ՀՀ ԿԲ խորհուրդը անփոոխ է թողել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 7.75%
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ խորհուրդը այսօր որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 7.75%:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տեղեկացրել են ՀՀ ԿԲ-ի մամլո ծառայությունում, խորհուրդը կարծում է, որ մարտի 3-ին կայացած արտահերթ նիստի ընթացքում գնաճային ճնշումների առաջացման վերաբերյալ ներկայացված գնահատումները` պայմանավորված ազգային արժույթի արժեզրկմամբ, շարունակում են իրատեսական մնալ:
Այս առումով տոկոսադրույքների 1 տոկոսային կետով բարձրացումը, ինչի մասին որոշումն ընդունվել էր մարտի 3-ին, ապահովում է գնաճի նպատակային թիրախից շեղումները նվազեցնելու եւ տնտեսական աճին աջակցելու խելամիտ համակցումը:
Միաժամանակ, ԿԲ խորհրդի անդամները միակարծիք են եղել, որ ներքին ու արտաքին տնտեսական զարգացումների պահպանման պարագայում չի բացառվում տոկոսադրույքների հետագա ճշգրտումը:

Совет ЦБ Армении оставил ставку рефинансирования на уровне 7,75%
Ереван /Медиамакс/. Совет Центрального банка оставил сегодня ставку рефинансирования без изменений, установив ее на уровне 7,75%.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе ЦБ, Совет считает, что оценки о инфляционных давлениях, представленные на внеочередном заседании 3 марта 2009 года и обусловленные девальвацией национальной валюты, по-прежнему остаются актуальными.
В связи с этим увеличение ставки на 1 процентный пункт, решение о котором было принято 3 марта, обеспечивает разумное сочетание стимулирования экономического роста и снижение отклонений от таргетированного уровня инфляции.
Вместе с тем члены Совета ЦБ были едины во мнении, что в случае сохранения внутренних и внешних экономических процессов не исключается дальнейшее корректировка процентных ставок.