочной ликвидности, по всей видимости, будут направлены на рынок краткосрочных облигаций, доходность которых продолжит снижаться», - сказали Медиамакс в «Ренеса».
В инвестиционной компании считают, что политика ЦБ делает развития финансовой системы прогнозируемыми в краткосрочной перспективе и удерживает ее от нежелательных колебаний.
Данное мнение разделяет и дилер-брокер инвестиционной компании «Капитал Ассет Менеджмент» Алик Аракелян, отметивший в интервью Медиамакс, что «стабилизация рынка гособлигаций привела с отсутствию существенных колебаний доходности корпоративных облигаций».
На минувшей неделе совокупный объем сделок с корпоративными облигациями на «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» увеличился по сравнению с предыдущей неделей в 6.7 раз, составив 578 074 923 драма. Число сделок увеличилось с 7-и до 20-ти.
Сделки заключались по облигациям ООО «Валлетта», ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения», ОOО «ТОНТОН», ОАО «АРАРАТБАНК», ЗАО «Конверс Банк», ЗАО «Элит Груп», ООО «ИМЭКС Груп» и ЗАО «Шен-Концерн».
При этом около 82.5% от совокупного объема сделок б ыло обеспечено сделками с облигациями «Шен Концерн», доходность которых по итогам прошедшей недели продемонстрировала незначительное снижение на 0.0021 процентный пункт.
Снизилась также доходность облигаций «ТОНТОН» (на 0.6002 процентных пункта),  «АРАРАТБАНКА» (на 1,8218 процентных пунктов) и облигаций второго транша облигаций «Элит Груп» (на 0.032 процентных пункта). Повышение доходности по итогам прошедшей недели было зафиксировано у облигаций «Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения» (на 0,772 процентных пункта) и «ИМЭКС Груп» (на 0,34 процентных пункта). Доходность облигаций «Конверс Банка» и второго транша «Валлетты» по итогам прошедшей недели не изменилась.
Активность рынка по сравнению в предыдущей неделей дилер-брокер «Капитал Ассет менеджмент» Алик Аракелян объясняет традиционной активизацией инвесторов в конце каждого месяца.
В мае объем торгов с корпоративными облигациями превысил апрельский показатель в 3.8 раз, составив 1 млрд 083 млн 302.7 тыс. драмов. При этом средняя рыночная доходность  корпоративных облигаций за май практически не изменилась, составив 12.266%.
Отсутствие существенных колебаний доходности корпоративных облигаций Алик Аракелян объясняет стабилизацией рынка государственных облигаций, который столь резко подействовал на рынок корпоративных облигаций своими мартовскими колебаниями. «В случае, если в июне на рынке не будет непредпредвиденных событий, доходность корпоративных облигаций также не претепит существенных изменений», - сказал Алик Аракелян, выразив мнение, что обьем сделок с корпоративными облигациями в июне если не превысит, то хотя бы обеспечит майский объем.