Ամերիաբանկի կորպորատիվ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը
30.09.2025թ. դրությամբ Ամերիաբանկի կորպորատիվ բիզնեսի վարկային պորտֆելը կազմել է 943 մլրդ դրամ, տարեկան աճը կազմել է շուրջ 33%։ Աճի նման տեմպի շնորհիվ բանկը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր կորպորատիվ ֆինանսավորողը՝ Հայաստանում գործող տեղական եւ միջազգային ընկերություններին առաջարկելով անհատական ֆինանսական լուծումներ։
Բանկից հայտնում են, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կորպորատիվ վարկավորման շուկայում բանկի մասնաբաժինը կազմել է 24%` տարեկան ավելանալով 1.5 տոկոսային կետով։
Արդեն 31.10.2025թ.-ի դրությամբ բանկի կորպորատիվ պարտավորությունների համախառն պորտֆելը՝ ներառյալ լիզինգը, ֆակտորինգը, բանկային երաշխիքներն ու ակրեդիտիվները, գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է ՀՀ բանկային համակարգում:
Նշվում է, որ Ամերիաբանկն ունի դիվերսիֆիկացված կորպորատիվ վարկային պորտֆել, որն ընդգրկում է տնտեսության հիմնական ճյուղերը՝ շինարարություն, գյուղատնտեսություն, մեծածախ եւ մանրածախ առեւտուր, հանքարդյունաբերություն, էներգետիկա, հեռահաղորդակցություն եւ կապ, կեցություն եւ հանրային սնունդ, ծառայություններ եւ այլն։
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հաճախորդների հետ երկարաժամկետ համագործակցությունը եւ ներդնում ենք բոլոր ջանքերը` ապահովելու վերջիններիս դրական փորձառությունը համագործակցության բոլոր փուլերում։ Մենք ձգտում ենք ապահովել արագ, ճկուն եւ անհատականացված սպասարկում՝ հիմնված մեր հաճախորդների կարիքների խորքային ուսումնասիրության վրա։ Մեկ տրիլիոնի շեմի հատումը մեզ համար ոչ միայն նոր բարձունքի նվաճում է, այլ նաեւ պարտավորեցնող արդյունք՝ շարունակելու աջակցել հայկական բիզնեսի կայուն աճին եւ տնտեսության զարգացմանը՝ առաջարկելով ֆինանսավորման նորարար լուծումներ»,- նշել է Ամերիաբանկի Կորպորատիվ եւ ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը։

Корпоративный кредитный портфель Америабанка превысил отметку в 1 триллион драмов
По состоянию на 30.09.2025г. корпоративный кредитный портфель Америабанка составил 943 млрд драмов РА, увеличившись за год на 33%. Благодаря такому темпу роста банк продолжает оставаться крупнейшей фирмой, предоставляющей корпоративное финансирование в Армении, с индивидуальными финансовыми решениями для местных и зарубежных компаний, имеющих бизнес в Армении.
По сообщению банка, в отчетном периоде доля банка на рынке по корпоративному кредитованию составила 24%, увеличившись в годовом разрезе на 1.5 п.п.
Примечательно, что уже по состоянию на 31.10.2025 общий корпоративный портфель банка, включая лизинг, факторинг, банковские гарантии и аккредитивы, превысил 1 трлн драмов РА, что является беспрецедентным показателем в банковской системе Армении.
Отмечается, что Америабанк имеет диверсифицированный корпоративный кредитный портфель, охватывающий основные секторы экономики: строительство, сельское хозяйство, оптовую и розничную торговлю, горнодобывающую промышленность, энергетику, телекоммуникации и связь, HoReCa, сферу услуг и пр.
«Мы высоко ценим долгосрочное партнерство с нашими клиентами и прилагаем все усилия для того, чтобы обеспечить для них позитивный опыт на всех этапах сотрудничества. Мы стремимся обеспечивать быстрое, гибкое и персонализированное обслуживание, основанное на глубоком изучении потребностей наших клиентов. Для нас преодоление рубежа в один триллион - это не только покорение новой вершины, но и результат, обязывающий и в дальнейшем содействовать устойчивому росту армянского бизнеса и экономическому развитию путем предоставления инновационных финансовых решений», - отметил директор корпоративного и инвестиционного банкинга Америабанка Гагик Саакян.