«Նաիրիտը» նոր շուկաներ դուրս գալու անախադեպ հնարավորություն է ստանում
Երևան /Մեդիամաքս/. «Նաիրիտում» արտադրության վերագործարկում է կատարվում, այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում հայտարարել է «Նաիրիտ» գործարանի տնօրեն Վահան Մելքոնյանը:
Նրա խոսքերով, չնայած համաշխարհային տնտեսական լանդշաֆտի զգալի փոփոխությանը, քիմիական արտադրանքի շուկան բավականին հաստատուն հակազդեցություն է ցուցաբերում բացասական միտումներին: «Ճգնաժամն, ըստ էության, քանդել է տարիների ընթացքում ձեւավորված «հումք-վերամշակող-սպառող» ամուր կապերը, պայթեցրել է «գնային պղպջակները», հետեւաբար, համապատասխան պայմանների առկայության դեպքում «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ն աննախադեպ հնարավորություն է ստանում նոր ուժով մուտք գործել այն շուկաները, որոնք անհասանելի են եղել մեզ համար»,- ասել է Վահան Մելքոնյանը` նշելով, որ «մենք պատրաստ ենք օգտագործել յուրաքանչյուր հնարավորություն»:
Պատասխանելով գործարանի աշխատանքի վրա դրամի արժեզրկման ազդեցության մասին հարցին` Վահան Մելքոնյանն ասել է, որ դրամի արժեզրկումը, «անշուշտ, դրական գործոն է հայաստանյան արտահանող ցանկացած կազմակերպության համար»` միաժամանակ նշելով նաեւ երեւույթի բացասական կողմերը, որոնց թվում` արտադրության վերազինման նպատակով սարքավորումների ներկրման հետ կապված բարդությունները: «Դրամի արժեզրկումն արդեն հանգեցրել է ինֆլյացիոն գործընթացների. թանկացել է վառելիքը, բարձրանում են էներգակիրների սակագները»,- ասել է Վահան Մելքոնյանը:
Նրա խոսքերով, գործարանի ղեկավարությունը, այնուամենայնիվ, որոշակի ակնկալիքներ ունի ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումներից: Այդ համատեքստում Վահան Մելքոնյանը «հուսադրող» է անվանել Մոսկվայում ՀՀ վարչապետի վերջին բանակցություների արդյունքները:
Պատասխանելով եվրոպական բանկերից սինդիկացված վարկ ստանալուն ուղղված բանակցությունների ընթացքի մասին հարցին` Վահան Մելքոնյանն ասել է, որ համաշխարհային ճգնաժամի պատճառով վարկի ստացումը հետաձգվել է, իսկ դրա նախնական ծավալը (շուրջ $250 մլն)` կրճատվել:
Վահան Մելքոնյանը տեղեկացրել է, որ եվրոպական բանկերի հետ բանակցությունները շարունակվում են, եւ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընկերության ֆինանսական կայունության ապահովման շրջանակներում գործարանին շուրջ $92 մլն տրամադրելու վերաբերյալ: Նա նաեւ ասել է, որ վարկային համաձայնագրի նոր մանրամասները հայտնի կդառնան մարտի 15-20-ը:

«Наирит» получает беспрецедентную возможность выхода на новые рынки, заявил директор завода
Ереван /Медиамакс/. На «Наирите» проходит перезапуск производства, заявил сегодня в интервью Медиамакс директор ереванского химического завода «Наирит» Ваган Мелконян.
По его словам, несмотря на существенное изменение всемирного экономического ландшафта, рынок химической продукции демонстрирует стабильное противодействие негативным тенденциям. «Кризис, по сути, разрушил сформировавшиеся в течение многих лет крепкие связи «сырье-обработчик-потребитель», взорвал «ценовые пузыри», и, следовательно, в этих условиях ЗАО «Наирит» получает беспрецедентную возможность с новыми силами выйти на рынки, недоступные для нас ранее»,- сказал Ваган Мелконян, отметив, что «мы готовы использовать любую возможность».
Отвечая на вопрос о влиянии на работу завода девальвации армянского драма, Ваган Мелконян сказал, что девальвация драма «является, несомненно, положительным фактором для любого армянского экспортера», отметив при этом и негативные стороны явления, среди которых затруднения при импорте оборудования для переоснащения производства. «Девальвация драма уже привела к инфляционным процессам - подорожало топливо и растут тарифы на энергоносители»,- сказал Ваган Мелконян.
По его словам, руководство завода, тем не менее, имеет определенные положительные ожидания от антикризисных мер правительства Армении. В данном контексте Ваган Мелконян назвал «обнадеживающими» последние переговоры премьер-министра Армении в Москве.
Отвечая на вопрос о ходе переговоров с целью получения от европейских банков синдицированного кредита, Ваган Мелконян сказал, что в связи с глобальным экономическим кризисом получение кредита отложено, а его предварительный объем (около $250 млн.) сократился.
Ваган Мелконян сообщил, что в настоящее время переговоры с европейскими банками продолжаются, уже достигнута договоренность о предоставлении заводу около $92 млн. в рамках обеспечения финансовой стабильности компании. Он сказал также, что новые подробности кредитного соглашения станут известны 15-20 марта.