IDBank-ը դուրս է գալիս միջազգային հարթակ․ Մհեր Աբրահամյանի հարցազրույցը Los Angeles Times-ին
Ամերիկյան հեղինակավոր Los Angeles Times պարբերականը անդրադարձել է հայկական IDBank-ին՝ ներկայացնելով բանկի արագ զարգացումը, թվային վերափոխման հաջող փորձը եւ միջազգային ընդլայնման նոր փուլը։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը հայտնվել է միջազգային ներդրողների ուշադրության կենտրոնում, իսկ երկրի բանկային համակարգը դիտարկվում է որպես կայունության եւ վստահության կարեւոր հենասյուն։ Այդ գործընթացում առանձնահատուկ ուշադրություն է գրավել IDBank-ը՝ որպես տեխնոլոգիական լուծումների եւ ֆինանսական նորարարությունների առաջատարներից մեկը։
«Մենք տեսնում ենք աճող հետաքրքրություն ինչպես տեղական, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրողների կողմից, որոնք ոգեշնչված են ապագա կայունության եւ նոր տնտեսական հնարավորությունների հեռանկարով», - նշել է IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը Los Angeles Times-ին տված հարցազրույցում՝ ընդգծելով նաեւ բանկի վերջին տարիների արագ աճն ու զարգացման ռազմավարությունը։
IDBank-ի միջազգային զարգացման կարեւոր քայլերից մեկը դարձել է ԱՄՆ մուտքը։ Բանկը ստացել է թույլտվություն՝ Միացյալ Նահանգներում ներկայացուցչություն բացելու համար։ Այն արդեն սկսել է գործել Գլենդել քաղաքում՝ աշխարհի ամենամեծ հայկական համայնքներից մեկի կենտրոնում։
Los Angeles Times-ը գրում է, որ այս ներկայացուցչությունը կարող է դառնալ կարեւոր ֆինանսական կամուրջ Հայաստանի եւ սփյուռքի միջեւ՝ ամրապնդելով երկրի կապը միջազգային շուկաների հետ։ ԱՄՆ-ում գործող գրասենյակը կներկայացնի IDBank-ի ծառայությունները՝ հնարավորություն տալով հետաքրքրված անձանց ավելի հեշտությամբ օգտվել բանկային առաջարկներից․ օրինակ՝ հեռավար բացել հաշիվ, ձեռք բերել անշարժ գույք Հայաստանում կամ օգտվել այլ ֆինանսական ծառայություններից։
Հոդվածում հատուկ ընդգծվում է նաեւ բանկի թվային ռազմավարությունը։ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ թվային հասանելիությունը եղել է IDBank-ի հաջողության առանցքային գործոնը․ «Հայաստանի քաղաքացիները, նույնիսկ նրանք, ովքեր բնակվում են արտերկրում, կարող են դառնալ բանկի հաճախորդներ 100% առցանց եղանակով»։
Վերջին տարիներին IDBank-ը զգալի ներդրումներ է կատարել տեխնոլոգիաների, թվային հարթակների եւ մարդկային ռեսուրսների զարգացման մեջ՝ ընտրելով օրգանական աճի մոդել։ Արդյունքում բանկի ակտիվ հաճախորդների թիվն ընդամենը հինգ-վեց տարվա ընթացքում աճել է 10 հազարից մինչեւ շուրջ 400 հազար։
«IDBank-ն այսօր ոչ միայն հաջողված բանկային բրենդ է Հայաստանում, այլեւ օրինակ, թե ինչպես կարող է տեխնոլոգիաների եւ նորարարության վրա հիմնված ֆինանսական հաստատությունը դուրս գալ միջազգային հարթակ եւ ամրապնդել Հայաստանի կապը համաշխարհային ֆինանսական համակարգի հետ»,- ասվում է բանկի հաղորդագրությունում:

10.03.2026 | 15:52 Главная страница / Новости /
Престижное американское издание Los Angeles Times рассказало о деятельности армянского IDBank, подчеркнув быстрый рост банка, успешную цифровую трансформацию и новый этап международного расширения.
Издание отмечает, что в последние годы Армения привлекает всё больше внимания международных инвесторов, а банковский сектор страны рассматривается как ключевой столп стабильности и доверия. В этом контексте IDBank привлёк особое внимание как один из лидеров в области технологических решений и финансовых инноваций.
«Мы наблюдаем растущий интерес как со стороны местных, так и международных инвесторов, которые вдохновлены перспективами долгосрочной стабильности и новых экономических возможностей», - сказал председатель правления IDBank Мгер Абраамян в интервью Los Angeles Times, также подчеркнув быстрый рост банка в последние годы и его стратегию развития.
Одним из ключевых этапов международного расширения IDBank стало открытие представительства в США. Банк получил разрешение открыть офис в стране, который уже начал работу в Глендейле - в сердце одной из крупнейших армянских диаспор мира.
Los Angeles Times отмечает, что это представительство может стать важным финансовым мостом между Арменией и диаспорой, укрепляя связи страны с международными рынками. Офис в США будет представлять услуги IDBank, облегчая клиентам доступ к предложениям банка - например, открытие счетов дистанционно, приобретение недвижимости в Армении или пользование другими финансовыми услугами.
Статья также особенно подчёркивает цифровую стратегию банка. По словам Мгера Абраамяна, цифровая доступность была ключевым фактором успеха IDBank: «Граждане Армении, даже те, кто живёт за границей, могут стать клиентами банка полностью онлайн».
В последние годы IDBank сделал значительные инвестиции в технологии, цифровые платформы и развитие человеческих ресурсов, выбрав модель органического роста. В результате число активных клиентов банка выросло с 10 000 до 400 000 всего за пять–шесть лет.
«Сегодня IDBank - не только успешный банковский бренд в Армении, но и пример того, как финансовое учреждение, основанное на технологиях и инновациях, может выйти на международную арену и укрепить связь Армении с мировой финансовой системой», - говорится в сообщении.