Moody’s Ratings-ը վերահաստատել է Յունիբանկի B1 վարկանիշը՝ կայուն հեռանկարով
Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ տեղական եւ արտարժույթով ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում՝ պահպանելով կայուն հեռանկարը։
Moody’s-ը վերահաստատել է բանկի Վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) եւ ճշգրտված BCA վարկանիշը b2 մակարդակում, տեղական արժույթով եւ արտարժույթով կարճաժամկետ ավանդների NP վարկանիշը, ինչպես նաեւ կոնտրագենտի ռիսկի վարկանիշը (CRRs) B1/NP եւ կոնտրագենտի ռիսկի գնահատականը (CR Assessment) B1(cr)/NP(cr) մակարդակներում:
«Վարկանիշների վերահաստատումն արտացոլում է Յունիբանկի ակտիվների որակի էական բարելավումը, կայուն շահութաբերությունը եւ շուկայական ֆինանսավորման աղբյուրներից սահմանափակ կախվածությունը»,- ասվում է բանկի հաղորդագրությունում:

17.06.2026 | 17:15 Главная страница / Новости /
Агентство Moody’s Ratings подтвердило рейтинг долгосрочных депозитов Юнибанка в национальной и иностранной валютах на уровне B1 и сохранило по ним стабильный прогноз.
Также Moody’s подтвердило базовую оценку кредитоспособности банка (BCA) и скорректированную BCA на уровне b2, краткосрочные рейтинги депозитов на уровне NP, рейтинги контрагентского риска (CRRs) на уровне B1/NP, а также оценки контрагентского риска (CR Assessments) на уровне B1(cr)/NP(cr).
«Подтверждение рейтингов отражает существенное улучшение качества активов Юнибанка, устойчивую прибыльность и ограниченную зависимость от рыночных источников фондирования», - говорится в сообщении.