“Ամերիաբանկը” “Տրոյկա Դիալոգի” հետ համատեղ մշակել է կենսաթոշակային գումարների կառավարման ծրագիր
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. գարնանը “Ամերիաբանկը” ՀՀ ներդրումային շուկայում հանդես կգա ներկազմակերպական կենսաթոշակային ծրագրով:
“Ոչ պետական կենսաթոշակային համակարգի ներդրումը կարեւորվում է նաեւ այն համգամանքով, որ այն լուծում է ոչ միայն սոցիալական խնդիր, այլեւ ապահովում է Հայաստանի զարգացման համար կարեւոր նշանակություն ունեցող երկարաժամկետ ներդրումներ”,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին ասել են “Ամերիաբանկի” մամլո ծառայությունում:
“Ամերիաբանկի” առաջարկած ծրագրերը կարող են լինել ինչպես անձնական, այնպես էլ կորպորատիվ: Առաջին դեպքում քաղաքացին ինքն է կատարում վճարումներն իր ապագա կենսաթոշակի համար, երկրորդ դեպքում մասնակցում է նաեւ գործատուն:
Ներկազմակերպական կենսաթոշակային ծրագրերը հիմնված են փոխկապակցված հավատարմագրային կառավարման հաշիվների վրա: Կազմակերպությունը  մշակում է կենսաթոշակային վճարումների ծրագիր աշխատակիցների անունով, համաձայն որի կազմակերպությունն ու աշխատակիցները կատարում են վճարներ` ըստ նախապես համաձայնեցված ժամանակացույցի: Վճարվելիք գումարները կարող են կազմել աշխատավարձի 3-15%-ը` գործատուի եւ աշխատակիցների փոխհամաձայնությամբ: Պայմանագիրը կնքելիս աշխատակիցը եւ գործատուն հստակ ամրագրում են այն դրույթները, թե աշխատանքային պայմանագրի վաղաժամկետ լուծման հանգամանքը ինչպես կարող է անդրադառնալ գումարների վճարման վրա:
Գումարների կուտակման փուլում աշխատակիցների ներդրումային պորտֆելի վիճակի վերաբերյալ “Ամերիաբանկը” եռամսյակային հաշվետվություններ է տրամադրելու գործատուին եւ նրա աշխատակիցներին:
“Առաջարկվող ծրագրերը բավականին ճկուն են եւ չեն պարտադրում, որպեսզի վճարումների սկիզբը համընկնի օրենքով սահմանված կենսաթոշակային տարիքին: Բացի այդ, ծրագրերը չեն փոխարինում սոցիալական թոշակը, այլ ապահովում են հավելյալ եկամուտ”,- նշել են “Աեմրիաբանկում”:
Ներկայացված ծրագրերի շրջանակներում հավաքագրված կենսաթոշակային  գումարների կառավարման համար “Ամերիաբանկը” մշակել է հատուկ ռազմավարական ծրագիր “Տրոյկա Դիալոգ” ռուսական խոշորագույն ներդրումային ընկերության հետ համատեղ, որը հսկայական փորձ ունի կենսաթոշակային ակտիվների կառավարման գործում: Ըստ մշակված ռազմավարության` այդ գումարները սկզբնական տարիներին կտեղաբաշխվեն Հայաստանի կապիտալի շուկայում առավել վստահելի ներդրումային գործիք հանդիսացող պետական արժեթղթերում, իսկ հետագայում` արդեն բավականաչափ գումարի առկայության պարագայում, բանկը կարող է պորտֆելի մի մասը  տեղաբաշխել նաեւ նախընտրելի միջազգային արժեթղթերում:

«Америабанк» совместно с «Тройкой Диалог» разработал стратегический план управления пенсионными фондами
26.02.2009 | 10:47 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван /Медиамакс/. Весной 2009 года «Америабанк» предложит на рынке внутриорганизационную пенсионную схему.
«Данная негосударственная схема будет не только решать социальные задачи, но и обеспечивать долгосрочные инвестиции, имеющие большое значение для развития Армении», - сказали Медиамакс в пресс-службе «Америабанка».
Предлагаемые программы «Америабанка» могут быть как личными, так и корпоративными. В первом случае гражданин самостоятельно выплачивает взносы в фонд своей будущей пенсии, во втором случае в программе участвует и работодатель.
Внутриорганизационные пенсионные программы будут основаны на взаимосвязанных счетах трастового управления. Организация разрабатывает программу пенсионных взносов на имя сотрудников, согласно которой организация и сотрудники выплачивают взносы в соответствии с предварительно согласованным графиком. Сумма взносов может составлять 3%-15% зарплаты, по согласованию между работодателем и сотрудником. При заключении договора работодатель и сотрудник оговаривают положения, относящиеся к выплате сумм в случае досрочного расторжения трудового контракта.
В процессе этапа накопления «Америабанк» будет предоставлять работодателю и его сотрудникам ежеквартальные отчеты о состоянии инвестиционного портфеля.
«Предлагаемые программы являются достаточно гибкими и не требуют, чтобы начало выплат совпадало с пенсионным возрастом, установленным законом. Помимо этого, данные программы не являются заменой социальной пенсии, а обеспечивают дополнительный доход», - заметили в «Америабанке».
Для управления пенсионными фондами в рамках данной программы «Америабанк» разработал специальный стратегический план совместно с крупнейшей российской инвестиционной компанией «Тройка Диалог», имеющей огромный опыт в области управления пенсионными активами. Согласно данной стратегии, в первые годы осуществления программы пенсионные взносы будут размещаться в государственные ценные бумаги на отечественном рынке, считающиеся наиболее надежным инвестиционным инструментом на рынке капитала Армении. В дальнейшем, при условии наличия достаточной суммы, банк может разместить часть портфеля в наиболее предпочтительные международные ценные бумаги.