Moody’s-ը վերահաստատել է IDBank-ի Ba3 վարկանիշը՝ կայուն հեռանկարով
Հեղինակավոր Moody’s Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է IDBank-ի՝ ազգային արժույթով եւ արտարժույթով երկարաժամկետ բանկային ավանդների «Ba3» վարկանիշերը՝ կայուն հեռանկարով։
Moody's-ի կողմից հաստատվել են նաեւ բանկի վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) եւ ճշգրտված BCA-ն՝ ba3, ինչպես նաեւ Կոնտրագենտի երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ, ազգային արժույթով եւ արտարժույթով ռիսկի վարկանիշը (CRR)՝ Ba2 եւ Կոնտրագենտի երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ, ազգային արժույթով եւ արտարժույթով ռիսկի գնահատականը (CR Assessment) `Ba2։
Moody’s-ի զեկույցի համաձայն` IDBank-ի BCA-ի եւ ճշգրտված BCA-ի վերահաստատումը ba3 մակարդակում արտացոլում է բանկի կապիտալի եւ իրացվելիության ամուր բուֆերները։ Այն նաեւ վկայում է բանկի ակտիվների որակի շարունակական բարելավման եւ գործունեության շահութաբերության մասին։ Վերջին չորս տարվա ընթացքում IDBank-ը զգալիորեն նվազեցրել է իր խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժինը եւ բարելավել է պահուստավորման ծածկույթը։
Ըստ զեկույցի՝ կապիտալի բարձր համարժեքությունը շարունակում է մնալ IDBank-ի հիմնական ուժեղ կողմերից մեկը՝ ապահովելով բուֆեր անսպասելի կորուստների դեմ։ Բանկի նյութական ընդհանուր կապիտալ (TCE)/ռիսկով կշռված ակտիվներ (RWA) ցուցանիշը 2025թ. վերջում պահպանվել է ուժեղ մակարդակում՝ 21.1%՝ չնայած վարկային պորտֆելի արագ աճին (34%) եւ զգալի շահաբաժինների վճարումներին։
Միջազգային գործակալության կանխատեսումների համաձայն՝ IDBank-ն առաջիկա 12-18 ամիսներին կպահպանի իր ամուր ֆինանսական դիրքերը, բարձր շահութաբերությունն ու կայունությունը հայաստանյան բանկային համակարգում։
Նշվում է, որ IDBank-ի երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշները եւ վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ ՀՀ սուվերեն թողարկողի վարկանիշն է։

23.06.2026 | 10:56 Главная страница / Новости /
Авторитетное международное рейтинговое агентство Moody’s Ratings подтвердило долгосрочные рейтинги банковских депозитов IDBank в национальной и иностранной валюте на уровне «Ba3» со стабильным прогнозом.
Агентство также подтвердило базовую оценку кредитоспособности (BCA) и скорректированную оценку BCA Банка на уровне ba3, а также долгосрочные и краткосрочные рейтинги риска контрагента (Counterparty Risk Ratings, CRR) на уровнях «Ba2», а оценки риска контрагента (Counterparty Risk Assessments, CR Assessments) - на уровнях «Ba2».
Согласно отчету Moody’s, подтверждение BCA и скорректированной оценки BCA IDBank на уровне ba3 отражает наличие у банка прочных буферов капитала и ликвидности. Это также свидетельствует о непрерывном улучшении качества активов и операционной рентабельности Банка. За последние четыре года IDBank значительно снизил долю проблемных кредитов в своем портфеле и улучшил покрытие резервами.
Согласно отчету, высокая адекватность капитала остается одной из ключевых сильных сторон IDBank, обеспечивая буфер против непредвиденных потерь. Показатель материального общего капитала (TCE) / активов, взвешенных по уровню риска (RWA), на конец 2025 года сохранился на высоком уровне - 21.1%, несмотря на быстрый рост кредитного портфеля (34%) и значительные выплаты дивидендов.
Отмечается, что долгосрочные рейтинги банковских депозитов и базовая оценка кредитоспособности (BCA) IDBank соответствуют уровню суверенного рейтинга Республики Армения.
Согласно прогнозам международного агентства, IDBank сохранит свои прочные финансовые позиции, высокую рентабельность и стабильность в банковской системе Армении в ближайшие 12–18 месяцев.